30 listopada, on-line | Artur Dutkiewicz Trio – Swing Club

Zespół zaprezentuje jazzowe interpretacje legendarnych przebojów Czesława Niemena, m.in. Sen o Warszawie, Pod Papugami, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, a także kompozycje z ostatnich płyt Trio: Prana i Traveller łączące elementy polskiej muzyki ludowej i world music.

trzech muzyków na scenie pianista, perkusista i basista

Artur Dutkiewicz Trio Fot. Rafał Latoszek

Artur Dutkiewicz Trio – Swing Club
30 listopada 2020 r. 19:00 | Koncert dostępny on-line na profilu fb/mazowieckiinstytutkultury

Artur Dutkiewicz Trio jest uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych. Ma swój wyrazisty i rozpoznawalny styl.
Podczas listopadowego koncertu w ramach cyklu Swing Club zespół zaprezentuje jazzowe interpretacje legendarnych przebojów Czesława Niemena, takich jak Sen o Warszawie, Pod Papugami, Wspomnienie, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, Jednego Serca, Ciuciubabka (z albumu Artur Dutkiewicz Trio Niemen Improwizacje), a także kompozycje lidera z ostatnich płyt Trio: Prana i Traveller, w których elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się z dużym ładunkiem emocjonalnym i głębią przekazu.

Wykonawcy:

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO

  • Artur Dutkiewicz – fortepian
  • Michał Barański – kontrabas
  • Adam Zagórski – perkusja

Anna Markowska – prowadzenie koncertu

Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem jazzu” („Jazz Forum” 12/2012). To jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r. z transmisją w Radio France.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie. Przez niemal 30 lat prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży. Często zasiadał w jury międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. w Warszawie, Kaliszu, Katowicach, Wilnie. Prowadził Master Classes w Chinach, Turcji, Meksyku, Peru, Tunezji, na Filipinach. Został odznaczony „Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Artur Dutkiewicz od wielu lat prowadzi własny zespół Artur Dutkiewicz Trio. Jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje również solo. Jego ostatnie albumy z własnymi kompozycjami: Mazurki, Prana oraz Traveller zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

RECENZJE

„Artur Dutkiewicz pięknie gra Niemena”
To świetnie, że nieodżałowanej pamięci śpiewak, muzyk i kompozytor znalazł w osobie Artura Dutkiewicza interpretatora, który potrafił pod jego dźwiękami złożyć swój wyraźny, zamaszysty podpis. Ta muzyka unosi słuchacza, porywa go i wzrusza.
Krzysztof Masłoń, Rzeczpospolita

Magnetyczna siła tej muzyki, nasyconej niezwykłymi emocjami i fenomenalne jej wykonanie przez genialnych muzyków tworzących to legendarne trio. Sprawiają, że nie tylko słucham tej płyty na okrągło, ale osobiście uważam ją za jedną z najlepszych płyt wydanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na świecie.
Tomasz Pierchała, Jazz Forum

Wspaniały koncert Artur Dutkiewicz Trio zapisze się w annałach Brisbane International Jazz Festival jako wyrafinowany pokaz sztuki gry tria fortepianowego.
Ian Patterson, All About Jazz, Australia

mężczyzna stoi na tle fortepianu

Artur Dutkiewicz Fot. Rafał Latoszek

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: STOART
abstrakcyjny znak graficzny czarny na biały tle

Koordynator: Piotr Mazur p.mazur@mik.waw.pl  tel. 22 586 42 35

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl