7 listopada, Sokołów Podlaski | 42. Zaduszki Jazzowe, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet – Swing Club na Mazowszu

Siergiej Wowkotrub, to wirtuoz skrzypiec, prezentujący z towarzyszącymi muzykę ze świata jazzu i rozrywki w świeży i oryginalny sposób. Zaduszki jazzowe są polską tradycją koncertów jazzowych, organizowanych w listopadzie w okresie zadusznym. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1954 roku w Krakowie, a odbyło się 1 listopada, bo był to jedyny wolny dzień, kiedy muzycy mogli spotkać się i razem zagrać jam session.

pięciu muzyków na scenie podczas koncertu

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet Fot. za www.swgsq.pl

42. Zaduszki Jazzowe, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Swing Club na Mazowszu

7 listopada 2020 r. (sob)  19:00 | Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury
Bilety: 90 zł (karnet na 42. Zaduszki Jazzowe)
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Wykonawcy

SIERGIEJ WOWKOTRUB GYPSY SWING QUARTET

  • Siergiej Wowkotrub – skrzypce
  • Tomasz Kobiela – gitara
  • Jacek Serczyk – gitara
  • Piotr Górka – kontrabas

 Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba  – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Tomasz Kobiela (gitara), Jacek Serczyk (gitara), Piotr Górka (kontrabas). Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stéphane’a Grappelli’ego, ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej, i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

O Wykonawcach

Siergiej Wowkotrub – muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A.I. Bażenowa. Mimo rozpoczętych w Kijowie studiów doktoranckich na początku lat 90. zdecydował się wyjechać do Polski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, Jerzego Koska, objął stanowisko skrzypka i dość szybko awansował na pierwsze skrzypce tejże orkiestry. Związany z Częstochową zawodowo i prywatnie, odnalazł w Polsce drugą Ojczyznę. Równolegle z karierą symfoniczną muzyk skutecznie rozwijał swoje zamiłowanie do muzyki synkopowanej. Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym, słuchając nagrań Leonida Utiosowa, potem odkrył Stéphane’a Grappelli’ego i całe uniwersum skrzypcowego gypsy swingu. Jako jazzman swoje umiejętności doskonalił u Macieja Strzelczyka i Wojciecha Kamińskiego, później u Tima Kliphuisa. Pierwszy skład Siergiej Wowkotrub Trio (SWT) powstał w 2001 w Częstochowie, gdzie muzycy grający jazz tradycyjny działali niezwykle prężnie. W 2007 roku ukazała się pierwsza płyta SWT pt. Happy Times, na której Wowkotrub, wraz z przyjaciółmi z zespołu: Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim, odkrył swing lat 20. i 30. W swoich interpretacjach standardów oraz własnych kompozycjach starał się połączyć piękno naturalnego, podobnego do ludzkiego głosu, czystego brzmienia skrzypiec z niepowtarzalnym klimatem Złotej Ery Swingu. Lata 20., 30. XX wieku stanowią stale kontrapunkt jego muzycznych fascynacji i techniki wykonawczej. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Obszerny repertuar artysty stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stéphane’a Grappelli’ego. Siergiej jest laureatem konkursów Debiut w Jazzie Tradycyjnym (Warszawa, 2005) oraz Złotej Tarki (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa, 30.08.2010) oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 24.09.2014). Współpracował z “Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), “Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), “Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), “Hot D’Jazz Trio” (Kraków), Joscho Stephanem (Mönchengladbach), Tim Kliphuis (Hilversum), Vano Bamberger (Frankfurt?). Występował w kraju i za granicą (w Niemczech, Hollandji, Francji, Belgii, Słowacji i na Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt Bix & Henryk (2006), Suita Nowoorleańska (2007), wydał płytę swojego Trio Happy Times (2007), a także kwartetu SWGSQ Joseph, Joseph (2013).

Jacek Serczyk – gitarzysta klasyczny oraz jazzowy. Współpracował z takimi artystami, jak m.in. Roby Lakatos, Nigel Kennedy, Bogumiła Gizbert-Studnicka, Francesco Buzzurro, Mieczysław Święcicki, Vitalij Petraniuk, Marek Sośnicki. Występował na festiwalach: River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu Summer Jazz Days, Festival Baroque d’Auvergne. Koncertował we Francji, Danii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Grecji, Anglii oraz w Austrii, gdzie jego zespoł Hot D’jazz Trio uczestniczył w promocji Mistrzostw w Piłce Nożnej Euro 2012 w kasynie w Baden. W tym składzie kilkakrotnie też występował w budynku Austria Center w koncercie na rzecz UNICEF. Nagrał takie płyty, jak Yulara Future Tribe, Ballady Bułata Okudżawy, Hot D’jazz, Revolver Poza Czasem, Django Tango Project, Ensemble Giuliani Baroque. Nagrywał również dla spektaklu Różowe Konie – Rewia kieszonkowa Aldony Jankowskiej. Na co dzień jest leaderem w zespole Hot D’jazz Trio.

Tomasz Kobiela – gitarzysta jazzowy i nauczyciel gitary. Współpracował z takimi zespołami, jak Coach, Old Metropolitan Band, Vspeed. Z grupą Coach występował na wszystkich ważniejszych imprezach country w kraju, m.in. na Pikniku Country w Mrągowie, Trucker Country w Krakowie, Country w Bieszczadach w Lesku, Konwoju Country w Ostrołęce i CROCK w Ustrzykach Dolnych. Często koncertował za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, na Litwie, Łotwie i we Włoszech. Można go było zobaczyć i usłyszeć w kilku programach TV, takich jak Scena Country (TVP Polonia), Country Bar (TV Katowice), Kraj się śmieje (TVP). Jest członkiem zespołu Hot D’jazz Trio, z którym występował na takich festiwalach, jak River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu Summer Jazz Days. Współpracuje z Magdą Bożyk. Tworzył duet gitarowy z Ryszardem Styłą.

Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Sonią Bohosiewicz, Robertem Janowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in. Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet, Siostry Matkowskie, Naked Mind. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz katowickim Teatrem KOREZ. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managementem gwiazd polskiej estrady.

O Swing Clubie na Mazowszu

W 2020 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje piątą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już ósmy rok cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już blisko 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców. Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Sokołowski Ośrodek Kultury od 2016 roku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Club na Mazowszu.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Sokołowski Ośrodek Kultury
Współfinansujący: Związek Artystów Wykonawców STOART

abstrakcyjny znak graficzny czarny na biały tle

Koordynator: Piotr Mazur (MIK) p.mazur@mik.waw.pl tel.22 586 42 35

czterech muzyków - dwóch gitarzystów, skrzypek i kontrabasista

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet Fot. za www.swgsq.pl

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl