przejdź do treści

KONFRONTACJE SZTUKI - WARSZAWA 2016. RYSUNEK, MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA - I wystawa pokonkursowa. Galeria Test

Mikołaj Malesza Świadek III. Nagroda Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury

KONFRONTACJE SZTUKI - WARSZAWA 2016. Rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba
Wystawa pokonkursowa

15 grudnia 2016 r. - 19 stycznia 2017 r. | Galeria Test

Zorganizowane po raz pierwszy przez Galerię Test - KONFRONTACJE SZTUKI - WARSZAWA 2016 to ogólnopolski konkurs artystyczny, mający na celu prezentację szerokiej publiczności współczesnych zjawisk i wypowiedzi artystycznych.

Zamysłem autorów projektu jest konfrontacja najnowszych i najbardziej pojemnych idei sztuki obecnych w jej klasycznych dziedzinach: w rysunku i grafice, w malarstwie i rzeźbie. Konkurs łączy w sobie te cztery dyscypliny sztuki, co wyróżnia przedsięwzięcie na tle „polskiego pejzażu konkursowego”. Pomimo początku XXI wieku sztuka nie wymaga redefinicji, nie potrzebują tego zarówno rysunek, malarstwo, grafika czy rzeźba. Konkurs miał charakter otwarty, mogli w nim wziąć udział profesjonalni artyści (którzy ukończyli wyższą uczelnię artystyczną) i studenci ostatniego roku. Odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym prace zostały wyselekcjonowane na podstawie nadesłanych wersji elektronicznych, a w drugim - jury przyznało nagrody, oceniając oryginały dzieł. Zainteresowanie nowym przedsięwzięciem było niezwykle duże: wzięło w nim udział kilkuset artystów, nadsyłając blisko dwa tysiące prac, z czego do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 113. Pięć osób nie wzięło udziału w II etapie z przyczyn losowych, bądź regulaminowych, pozostało zatem 108 uczestników: w dziedzinie RYSUNKU - 33, MALARSTWA - 34, GRAFIKI - 26 , RZEŹBY - 15.

Ukoronowaniem tegorocznej imprezy będzie cykl wystaw w Galerii Test: I - MALARSTWA, II - RYSUNKU i RZEŹBY, III - GRAFIKI. Wernisaż zostanie połączony z promocją albumu podsumowującego I edycję Konkursu KONFRONTACJE SZTUKI. Jest to 160-stronnicowa publikacja, zawierająca 130 reprodukcji wraz z notami o autorach wszystkich prac zakwalifikowanych do II etapu Konkursu oraz artystach zaproszonych do udziału w wystawach.

Wstęp napisał przewodniczący konkursowego jury, znany krytyk sztuki, dr hab. Zbigniew Taranienko.
Pisze on: (...) liczni artyści z całej Polski, po studiach w rozmaitych uczelniach, zajmujących się malarstwem, rzeźbą, grafiką i rysunkiem, wysłali jako propozycję swego udziału w konkursie tak znaczną liczbę prac, że można je w całości traktować jako zbiór świadczący o sytuacji sztuki w kilku ostatnich latach i o jej bieżących przekształceniach. Ich autorzy są przecież spontanicznie zgromadzoną reprezentacją artystów aktywnych publicznie. Liczba proponowanych prac i artystów, chętnych do udziału w Konfrontacjach Sztuki o ogólnopolskim zasięgu, stworzyła więc okazję, żeby spojrzeć na wysłany zbiór nie tylko pod kątem oceny, kto w poszczególnych dziedzinach wydaje się najlepszy, ale także spróbować określić, choćby w sposób hipotetyczny, jak się obecnie traktuje sztuki plastyczne, jakie zachodzą w różnych dziedzinach zmiany, czego się teraz praktycznie już nie robi, a co czyni się częściej niż wcześniej. Oczywiście, tego rodzaju stwierdzenia nie mogą być całkowicie pewne: zbioru fotografii obrazów, grafik, rysunków i rzeźb, przesłanych na konkurs, a później znacznie już mniejszej liczby obiektów zakwalifikowanych do II etapu, nie można uważać za zobiektywizowaną reprezentację całej obecnej sztuki. Sądzę jednak, że warto było spojrzeć na to wszystko jak na pewną całość, sprzyjającą refleksji nakierowanej na wyławianie szerszych tendencji - mało jest w Polsce konkursów poświęconych aż czterem dyscyplinom naraz.

www.konfrontacjesztuki.pl 

Kurator: Apoloniusz Węgłowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 622 66 83.

Wstęp wolny

Fotoreportaż z wernisażu autorstwa Michała Wielowiejskiego (Galeria Test/MIK)

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., godz. 11:00-17:00; czw., godz. 11:00-19:00; sob., godz. 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl