Film przedstawia niezwykłą drogę twórczą Ewy Miazek, jej inspiracje oraz warsztat pracy, a także osobiste refleksje na temat kultu, symboliki i roli artysty. Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystką i twórcami filmu – Anną Hlebowicz i Michałem Majdakiem.
PORTRET ARTYSTY: Ewa Miazek
premiera filmu
4 grudnia 2024 r. (śr.) 19:00 | Galeria Test
wstęp wolny
Zapraszamy na premierę 20. odcinka cyklu Portret Artysty – projektu, w którym przybliżamy sylwetki wybitnych polskich twórców, prezentując ich historie oraz unikalne podejście do sztuki. Bohaterką wieczoru będzie Ewa Miazek, malarka inspirująca się historią i współczesnością, tworząca most między dawnymi czasami a teraźniejszością.
Film przedstawia niezwykłą drogę twórczą Ewy Miazek, jej inspiracje oraz warsztat pracy, a także osobiste refleksje na temat kultu, symboliki i roli artysty. Zaraz po projekcji odbędzie się spotkanie na żywo z artystką, która opowie o swojej twórczości.
Ewa Miazek to postać wyjątkowa w polskiej sztuce współczesnej, czerpiąca z wielowiekowej tradycji malarskiej, a jednocześnie interpretująca ją we współczesnym kontekście. Urodzona i wychowana w Warszawie, ukończyła prestiżowy Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Dalsze studia scenograficzne kontynuowała pod kierunkiem prof. Józefa Szajny. Różnorodna edukacja artystyczna ukształtowała jej wrażliwość na formę, przestrzeń i symbolikę, co wyraźnie przenika jej twórczość. Artystka wystawiała zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Mongolii, na Litwie, w Mołdawii i Bułgarii, co pozwoliło jej zdobyć pozycję na międzynarodowej scenie sztuki. W latach 1999–2005 pełniła funkcję prezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a przez kolejną dekadę przewodniczyła Stowarzyszeniu Kampania Artystyczna, istotnie przyczyniając się do rozwoju środowiska artystycznego.
Twórczość Ewy Miazek często porusza motywy symboliczne i duchowe, co uwidoczniła m.in. w cyklu Kult i tumult z lat 2021–2023. Jak sama mówi, inspirują ją wydarzenia i zjawiska związane z naszym podejściem do wiary, kultu i autorytetów.
W moich obrazach towarzyszy tym wizerunkom tumult, zamieszki, manifestacje, procesje, które wyrażają gwałtowną niezgodę wobec wyblakłych autorytetów
– przyznaje artystka.
Czerpie inspiracje ze średniowiecznych i renesansowych fresków oraz literatury o znaczeniu sacrum i profanum, jej prace stanowią współczesny komentarz do rozłamów duchowych i społecznych. Prywatnie jest głęboko związana z Warszawą i Wiżajnami – miejscami, które sprzyjają jej pracy artystycznej. Dni wypełniają jej nie tylko praca nad obrazami, lecz także zgłębianie literatury i sztuki dawnej oraz podróże, z których czerpie motywy i konteksty do swoich dzieł. Jej fascynacja sztuką antyczną i średniowieczną nadaje jej pracom wymiar uniwersalny i ponadczasowy.
Po spotkaniu z artystką będzie także okazja porozmawiać z twórcami filmu, Anną Hlebowicz i Michałem Majdakiem, by poznać kulisy jego powstawania.
Cały cykl Portret Artysty jest dostępny online na kanale YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie internetowej Galerii Test.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej