przejdź do treści

Spotkania z Rękodziełem Ludowym

dzieci przy stole malują ozdoby fot katarzyna lindner

Uwaga!
W związku z przebudową siedziby Mazowieckiego Instytutu Kultury warsztaty nie odbywają się. Wznowimy projekt po powrocie do naszego budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu.

Spotkania z Rękodziełem Ludowym są projektem skierowanym do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców zamieszkałych w Warszawie. Zakłada on szeroką prezentację mazowieckiego rękodzieła ludowego w aktywnej formie – uczestnicy, pod kierunkiem artystów ludowych, własnoręcznie wykonują tradycyjne ozdoby związane z okresem Wielkanocy lub Bożego Narodzenia.

Ofertę kierujemy do warszawskich szkół i przedszkoli.

Szkoły zainteresowane zaproszeniem artystek ludowych do siebie, prosimy o kontakt z koordynatorką warsztatów.

Wielkanoc
Wiosna to czas powrotu kolorów w przyrodzie - zapraszamy Państwa do spotkań z artystami ludowymi z terenu Mazowsza, którzy zaprezentują niezwykle kolorowe rękodzieło artystyczne związane z Wielkanocą. Podczas spotkań wykonacie Państwo kolorowe palmy, zdobione różnymi technikami  pisanki, barany z rogożyny oraz inne świąteczne ozdoby. Formuła spotkań wzbogacona jest prezentacją krótkich filmów o artystach ludowych. Podczas zajęć będziemy korzystać z pomocy przeszkolonych wolontariuszy.

Boże Narodzenie
Święta Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas.  Zapraszamy uczniów warszawskich szkół na spotkania z artystami ludowymi z terenu Mazowsza, którzy wprowadzą Państwa w świąteczny nastrój. Zaprezentują oni rękodzieło artystyczne związane ze świętami Bożego Narodzenia. Podczas spotkań będzie można wykonać piękne ozdoby choinkowe z opłatka, słomy, gliny, rogożyny oraz ozdobić aromatyczne pierniki.

Wzbogacona formuła spotkań zapewni uczestnikom większą porcję wiedzy (film lub krótki wykład), komfortowy czas wykonania pracy oraz pomoc przeszkolonych wolontariuszy.

Informacje organizacyjne

Warsztaty z twórcami ludowymi odbywają się tylko w siedzibie MIK. Nie odwiedzamy szkół ani przedszkoli. Placówki zainteresowane organizacją podobnych działań u siebie prosimy o kontakt z koordynatorką (dane poniżej) – pomożemy w skontaktowaniu się z twórcami ludowymi oraz udzielimy wskazówek programowych i organizacyjnych.

Warsztaty prowadzone przez MIK są adresowane do grup zorganizowanych ze szkół podstawowych oraz przedszkoli. Podczas naboru na zajęcia informujemy które zajęcia są odpowiednie dla starszych dzieci, a które dla młodszych.

Zapisy na edycję wielkanocną uruchamiamy w lutym, a na bożonarodzeniową – we wrześniu.

Koszt udziału jednego uczestnika to 15 zł. Opiekunowie grup uczestniczą w zajęciach bezpłatnie, ale oczekujemy od nich pomocy w przeprowadzeniu zajęć i dyscyplinowaniu grupy.

Koordynator: Katarzyna Lindner (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 58 64 245

Film przedstawia zabawy dzieci  z Polską muzyką wiejską:

dziewczynka z pędzelkiem w dłoni fot katarzyna lindner

dzieci malują przy stole fot katarzyna lindner

artystka anna  kicman maluje pisankę fot katarzyna lindner

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl