przejdź do treści

album płytowy| ORKIESTRA MARII POMIANOWSKIEJ LutoSłowianie NA SZLAKU FESTIWALU MAZOWSZE W KORONIE

LutosłowianieORKIESTRA  MARII POMIANOWSKIEJ
LutoSłowianie
NA SZLAKU FESTIWALU MAZOWSZE W KORONIE,
album płytowy wydany w lutym 2014 roku przez Mazowiecki Instytut Kultury

 

W muzyce klasycznej sięganie do folkloru od wieków wiąże się z fascynacją dawnością, specyficznością i prostotą muzyki ludowej. Ma ona swoje własne, autonomiczne piękno, które może być pierwszą przyczyną zainteresowania profesjonalnego kompozytora.
                                                                                                                 

                                                                                                        Maria Pomianowska

Oddajemy w Państwa ręce niezwykły album: dzieło światowej sławy artystki Marii Pomianowskiej. Mamy nadzieję, że album dostarczy Państwu wielu artystycznych i estetycznych wrażeń i pomoże na nowo odkryć twórczość Witolda Lutosławskiego, a także, niezmiennie inspirującej, Marii Pomianowskiej.
Płyta powstała, by zarejestrować koncertowe tournée,  powołanej w 2013 roku,  Orkiestry Marii Pomianowskiej LutoSłowianie podczas 10. Jubileuszowej edycji  Festiwalu Mazowsze w Koronie, projektu z pogranicza muzyki i architektury, realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i lokalnych partnerów.  LutoSłowianie wystąpili w historycznych, zabytkowych wnętrzach w Oleksowie, Chorzelach, Szreńsku, Otwocku, Myszyńcu i Sokołowie Podlaskim.
Jest to kolejny autorski program wybitnej, multiinstrumentalistki Marii Pomianowskiej,  po wcześniejszych, znanych Jej projektach Chopin na 5 kontynentach czy Zapomniany dźwięk. Tekla Bądarzewska, ukazujący tym razem muzykę jednego z czołowych kompozytorów XX wieku, Witolda Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy.  Na płycie zamieszczono studyjne nagrania LutoSłowian (Mała suita, Bukoliki, Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego, melodie ludowe z Mazowsza, Biłgorajskiego i Opoczyńskiego) - utworów specjalnie opracowanych w Roku Lutosławskiego przez Marię Pomianowską na Jej oryginalną orkiestrę (fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, flety, fujarki, wspak, drumla, skrzypce diabelskie, gitara, akordeon i śpiew). W nagraniu  wzięli udział muzycy : Maria Pomianowska, Paweł Betley, Katarzyna Kamer, Bartłomiej Pałyga, Dima Gorelik i Hubert Giziewski. Czas   prezentowanej muzyki wynosi 61 minut 30 sekund. Album jest przygotowany w wersji językowej polsko-angielskiej. Wydawcą płyty jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Cena 30 zł
Informacje pod nr: 22 586 42 59, 783- 708- 380
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
oraz wkrótce przez mazowieckaksiazka.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl