przejdź do treści

31 lipca - 28 sierpnia | Portret Kultury – Człowiek Dokumentalny

aktorka Ewa Dałkowska Fot. ANDRZEJ IWANCZUKGALERIA MAZOWIECKA
Pl. Bankowy 3/5
31 lipca - 28 sierpnia

Portret Kultury – Człowiek Dokumentalny

Fotografia jest zapisem fragmentu rzeczywistości. Dzięki niej przemijające w każdej sekundzie świata obrazy można zatrzymać w kadrze i oglądać w nieskończoność. Jest zatem fotografia nośnikiem pamięci pokoleń i zdarzeń mniej lub bardziej istotnych. Częścią tego zbiorowego świadectwa są ludzie, a bliżej – ludzie kultury. Kultury, bo co – jak nie ona właśnie – jest dorobkiem każdej rozwiniętej cywilizacji.

Prezentujemy prace fotoreporterów, którzy na co dzień rejestrują polską rzeczywistość. Jej małym fragmentem jest działalność wybitnych artystów – muzyków, aktorów, malarzy, literatów. Ich zdjęcia są o tyle wyjątkowe, że uchwycone przy pracy, w naturalnym środowisku, którego w przestrzeni medialnej prezentuje się bardzo niewiele.
Przekazem dominującym dziś w prasie są przede wszystkim obrazy wykreowane, wystylizowane i zaplanowane. Niewątpliwie ten wypreparowany przekaz wzbogaca nasze estetyczne odczucia, lecz jednocześnie okrada, kastruje z dokumentalnej prawdy, która jest wartością samą w sobie. Bo przecież prawdziwa kultura jest, albo jej nie ma, a stany pośrednie to tylko substytut, środek zastępczy. Tym samym ta prezentacja wybitnych postaci daje widzowi możliwość wejścia w świat ukryty i na co dzień niedostępny. W tę prawdziwą nieprzetworzoną dokumentalną rzeczywistość.  

aktorka Magdalena Boczarska Fot. Rafał MESZKAaktorka Maja Hirsz Fot. JERZY GUMOWSKIpisarka Wisława Szymborska Fot. JACEK TURCZYK

aktor Daniel Olbrychski Fot. BARTEK SYTAkompozytor Krzysztof Penderecki Fot. Filip BłażejowskiWojciech Kilar Fot. EUGENIUSZ HELBERT

muzyk Adam Nowak Fot. PIOTR GESICKIaktor Andrzej Seweryn Fot. DONAT BRYKCZYŃSKIreżyser Jerzy Skolimowski Fot. RAFAŁ GUZ

Lista autorów:
Jerzy Gumowski
Wojciech Druszcz
Eugeniusz Helbert
Donat Brykczyński
Bartek Syta
Andrzej Iwańczuk
Rafał Meszka
Jacek Domiński
Rafał Guz
Jacek Turczyk
Piotr Gęsicki
Filip Błażejowski
Marcin Dławichowski

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl