Usługa języka migowego

Podejmuję próbę rozwiązania tematu rytmu, bardzo podobnymi środkami, ale poszukując innego efektu; w zagęszczeniu, barwie i fakturze – mówi Jasiek Balcerzak.

reprodukcja obrazu - przedstawia ciemno niebieskie niebo a na górze siedem dzikich kaszek lecących jedna za drugą

Jasiek Bacerzak, Kaczki

Jasiek Balcerzak. Na chwilę wyszedłem z lasu 
1 grudnia 2022 r. – 20 stycznia 2023 r. | Galeria Elektor
Wstęp wolny

W prezentowanym cyklu obrazów zarówno inspiracja, jak i zagadnienie plastyczne, na którym skupiłem uwagę, są inne od dotychczasowego obszaru, w którym się poruszałem. Tym razem nie las jest punktem wyjścia, nie staram się również budować harmonijnej kompozycji poprzez połączenie chaosu i energii z porządkiem i spokojem. Tematem prac nie jest więc drzewo będące swoistym uniwersum.

Bodźcem były wspomnienia setek ilustracji ze zwierzętami – ptakami i ssakami – autorstwa Ojca Artysty, Alojzego Balcerzaka.

Najnowsze kompozycje opierają się na temacie rytmu. W każdym z płócien, podejmuję próbę rozwiązania tematu rytmu w inny sposób, czasami bardzo podobnymi środkami plastycznymi, niewiele od siebie różniącymi się, jednak poszukującymi innego efektu w zagęszczeniu, barwie, fakturze, dążąc do uzyskania rodzaju drgania czy wibracji, które przybierają różne tony i natężenia. Temat został zaczerpnięty z rzeczywistości i swój pierwowzór ma w łanach traw, zbóż i trzcinowiskach. Jest to o tyle istotne, że rozwinięcie cyklu ma bezpośredni związek z przestrzenią, w której natknąć się możemy na przedstawicieli dzikiej fauny starających się przeżyć w świecie coraz bardziej zmienianym pod nasze, czasem, krótkowzroczne potrzeby.

Bodźcem, który dopełnił zamysł zrealizowania obrazów ze zwierzętami jest obraz, a raczej setki obrazów, które jak żywe jawią się w moich myślach i wspomnieniach, a swoje źródło mają w przepięknych ilustracjach, przedstawiających głównie ptaki i ssaki autorstwa mojego Ojca, Alojzego Balcerzaka. Nie aspirując do osiągnięcia podobnego mistrzostwa w przedstawianiu otaczającego nas świata, dążyłem do połączenia w kompozycji malarskiej dwóch elementów: bardziej realistycznego i symbolicznego.

Jasiek Balcerzak

Urodzony 2 marca 1976 roku w Warszawie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w latach 1995–2000. Dyplom w Pracowni Litografii pod kierunkiem prof. Władysława Winieckiego.

Kurator Programowy Galerii Elektor: Paulina Czajor p.czajor@mik.waw.pl tel. 22 586 42 10.

reprodukcja obrazu przedstawia pole pokryte zieloną roślinnością, a w dole obrazu głowę zająca

Jasiek Balcerzak, Zając

 

ZOBACZ: Repertuar MIK w grudniu 2022 r. w wersji tekstowej

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl