przejdź do treści

Do 14 czerwca | Jan Tarasin „Metamalarstwo” Galeria XX1

Jan Tarasin Metamalarstwo

Jan Tarasin Metamalarstwo

10 maja – 14 czerwca | Galeria XX1
Wernisaż: 9 maja 18:00
20 maja – Noc Muzeów: Nieznane przestrzenne dzieła Jana Tarasina

Obrazy przestrzenne Jana Tarasina, dotąd nieznane, które prezentujemy na wystawie w Galerii XX1, to prace całkowicie nowatorskie, pełne perspektywy przestrzennej wyrażanej przez malaturę i rytm faktur oraz wklejanych implantów w powierzchnie obrazów. Proste z pozoru formy stają się metafizyczne w swej powtarzalności i rytmie.

Tarasin bada i kontroluje nowe możliwości poznania i przekłada je na tę przestrzenną twórczość od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku i to prawie przez dekadę. Artysta w tej podróży poznawczej jest wolny, odchodzi od racjonalności świata abstrakcyjnych spostrzeżeń i pomija ich miejsca w rzeczywistym życiu. Stwarza nowe rzeczywistości. Wówczas, jak w sztuce najwyższej próby, dochodzi do głosu metafizyczna istota bytu.

Twórczość, której unikalne, pozornie tylko przestrzenne utwory prezentujemy, prawdopodobnie jest rodzajem studiów głęboko zakorzenionych w istocie sztuki, obserwacji wynikłych z poczucia, albo potrzeby rozwikłania tajemnicy czasoprzestrzeni, czyli autorskiej próby czterowymiarowego poznania. Zastanawiają obrazy Opadanie, czy Deszcz, których motywy wciągają widza w niezwykły, metafizyczny niemalże traktat o prawach świata, istnieniu człowieka w świecie natury, uniwersalnym i indywidualnym zarazem. Artysta ma nad pamięcią i perspektywą czasową pewną władzę, stwarza układy, interpretacje w przeciwieństwie do ograniczonej swobody wobec reguł oddawania perspektywy przestrzennej. (…)
Iwona Szmelter METAMALARSTWO JANA TARASINA (fragment)

Noc Muzeów w Galerii XX1

Metamalarstwo. Nieznane przestrzenne dzieła Jana Tarasina

20 maja 2017 r. (So) 20:00

W 1966 roku zaczynam odczuwać (…), że wiele spraw dla mnie bardzo ważnych i intrygujących moją ciekawość od dawna, ciągle wymyka się mojemu malarskiemu doświadczeniu i dopomina się o ich ujawnienie. Coraz częściej zacząłem odczuwać potrzebę nowych środków, zdolnych do wolnego od wszelkich formalnych ograniczeń ukazania nurtujących mnie spraw.
Jan Tarasin, 1995

W Noc Muzeów Galeria XX1 razem z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprasza na pokaz nieznanych, przestrzennych kompozycji malarskich Jana Tarasina. Unikalne, piękne obrazy, wystawione po raz pierwszy zaskakują swoją formą, odmiennością, każą zrewidować wiedzę o malarzu i jego twórczych poszukiwaniach.

W Galerii będzie można również obejrzeć film Rekonstrukcja procesu twórczego i techniki Jana Tarasina, poznać wyniki badań nad zachowaniem spuścizny artysty prowadzonych pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter oraz licznego zespołu akademików i studentów w ramach dwóch jednostek Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki – Międzykatedralnej Pracowni "NOVUM" Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej oraz Pracowni Konserwacji Malarstwa na Podłożach Ruchomych.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Jan Tarasin Metamalarstwo

Jan Tarasin Metamalarstwo

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl