przejdź do treści

15 września, Radom | "Wojciech Kilar. Wielkie Dzieła" Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej - 150. koncert "Mazowsza w Koronie"

Wielkie dzieła Kilara w Radomiu

Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej

Dwustu artystów Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej wystąpi podczas jubileuszowego 150. koncertu w ramach cyklu Mazowsze w Koronie. 15 września o godz. 19:00 wykonają w radomskiej katedrze trzy monumentalne dzieła Wojciecha Kilara. Dzień wcześniej 14 września o godz. 18:00 w radomskiej Łaźni będzie można wziąć udział w wyjątkowym wieczorze wspomnień o kompozytorze.

plakat wieczoru wspomnień o wojciechu kilarze w klubie łaźnia

Wojciech Kilar. Wieczór wspomnień
14 września 2017 r. (Cz) 18:00, Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria

plakat koncertu przedstawiający wojciecha kilara

Wojciech Kilar. Wielkie Dzieła
15 września 2017 r. (Pt) 19:00, Katedra Opieki NMP

Podczas tegorocznej czternastej edycji festiwalu Mazowsze w Koronie przypadnie 150. koncert cyklu. Na jubileusz organizatorzy przygotowali szczególny repertuar i zaprosili wyjątkowych wykonawców. 15 września o godz. 19:00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Oba zespoły, w sumie w dwustuosobowym składzie, wykonają w katedrze trzy monumentalne dzieła Wojciecha Kilara: kantatę Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę, którą kompozytor dedykował swojej żonie Barbarze (partię solową zaśpiewa Magdalena Schabowska); Exodus na chór mieszany i orkiestrę, dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu oraz Krzesany – poemat symfoniczny, który Wojciech Kilar napisał właśnie dla Filharmonii Narodowej.

To wielkie wydarzenie poprzedzi wieczór wspomnień o kompozytorze. 14 września o godz. 18:00 w Łaźni - Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział m.in. Barbara Gruszka-Zych – poetka, dziennikarka, autorka biograficznej książki pt. Wojciech Kilar. Takie piękne życie. Po spotkaniu publiczność będzie miała okazję wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu pianistki Agnieszki Kopackiej, flecistki Marii Lewickiej oraz sopranistki Magdaleny Schabowskiej – solistki Filharmonii Narodowej, która ścieżkę swojej muzycznej edukacji rozpoczęła właśnie w Radomiu. Prezentowane będą utwory kameralne kompozytora m.in. Sonatina na flet i fortepian z 1951 r. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Bartłomieja Barczyka – autora fotografii wykonanych m.in. w domu kompozytora w Katowicach.

Historia festiwalu Mazowsze w Koronie rozpoczęła się w Makowie Mazowieckim w 2001 r. Od tego czasu Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z lokalnymi partnerami zorganizował trzynaście edycji projektu. Pierwsza edycja była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji cyklu zorganizowano koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Współorganizatorami oraz partnerami wydarzeń w Radomiu są: Filharmonia Narodowa w Warszawie, miasto Radom, Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, Parafia Rzymskokatolicka pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, firma Abriga Polska Sp. z o. o. , Stowarzyszenie Radomian w Warszawie, Dom Kultury Idalin oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki”.

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Więcej szczegółów na www.mazowszewkoronie.pl 

Zapraszamy na filmowe migawki z koncertu „Wojciech Kilar – Wielkie Dzieła” – 150. wydarzenia cyklu „Mazowsze w Koronie”, w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Radom, 15 września 2017 r.

 

 

Kilka zdjęć Wojciecha Kilara z wystawy Bartłomieja Barczyka w Łaźni.
Zapraszamy na więcej

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

grafika reklamująca wydarzenia w radomskiej łaźni i katedrze

plansza z logotypami organizatorów i partnerów koncertu

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl