przejdź do treści

Mazurki na Mazowszu

 

Nowaczek i uczniowie fot. Piotr Baczewski Mazurki na Mazowszu to projekt pokrewny Festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata. Tradycyjna muzyka porusza na wiele sposobów, a mazurek pobudza aktywność kulturalną.

W 2015 roku zaprosiły nas instytucje kultury w Sannikach, Garwolinie i Ostrowi Mazowieckiej. Z chęcią podejmiemy współpracę z zespołami regionalnymi, grupami muzyków, aktywistami. Formę współdziałania uzależniamy od potrzeb partnerów – partnerstwo jest bowiem dla nas kluczowe.

zdjęcie tańczących par

Jedynym warunkiem niezbędnym przy Mazurkach na Mazowszu jest zaangażowanie lokalnej społeczności i chęć zrobienia czegoś ciekawego.
Chcemy, aby muzyka tradycyjna znowu służyła zabawie i świętowaniu.
Niech zatem, to co polskie i piękne będzie znane, szanowane i lubiane.

Mazurki na Mazowszu przybierają różną formę w zależności od tego gdzie są realizowane. Projekt zakłada ścisłą współpracę partnerską z mazowieckimi ośrodkami kultury.

Reportaż z Mazurków na Mazowszu:

 w reportażu wypowiadają się różne osoby związane z projektem Mazurki na Mazowszu: koordynatorka, uczestniczka warsztatów muzycznych, lokalny partner projektu w regionie, jedna z artystek prowadzących warsztaty. Osoby te opowiadają o tym, co robiły w projekcie, jakie to u nich wywołało wrażenia. Wypowiedzi są ilustrowane przebitkami z różnych wydarzeń projektu; w kadrach widać osoby grające na tradycyjnych instrumentach (np. skrzypcach, bębnach, harmoniach, kontrabasie), tańczące pary.

Wywiad z Ewą Grochowską w Ostrowii Mazowieckiej:

Film zawiera wypowiedź dr Ewy Grochowskiej, która w ramach projektu Mazurki na Mazowszu prowadziła warsztaty folkloru dziecięcego, skierowane do osób dorosłych pracujących z dziećmi; nauczycieli, pedagogów, przedszkolanek. Dr Ewa Grochowska opowiada o różnych aspektach badania, zbierania i stosowania w praktyce dawnej twórczości dziecięcej.

Co to jest folklor dziecięcy? Po co dzieciom folklor? Co to jest –ten folklor i co może dać dorosłym? Od czego zacząć? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów folkloru dziecięcego w Ostrowi Mazowieckiej.

18 października 2015, na  zakończenie sezonu, odbyła się zabawa w Sannikach
w odnowionej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Była to próba wskrzeszenia ducha dawnych tańców na dechach. Pomogli nam w tym zawodowi tancerze: Patrycja Kuczyńska i Mariusz Żwierko, którzy przygotowali zestaw zabaw i podstawowych kroków tanecznych, aby każdy poczuł się pewnie na parkiecie. W programie dawne sannickie nuty, oberki i przyśpiewki.

Raport z badania społecznego dotyczacy wizerunku folkloru do pobrania w pliku pdf

Zabawę taneczna była jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem projektu Mazurki na Mazowszu w 2015 roku. Do zagrania zaprosiliśmy cztery różne kapele: młodych kontynuatorów muzyki tradycyjnej z miasta (Kapela Pauli Kinaszewskiej), kapelę zespołu „Sanniki” oraz dwie lokalne kapele ludowe: Grzybowianki i kapelę z Łącka.

Fotorelacja z Garwolina:

Zdjęcia przedstawiają  bawiącą się przy oberkach i polkach młodzież, dorosłych, całe rodziny uczestniczące w potańcówkach, koncertach, warsztatach.

Mazurki na mazowszu, tańcząca para Mazurki na Mazowszu, muzycy ludowi grają na instrumentach pary tańczą mazurki na mazowszu

muzyk ludowy gra na instrumencie kobieta tańczy z muzykiem ludowym muzycy

pary tańczą na ulicy muzycy podczas koncertu taniec na ulicy

ludzie tańczą mazurki młodzi ludzie tańczą na pierwszym planie w tle gwar ulicy roztańczone pary

O tradycyjnej muzyce można dowiedzieć się z serwisów poświęconych współczesnej muzyce tradycyjnej:
www.muzykatradycyjna.pl
www.akademiakolberga.pl
www.festivalmazurki.pl

17 MAJA odbyły się Mazurki na Mazowszu – pograjka mazowiecka na Festiwalu kultury i tradycji Garwolina
Garwolin, ul. Senatorska
Wstęp wolny

Mazowiecki Instytut Kultury, we współpracy z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, zaprosił na Pograjkę Mazowiecką – czyli potańcówke z muzyką tradycyjną podczas Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina.
W programie pojawiły się: warsztaty tańca tradycyjnego oraz koncert z zabawą w wykonaniu Kapeli Kołbielskiej oraz zespołów młodego pokolenia: Kapeli Piotra Dorosza i Kapeli Stefana Nowaczka z Podłęża z uczniami: Mateuszem i Agnieszką Niwińskimi oraz Kubą Zimończykiem. Kapele zagrały tradycyjną muzykę tej części Mazowsza, czyli Powiśla Garwolińskiego. Utwory ludowe, zwane właśnie powiślakami, to tutejsza odmiana oberków. Była to znakomita okazja aby na własne uszy i własne stopy przekonać się jak brzmi rodzima kultura muzyczna zrodzona przez długie wieki tradycji w dorzeczu Wisły.
Zapraszamy do podglądania jak Kapela z Podłęża przygotowuje się do występu (nagranie autorstwa Piotra Baczewskiego):
https://vimeo.com/125464675

Mateusz Niwiński o muzyce Stefana Nowaczka:
(…) Zawsze podczas tych wizyt Stefan sięgał w końcu po swój akordeon. Otwierał się wówczas przed nami niespodziewanie ogromny pejzaż muzyczny, który nijak nie pasował do tej prowincjonalnej, nadrzecznej okolicy. Wszystkie te walczyki, fokstroty, ślofoksy, rumby, którymi Stefan sypał jak z rękawa, należały do przebojów jego młodości. Dalekie echa warszawskich salonów, wyłapywane z radia i płyt. Przekonaliśmy się wtedy, jak różne są nasze wyobrażenia o tym, co stare i co ładne. Początkowo nie mogliśmy się z tym pogodzić. Z czasem ten zlepek starego z nowym nauczyliśmy się doceniać, rozumiejąc, że to przenikanie światów tworzy ciekawy, wyjątkowy kontekst tej tradycji.
Źródło: W poszukiwaniu starego, artykuł z portalu Akademia Kolberga. Aby przeczytać cały artykuł wejdź tu: http://www.akademiakolberga.pl/project/muzyka-mlodych-z-wedrowek-po-powislu-i-radomszczyznie/

Poza Pograjką odbędzie się także pokaz budowy tradycyjnych instrumentów pasterskich z Powiśla Maciejowickiego: wierzbowych trąbek, fujarek, fiucków w wykonaniu Stefana Nowaczka z Podłęża.

nowaczek fot. Piotr Baczewski Muzyk gra na skrzypcach

Autor fotografii: Piotr Baczewski

W programie Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina również inne atrakcje: wystawa starych fotografii Garwolina, konkursy, dawne gry i zabawy oraz potańcówka z Kapelą Czerniakowską.
http://csik.garwolin.pl/kultura-i-tradycja-lacza-pokolenia/#more-8497

Koordynator/kontakt: Katarzyna Lindner, Dział Edukacji MIK, tel. 22 586 42 45, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl