przejdź do treści

Zakończyliśmy KARAWANĘ. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji 2018

aktor na szczudłach, jedna noga wysoko zadarta do tyłu

PROGRAM
i
GALERIE ZDJĘĆ

4 sierpnia – ŁOSICE
5 sierpnia – OLSZANKA
11 sierpnia – RYBNO
12 sierpnia – IŁÓW
18 sierpnia – PAROLE
19 sierpnia – ŻABIA WOLA
25 sierpnia – GRÓJEC
26 sierpnia – WARKA

aktor w czerwonym kostiumie

16:00 – Zielonemu Teatr JaSię

17:00–20:00 – Rodzinne animacje realizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów  i Animatorów KLANZA

20:30 – Wesele Teatr Makata

21.30 – Spektakl ogniowy Alicja w Krainie Ognia – Teatr Ognia ANTIDOTUM

Miejsca wydarzeń Karawany:
Łosice, Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur, ul. Berka Joselewicza 13
Olszanka, Plac przed Świetlicą Wiejską

Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć z Łosic
Fot. Anita Kot

aktorka teatru ognia z pochodniami

dziewczynka w czerwonym kapeluszu

aktor w kapeluszu

  

Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć z Olszanki
Fot. Anita Kot

aktor w zielonym kostiumie

dzieci, dorośli, artyści

dzieci, dorośli, artyści
dzieci, dorośli, artyści

dzieci, dorośli, artyści

 

 

Wizytę Karawany można także zobaczyć na facebooku Łosickiego Domu Kultury

Filmy zapowiadające wydarzenia

 

czterech mężczyzn na ławce

16:00 – Czarny łabędź Teatr Scena

17:00–20:00 – Rodzinne animacje realizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów  i Animatorów KLANZA

20:30 – Płonące laski Teatr Akt

Miejsca wydarzeń Karawany:
Rybno, boisko przy Szkole Podstawowej, ul. Długa 11
Iłów, boisko sportowe, ul. Płocka 8

Zapraszamy do galerii zdjęć z Rybna
Fot. Anita Kot

dziewczynka w kolorowej rurze

publiczność ogląda spektakl

czterech aktorzy w kolorowych kostiumach

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z Iłowa
Fot. Anita Kot

aktor ze słupkiem drogowym przytkniętym do głowy

cztery dziewczynki na jednej parze nart, stoją na trawie

dziecko opiera głowę na ramieniu ojca, patrzy w obiektyw

 

Film reklamowy spektaklu "Płonące laski"

teatr mimo w niemym kinie fot wiktor zaborowski 209 min 2

16:00 – Krawiec niteczka Teatr Malutki

17:00 – 20:00 – Rodzinne animacje realizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów  i Animatorów KLANZA

20:30 – W niemym kinie Teatr Mimo

21.30 – Pokaz ogniowy Grupa Prometeo

Miejsca wydarzeń Karawany:
Parole, teren przy Świetlicy NOK, Parole 49
Żabia Wola, park przy Domu Kultury, ul. Warszawska 27

Zobacz reportaż z wizyty Karawany w Parolach

Zapraszamy do galerii zdjęć z Paroli
Fot. Natalia Olak

czworo nóg przypiętych do jednej pary nart

śmiejąca się dziewczynka siedzi na kolanach mamy

aktor ze sztucznymi ogniami w mroku

Zapraszamy do galerii zdjęć z Żabiej Woli
Fot. Natalia Olak

dziewczynka stoi przy klockach konstrukcyjnych

chłopiec i dziewczynka bawią się zabawką zręcznościową

młody mężczyzna z małym dzieckiem leża na kocu

Zapowiedź spektaklu W niemym kinie 

dwóch artystów na ulicy w otoczeniu tłumu widzów

Program w Grójcu:
16:00 – Bajkowe Przedstawienia - opowiada Michał Malinowski z MuBaBao

17:00 – 20:00 – Podwórko Wyobraźni - podróż do świata bajek i innych kultur, edukacyjny plac zabaw kreatywnych, warsztaty, zabawy, animacje - MuBaBao

20:00 – Tank Teatr Muzikanty

20:45 – Pokaz ogniowy Grupa Prometeo

21:15 –­ Koncert Poprawiny

Program w Warce:
16:00 – Bajkowe Przedstawienia - opowiada Michał Malinowski z MuBaBao

17:00 – 20:00 – Podwórko Wyobraźni - podróż do świata bajek i innych kultur, edukacyjny plac zabaw kreatywnych, warsztaty, zabawy, animacje - MuBaBao

20:30 – Tank Teatr Muzikanty

21:30 – Pokaz ogniowy Grupa Prometeo

Miejsce wydarzeń Karawany:
Grójec, Plac Wolności
Warka, Plac Czarnieckiego

Zapraszamy do galerii zdjęć z Grójca
Fot. Aleksander Szamałek

dzieci siedzą na pasiastych poduszkach

aktor z pochodniami, nocą

dzieci bawią się dużymi drewnianymi klockami

Zapraszamy do galerii zdjęć z Warki
Fot. Aleksander Szamałek

dorosła kobieta z dzieckiem malują przy stole

czterech mężczyzn ogląda spektakl

plecy osoby z długimi włosami, na plecach plecak z napisem mazowiecki instytutu kultury

Film reklamowy spektaklu Tank

 

O KARAWANIE

Dzień Karawany rozpoczyna się w godzinach popołudniowych spektaklem teatru profesjonalnego – dla dzieci, a kończy się spektaklem dla widzów dorosłych. Czas między spektaklami zostanie wzbogacony rodzinnymi animacjami prowadzonymi przez doświadczonych animatorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Animatorów KLANZA oraz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Dla małych zespołów pracujących pod okiem doświadczonych animatorów przewidziane są drobne upominki. Udział w prezentacjach jest całkowicie bezpłatny.

Wędrujący Festiwal jest również okazją do prezentacji lokalnych działań artystycznych. Celem programu jest organizacja czasu wolnego wokół atrakcyjnych działań kulturalnych, zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem oraz działaniami o charakterze parateatralnym i plastycznym, które wyzwalają wyobraźnię, zdolności twórcze, inspirują do samodzielnej pracy twórczej w przyszłości oraz kształtowania aktywnej postawy u odbiorców projektu 

klaun trzyma na rękach dziewczynkę

O teatrach wędrujących z Karawaną

TEATR AKT – wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny, którego bazą pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. AKT jest jedną z nielicznych grup teatralnych konsekwentnie uprawiających swój autorski teatr. Od prawie dwudziestu lat tworzy i wciąż poszukuje nowych środków wyrazu, inspirując się nieustannie formą i praktyką teatru ulicznego, pantomimy i teatru dell’arte.

GRUPA OGNIOWA PROMETEO – powstała w 2017 roku, a jej skład zasilają doświadczeni aktorzy ulicznego teatru ognia ANTIDOTUM z Białej Podlaskiej. Artyści grupy specjalizują się głównie w pokazach fireshow oraz widowiskach ogniowo-pirotechnicznych z użyciem poi, kijów, levisticka, wachlarzy czy płonącego hula-hop. Niedawno grupa rozpoczęła intensywne prace nad teatralnym aspektem swoich ulicznych performance’ów, angażując w swoje kuglarskie ogniowe popisy treść, kostium, maskę czy rekwizyty.

TEATR JaSię – autorski teatr Jaśka Grądzieli, którego można opisać słowami: żongler, szczudlarz, tancerz, mim, klaun, aktor, czyli po prostu Jasiek – wielki pasjonat klaunady, cyrku, a także szeroko rozumianego teatru ruchu, który od wielu lat działa jako aktor uliczny. Spektakl Zielonomu, opowieść o perypetiach zielonego klauna i jego bezdennej walizce, to mały popis sztuki cyrkowej utrzymany w swobodnej, groteskowej formie, który na pewno przypadnie do gustu młodszej i starszej widowni.

TEATR MALUTKI – spektakl Krawiec Niteczka, powstały w oparciu o opowiadanie Kornela Makuszyńskiego, jest pomysłowym monodramem z użyciem technik teatru lalek. Lalki i scenografia wykonane zostały wg projektów znanego łódzkiego plastyka Jana Zielińskiego. Spektakl został doceniony przez recenzentów i krytyków teatralnych. Zdobył wyróżnienie na III Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy, nagrodzono go też na X Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek.

TEATR MIMO – teatr pantomimy założony przez Bartłomieja Ostapczuka. Powstał w 2002 r. jako teatr jednego aktora, szybko przekształcił się jednak w zespół. W teatralnej pracy poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną, by przy zachowaniu zasad sztuki pantominy, jedynymi granicami działania były granice ich wyobraźni. Teatr zaprezentował 11 premier – spektakli scenicznych i plenerowych, wierząc tym samym, że sztuka pantomimy jest w stanie w pełni zaistnieć również w innej przestrzeni niż teatralna scena. Spektakle Teatru Mimo prezentowane są na festiwalach w kraju i za granicą.

MUZEUM BAJEK, BAŚNI I OPOWIEŚCI – jego założycielem jest Michał Malinowski – muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek, organizator licznych spotkań, warsztatów oraz festiwali sztuki opowiadania. Autor książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2014 r. został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. W 2015 rozpoczął pracę nad przygotowaniem wystawy o polskim dziedzictwie niematerialnym oraz wydaniem Encyklopedii Bajek Polskich.

MUZIKANTY – to autorski projekt teatralno-muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów. Funkcjonując z powodzeniem w nurcie teatru ulicznego , funkcjonują również jako formacja muzyczna (raczej w zabawny sposób). Mają w swoim dorobku sześć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific, ale także Grand Prix na festiwalu piosenki kabaretowej.

TEATR OGNIA ANTIDOTUM – grupa teatralna powstała w 2007 r. W jej skład wchodzą osoby w różnym wieku – od gimnazjum po studentów. Specjalizują się w chodzeniu na szczudłach, żonglerce ogniowej i ledowej z użyciem m.in.: poi, wachlarzy, kija, hula-hop a także w autorskich spektaklach teatralnych z wykorzystaniem mowy ciała, światła i cienia. Reżyser i aktorzy poprzez czynny udział w działaniach teatralnych poszukują nowych form wyrazu i komunikacji z widzem. Posługują się plastyką własnego ciała, elementami tańca, pantomimy, gestu i ruchu.

TEATR PLASTYCZNY MAKATA – „eksperymentalna, interdyscyplinarna grupa twórcza”, działa na granicy teatru i sztuk wizualnych, stosując różne techniki teatralne, m.in.: pantomimę, taniec współczesny, teatr cieni, czarny teatr. Od początku swojego istnienia koncentruje się na badaniu granic teatru, budując swoje spektakle w eksperymentalnych przestrzeniach – zamkach, fabrykach czy w plenerze. Swoją pracę artystyczną koncentruje na rytuale, jego wpływie na człowieka we wspólnocie oraz na bezpośrednim uczestnictwie widza w spektaklu.

TEATR SCENA – jest warszawskim teatrem alternatywnym, poszukującym inspiracji w równym stopniu w obrzędach  ludowych, co w kanonie literatury światowej. Bazuje na ruchu, dźwięku i słowie, tworząc teatr obrazu i rytmu. Chętnie tworzy dla dzieci i z dziećmi, czego przykładem jest spektakl Legenda Sp. Z O.O., oparty na bajce napisanej przez dzieci z klasy III praskiej Szkoły Podstawowej nr 30. Teatr działa od 2009 r., gra zarówno w tradycyjnych przestrzeniach teatralnych, jak i plenerach.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA

Koordynator: Anna Mizińska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 586 42 14. 

 

aktorka z zasłoniętą twarzą patrzy w obiektyw

 

plakat karawany z repertuarem

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl