przejdź do treści

Do 5 marca | KAMIL OLECHWIROWICZ „ZŁOTE JABŁKO” Fotografie

Kamil Olechwirowicz "Złote Jabłko"

Kamil Olechwirowicz Złote Jabłko

15 lutego – 5 marca 2017 r. | Mazowiecki Instytut Kultury

Wernisaż: 15 lutego (Śr) 18:00

Złote Jabłko to cykl 18 fotografii autorstwa Kamila Olechwirowicza, prezentujący najciekawsze prace, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Tytuł nawiązuje  do szeroko pojętego owocu jabłoni – symbolu kultury europejskiej. Począwszy od odwołań biblijnych, poprzez mitologię grecką i celtycką. Przez wieki owoc nabierał przeróżnych metafor – niezgoda, chaos, system ocen i norm moralnych, to również płodność, miłość, objawienie, wiedza.

Autor fotografii zabiera nas w podróż swoich twórczych fascynacji, w których za pomocą gry światła i cieni, metafor i niedopowiedzenia przedstawia nam niezwykle złożoną psychologię człowieka. Odwołanie do jabłka, tak bogatego symbolu pozwala nam wydobyć z każdego zdjęcia prawdę o życiu. Życiu które jest wspaniałą sielską przygodą, która w każdej chwili  może zostać przerwana przez niespodziewaną tragedię. Artysta w swoich pracach porusza niezwykle trudy temat naszych relacji z otoczeniem. Ukazuje nam, że bardzo często jesteśmy obojętni wobec tego co dzieje się dookoła nas, jesteśmy niczym niemi obserwatorzy świata, zamknięci w ciemnym pomieszczeniu naszych lęków i względnego komfortu. Zatrzymujemy się jedynie w przypadku tragedii, po której na powrót powracamy do rzeczywistości, ponownie zatapiając się w rozmyty świat wykreowanej przez nas codzienności.

„Złote jabłko” to zdjęcia obok których nie da się przejść obojętnie. To prawda o nas samych, o naszej strefie komfortu której staramy się nie opuszczać, a jeśli to robimy, to bardzo szybko do niej wracamy. Zdjęcia o których nie sposób zapomnieć. Zdjęcia które przerażają swoją autentycznością i realnością.

Konrad Wielądek
manager artysty fotografa Kamila Olechwirowicza, współzałożyciel Fuzji Sztuki

Sponsor: Wydawnictwo Dlaczemu

Organizator: Fuzja Sztuki

Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury; Naukowe Koło Audiodeskryberów; 4slow; Design

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Marszałek Województwa Podlaskiego

Koordynator: Sławosz Balcerzak (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 19.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Kamil Olechwirowicz "Złote Jabłko"Kamil Olechwirowicz "Złote Jabłko"

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl