przejdź do treści

Do 22 marca, Warszawa | Norbert Delman "S.P.A." Galeria FOKSAL

Na czas wystawy Norberta Delmana przestrzeń Galerii Foksal zostanie zmieniona w gabinet odnowy biologicznej.

Norbert Delman S.P.A.

Wystawa czynna: 1 lutego – 22 marca 2019 r.

Norbert Delman, S.P.A., 2018, fot. dzięki uprzejmości artysty

W swojej praktyce artystycznej Norbert Delman bada reakcję i ekspresję ciała spowodowaną opresyjnym, inwazyjnym otoczeniem związanym nie tylko z  przestrzenią publiczną, ale i przestrzenią wirtualną. Szuka zależności i mechanizmów wpływających na nasze decyzje związane z wyglądem, zdrowiem czy tożsamością cielesną.

Na czas wystawy Norberta Delmana przestrzeń Galerii Foksal zostanie zmieniona w gabinet odnowy biologicznej. W swojej pracy artysta odnosi się do wielu kluczy wizualnych kojarzonych z kulturą SPA, akupunkturą czy koreańskim Su Jok.  Stworzony we wnętrzu Galerii gabinet SPA to miejsce, w którym za pomocą masażu pozwolimy ciału uwolnić się od ciężaru relacji w przestrzeni, wejść w trans. Ostatecznie masaż-trans-wystawa ma rozluźnić ciało i usunąć ból powstały poprzez pielęgnowanie traumy czy fetyszyzację dolegliwości, osiągnąć swoiste katharsis. Aby przeżyć uwolnienie od cierpienia, odreagowanie zablokowanego napięcia, stłumionych emocji, skrępowanych myśli i wyobrażeń, czasem trzeba bodźca tak silnego, że sami sobie nie jesteśmy w stanie go dostarczyć.

Zdaniem artysty polskie społeczeństwo jest przyblokowane. Energia przestała przez nie swobodnie przepływać, skanalizowała się natomiast wewnątrz, tworząc ogniska bólu, z którym, jako naród, nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić. Polskie społeczeństwo poddawane z różnych stron wpływowi, czasem bardzo radykalnych, ideologii od pewnego czasu przejawia silną polaryzację postaw. Napięcie i stres narastają, na dobre eliminując ze społeczeństwa jedną z podstawowych wartości, jaką jest wspólnota. Delman diagnozuje, że jeżeli jako społeczeństwo nie przełamiemy impasu i nie uwolnimy zablokowanej energii, nie poddamy się bolesnym zabiegom na własnym ciele i nie wyjdziemy poza strefę komfortu, pozostanie nam ciągłe znieczulanie się, kreujące złudzenie braku problemu, do którego w końcu przywykniemy i utkniemy w iluzorycznie komfortowym status quo

Artysta zastanawia się, czy kontakt z dziełem może mieć podobne działanie relaksacyjne, wyzwalające z, czy ostatecznie sztuka w swojej funkcji może pomagać. To co łączy sztukę i alternatywną medycynę, to brak naukowych dowodów na jej skuteczność, a analizy badań klinicznych wskazują na silną stronniczość tych, które są prowadzone. Pomimo tego, wiele ośrodków medycznych oferuje różnego rodzaju pseudonaukowe i nieracjonalne praktyki, tworząc rytuały, które mają uwalniać ciało i umysł.

Norbert Delman, S.P.A., 2018, fot. dzięki uprzejmości artysty

Katarzyna Krysiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 827 62 43

Warszawa, ul. Foksal 1/4

Czynna: pn.–śr., pt. 12:00–18:00; czw. 12:00–19:00

tel. 22 827 62 43, www.galeriafoksal.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl