przejdź do treści

Projekty

Arcydzieła na fortepian

W programie cyklu przedstawiamy wybór arcydzieł muzyki fortepianowej (od końca XVIII w. do połowy XX w.) – dzieł kluczowych w historii muzyki i w twórczości danych kompozytorów, zestawionych z wykładami prezentującymi arcydzieła z innych obszarów kultury.

Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina

Chopiniana to festiwal podczas, którego widzowie stykają się nie tylko z tradycyjnymi recitalami fortepianowymi. Chopiniana to festiwal wielu sztuk; obok koncertów kameralnych i symfonicznych odbywały się projekcje filmowe, spektakle teatralne i baletowe, koncerty muzyki inspirowanej twórczością Chopina – na przykład Chopin na jazzowo, lub w interpretacji na nietypowe instrumenty, jak choćby bajan – rosyjską odmianę akordeonu koncertowego.

Chrzęsne – literackie serce Mazowsza 2016

Chrzęsne – literackie serce Mazowsza 2016 21 września 2016 roku ruszyła 1. edycja nowego regionalnego i wieloletniego programu edukacyjnego poświęconego literaturze i językowi, projektu, który powstał w wyniku współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury z Powiatem Wołomińskim.

Festiwal Fabryka Światła. Przasnysz

Festiwal Fabryka Światła. Przasnysz to cykl wydarzeń artystycznych inspirowanych światłem. Odbywa się od 2014 roku w Przasnyszu.

Festiwal Teatralny InQbator

Festiwal Teatralny. InQbator to wielkie święto teatralne w Ostrołęce, na które składają się spektakle sceniczne i plenerowe, warsztaty, działania performatywne, a także spotkania z wybitnymi twórcami teatru.  Festiwal jest projektem artystycznym, edukacyjnym i integracyjnym. Prezentuje ważne wydarzenia teatralne w szerokim spektrum gatunków, technik oraz praktyk interpretacyjnych.

Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji

Karawana to cykl jednodniowych wydarzeń artystycznych, realizowanych latem, w małych miejscowościach. Celem projektu jest pokazanie wartościowych i wydarzeń kulturalnych, uczynienie widzów współtwórcami i zainspirowanie ich do samodzielnej pracy twórczej. Głównymi adresatami Karawany są dzieci i młodzież, które nie wyjeżdżają na wakacje.

Kultura włączania

Ideą zadania jest identyfikowanie, inicjowanie i wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i placówek oświatowo-wychowawczych na polu edukacji włączającej oraz podniesienie kompetencji kadr w tym zakresie w woj. mazowieckim.

Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich

Celem Festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

Mazowiecki Fundusz Filmowy

Mazowiecki Fundusz Filmowy powstał, by wspierać produkcję audiowizualną poprzez finansowy wkład koprodukcyjny oraz świadczenie usług na rzecz promocji Województwa Mazowieckiego m.in. poprzez produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych lub animowanych oraz materiałów reklamowych.

Mazowsze w Koronie

Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów aranżowanych w zabytkach architektury województwa mazowieckiego. Zapraszani wykonawcy, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, znamienite orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści, są magnesem przyciągającym na koncerty publiczność z małych ośrodków naszego regionu. Co roku w zabytkowych wnętrzach województwa rozbrzmiewają wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów.

Mazurki na Mazowszu

Mazurki na Mazowszu to projekt pokrewny Festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata. Tradycyjna muzyka porusza na wiele sposobów, a mazurek pobudza aktywność kulturalną. W 2015 roku zaprosiły nas instytucje kultury w Sannikach, Garwolinie i Ostrowi Mazowieckiej. Z chęcią podejmiemy współpracę z zespołami regionalnymi, grupami muzyków, aktywistami.

Młodzi Wirtuozi w Mazowieckim Instytucie Kultury

W koncertach biorą udział instrumentaliści należący do grona najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce. Dla utalentowanych nastoletnich artystów każdy koncert przed prawdziwą (pozaszkolną) publicznością to wartościowe doświadczenie. Miłośnicy muzyki z kolei mają okazję, by poznać młodych, świetnie zapowiadających się instrumentalistów, a wśród nich – przyszłe wielkie indywidualności.

Swing Club

W ramach Swing Clubu prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku, wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje także zagranicznych wykonawców.

Swing Club na Mazowszu

Swing Club na Mazowszuspotkania muzyczne – koncerty – znakomici wykonawcy – dobra muzyka W 2016 roku Mazowiecki Instytut Kultury wkroczył na Mazowsze z nowym cyklem koncertów noszącym nazwę Swing Club na Mazowszu. Projekt nawiązuje do Swing Clubu w Mazowieckim Instytucie Kultury – w ramach którego w ciągu trzech lat odbyło się 50 koncertów i wystąpiło 250 wykonawców krajowych i zagranicznych.

Warsaw Dance Days. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

Warsaw Dance Days, to święto tańca, promujące polskich artystów występujących w kraju i poza jego granicami – projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, dyrektora Warszawskiego Teatru Tańca.
Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl