przejdź do treści

Do GRUDNIA | Festiwal PowerON - w ramach programu "Kultura Włączania 2019"

plakat minsk 15 czerwca www min

 

Mińsk Mazowiecki | rozpoczęliśmy program "Kultura Włączania 2019"

logo www kultura wlaczaniaMIK min

Kulturze Włączania w Mińsku Mazowieckim

Tegoroczna 7. edycja  Kultury Włączania zagościła w Mińsku Mazowieckim. Rozmaite działania w ramach projektu będą odbywać się od maja do grudnia. Do udziału zaproszeni zostaną uczestnicy wszystkich grup wiekowych. Organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury projekt ma na celu uświadomienie osobom pełnosprawnym potrzeb, trudności i ograniczeń z jakimi stykają się osoby z niepełnosprawnością w swoim codziennym funkcjonowaniu. Promuje on także ideę pełnego włączenia ich w życie społeczne i kulturalne. Czyni to przez działania edukacyjne, upowszechnianie wiedzy dotyczącej wspierania osób z niepełnosprawnościami, wdrażanie dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań, a przede wszystkim –  zachęcenie do wspólnego działania osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami na rozmaitych polach.

Projekt składa się z różnych działań, realizowanych od maja do grudnia 2019 r. w Mińsku Mazowieckim. Pierwszy akcent, który będzie miał za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców Mińska na kwestię niepełnosprawności, to wystawy plenerowe, pojawiające się na terenie miasta.

W czerwcu odbędzie się Festiwal PowerON. ON to popularny skrót określający osoby z niepełnosprawnością. Festiwal będzie przestrzenią integracji i spotkania osób sprawnych i niepełnosprawnych. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w kursie języka migowego, w rozmaitych warsztatach animacyjnych, sprawdzić swoje siły w niecodziennych dyscyplinach (np. pokonywanie toru przeszkód na wózku), wziąć udział w warsztatach budowania książek dotykowych, użyć przyborów i pomocy dydaktycznych, takich jak maszyna brajlowska, kubarytmy, papier brajlowski, odsłuchać film z audiodekrypcją i wiele innych.

Kolejnym punktem będzie wrześniowy mecz rugby na wózkach, który rozegrają zawodnicy Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „FOUR KINGS”. Na trybunach zasiądą uczniowie mińskich szkół, którzy po meczu będą mieli okazję porozmawiać ze sportowcami, a przede wszystkim – zagrać z nimi w rugby.

We wrześniu odbędzie się również spektakl Teatru 21 „Śmiertelnie trudna gra” dla dzieci w wieku 7-9 lat.

W ramach projektu nie zabraknie również warsztatów dla młodzieży, pracowników instytucji kultury, animatorów i nauczycieli – savoir vivre osób z niepełnosprawnością, warsztaty z audiodeskrypcji (pokaz filmu z audiodeskrypcją), spacery po mieście na wózkach inwalidzkich oraz z laskami dla niewidomych. Praktyczne warsztaty mają za zadanie uświadomienie z jakimi trudnościami mierzą się codziennie osoby z niepełnosprawnością, które mieszkają w Mińsku Mazowieckim lub odwiedzają miasto.

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miasto Mińsk Mazowiecki

Koordynator: Norbert Późniewski (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 221, 600 985 662.

 pasek mały

KALENDARIUM

MAJ

(Nie)zwyczajne zdjęcia - piękno dzieci z niepełnosprawnością intelektualną

Projekt fotograficzny „(Nie)zwyczajne zdjęcia” pokazuje piękno osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich inność przedstawiona jest jako cenna i ubogacająca. Małymi modelami zostały dzieci z Zespołem Downa. Z wielką radością bawiły się one przed aparatem, prezentując nie tylko marki odzieży dziecięcej - które włączyły się w projekt, lecz również siebie samych - ze swoimi marzeniami, myślami, zachowaniem, charakterem.

Fotografie są kolorowe ponieważ takie też jest życie dzieci z Zespołem Downa. Zdjęcia - różnorodne i naturalne jak one same, bez zbędnego pozowania czy sztucznego uśmiechu. W trakcie wykonywania sześciu sesji autorka zdjęć była z jednej strony czujnym obserwatorem, jednocześnie wcielając się w rolę koleżanki do wspólnych zabaw, by w ten sposób przybliżyć odbiorcy świat tych dzieci. Świat dobry, porywający i czasem aż nazbyt interesujący.

Całość przedstawia połączenie bezpiecznego dzieciństwa, które powinno być pełne akceptacji i poczucia bezpieczeństwa z modnym ubiorem. Bez zbędnej kategoryzacji człowieka.

Piękno jest w każdym z nas i od nas tylko zależy, czy je zauważymy.

Kamila Bannach-Kądziałko, koordynator projektu i autorka zdjęć – fotograf, pedagog specjalny, animator i menadżerka kultury propagująca edukacji kulturalną. Kamila, podczas prowadzenia autorskich warsztatach, jest skupiona przede wszystkim na budowaniu zdrowych relacji i rozwijaniu kompetencji artystycznych. Z wielką pasją i zaangażowaniem rozwija swoją fotograficzną markę: Kamila Bannach Lifetime Photography, www.kamilabannach.com

Osoby współtworzące projekt: Weronika Regosz, Agata Ziemkiewicz, Jakub Kądziałko, Agata Wypych - Skonieczny, Piotr Skonieczny
Modelki i modele: Zuzanna, Marcela, Alicja, Marzena, Maks, Jan, Rozalia

Kultura Włączania

Przejdź do galerii zdjęć>>

MAJ / CZERWIEC  

 Wystawa zdjęć z projektu Po kolei

Wystawa zdjęć z projektu POkolei przedstawiająca niepełnosprawnych zawodników rugby na wózkach w interakcji ze sprawnymi tancerkami projekt - odbył się 8.12.2012 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie w ramach Festiwalu ReWizje.

 Kultura Włączania

Przejdź do galerii zdjęć>>

14-16 CZERWCA

Warsztaty ‟ZrozumiećON” - warsztaty dla nauczycieli i pracowników instytucji kultury

W warsztatach wzięło udział 26 nauczycieli i animatorów kultury.

Prowadzącymi warsztaty były osoby z niepełnosparwnościami

Kultura Włączania

Przejdź do galerii zdjęć>>

15 CZERWCA

Festiwal ‟PowerON”

Występy zespołów, animacje, warsztaty

Kultura Włączania

Przejdź do galerii zdjęć>>

SIERPIEŃ

Wystawa zdjęć pn. „Kwiaty”

Sesja zdjęciowa mieszkańców Mińska Mazowieckiego z różnymi niepenospranościami. Sesja odbyła się w Parku Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim. Fot. Karolina Gmurczyk

Kultura Włączania

Przejdź do galerii zdjęć>>

12 WRZEŚNIA

Pokazowy mecz rugby na wózkach, który rozegrają zawodnicy Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „FOUR KINGS”.

Na trybunach zasiądą uczniowie mińskich szkół, którzy po meczu będą mieli okazję porozmawiać ze sportowcami, a przede wszystkim – zagrać z nimi w rugby.

Mecz rugby na wózkach

Przejdź do galerii zdjęć>>

16 PAŹDZIERNIKA

Spektakl Teatru 21 „Śmiertelnie trudna gra” dla dzieci w wieku 7-9 lat

Spektakl Teatru 21

Przejdź do galerii zdjęć>>

PAŹDZIERNIK

Wystawa zdjęć z meczy rugby na wózkach

Wystawa zdjęć z meczu rugby na wózkach

Przejdź do galerii zdjęć>>

6 LISTOPADA

Pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących - "Miasto 44"

Pokaz filmu MIASTO 44

Przejdź do galerii zdjęć>>

20 LISTOPADA

Warsztaty z audiodeskrypcji dla dzieci

Warsztaty z audiodeskrypcji

Przejdź do galerii zdjęć>>

GRUDZIEŃ

Wystawa podsumowująca

Wystawa podsumowująca

Przejdź do galerii zdjęć>>

GRUDZIEŃ

Reportaż filmowy:

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo MKiDN

20 logo mazowsze

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl