przejdź do treści

do 9 listopada | Malowane Lato - wystawa prac

malowane lato - barwna grafika do projektuMalowane Lato- wystawa
do 9 LISTOPADA

Mazowiecki Instytut Kultury,  Elektoralna 12
wstęp wolny

Projekt Malowane Lato dawniej  Lato na wsi to projekt animacyjno - edukacyjny. Organizowany jest już od kilku lat w małych miejscowościach i wsiach na terenie województwa mazowieckiego.
W kolejnych edycjach przedsięwzięcie może odbywać się w tych samych miejscach, jednak  jednym z podstawowych celów jest aktywizacja nowych miejsca i nowych społeczności. Przystąpienie do projektu odbywa się według kolejności zgłoszeń przy spełnieniu wszystkich warunków uczestnictwa.
Projekt organizowany jest we współpracy z lokalnymi organizacjami, takimi jak: gminne biblioteki, szkoły podstawowe, stowarzyszenia, urzędy miasta i gminy. Współorganizatorzy zapewniają odpowiednie miejsce, spełniające wszystkie konieczne warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Podstawą programu projektu są warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży organizowane  w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień). Projekt obejmuje swym zasięgiem zazwyczaj 10 miejscowości; korzysta z niego ok. 600 uczestników.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę wyłonioną z lokalnej społeczności, są to pedagodzy, artyści lub instruktorzy mający już doświadczenie w prowadzeniu podobnego typu zajęć. Warsztaty z założenia odbywają się w okresie wakacyjnym w miesiącach: lipiec, sierpień. Dokładne terminy warsztatów, ustalane są indywidualnie dla poszczególnych miejscowości uczestniczących
w projekcie, w uzgodnieniu ze współorganizatorami i prowadzącymi. Zajęcia zazwyczaj trwają przez dwa tygodnie, trzy razy w tygodniu po minimum 4 godziny dziennie. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem warsztatami, odbywają się one w grupach nieprzekraczających 20 uczestników.
W ramach zajęć młodzież poznaje tradycyjne oraz nowe  nietypowe techniki plastyczne. Efektem warsztatów są prace plastyczne prezentowane później na lokalnych wystawach końcowych, specjalnie przygotowanych i zorganizowanych dla uczestników oraz miejscowej społeczności.
Na zakończenie cyklu warsztatów, prowadzący wybierają pięć najlepszych prac z danej miejscowości. Prace te stanowią zestaw ok. 50 prac, eksponowanych w Mazowieckim Instytucie Kultury. Jednocześnie powołana zostaje komisja, która z utworzonej kolekcji wybiera najlepsze prace danej edycji. Prace te zostają uwiecznione w wydawanym przez MIK katalogu. Katalog jest wyjątkową pamiątką dla uczestników i wizytówką projektu.
Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody rzeczowe.
Projekt „Malowane Lato” zamyka gala, która co roku odbywa się w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Podczas gali prezentowana jest wystawa, następuje uroczyste wręczenie nagród, a całość uświetnia zazwyczaj występ młodych, zdolnych artystów.

 

Koordynator/kontakt: Paulina Czajor, tel. 22 586 42 10, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl