przejdź do treści

Profesor Tutka, czyli 50-Lecie Profesora Pszoniaka FOTORELACJA

Profesor Tutka, czyli 50-Lecie Profesora Pszoniaka- FOTORELACJA

Profesor Tutka czyta Wojciech Pszoniak audiobook min

Profesor Tutka, czyli 50-Lecie Profesora Pszoniaka

Wojciech Pszoniak świętuje 50-lecie swojej pracy artystycznej. 24 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 odbył się benefis artysty z udziałem m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka i Małgorzaty Terleckiej-Reksnis. Wieczór połączony był z promocją najnowszego audiobooka Wojciecha Pszoniaka – Profesor Tutka z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego. Wyjątkowa sceniczna osobowość, artysta niezwykłego formatu, należący do czołówki polskich mistrzów sceny. Wymieniany jednym tchem wśród nazwisk największych polskich aktorów. Lubiany i ceniony przez publiczność i krytykę. Mija 50 lat artystycznej pracy Wojciecha Pszoniaka. Swój benefis świętował wśród grona przyjaciół na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury 24 marca. Udział w jubileuszu wieli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek i Małgorzata Terlecka-Reksnis. Podczas spotkania Wojciech Pszoniak przeczytał wybrane fragmenty ze swojego najnowszego audiobooka Profesor Tutka, zawierającego wszystkie opowiadania Jerzego Szaniawskiego z tego cyklu. O wyborze zdecydował literacki gust aktora. Wojciech Pszoniak wymienia Szaniawskiego wśród swoich ulubionych twórców, ze względu na jego humor, styl, wysmakowaną ironię i dystans. Tak sam artysta mówi o motywach swojego wyboru: W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności. W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej. Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać. Nagranie opowiadań "Profesora Tutki" traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności.
-Wojciech Pszoniak  W 1968 r., po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, aktor rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem, gdzie trafił pod opiekę Konrada Swinarskiego. Zagrał w kilku spektaklach reżysera. Wykreował m.in. świetną rolę Puka w Śnie nocy letniej. W Starym Teatrze pracował również z Andrzejem Wajdą, z którym stworzył niezapomnianą rolę Wierchowieńskiego w ​Biesach. Współpracę z Wajdą kontynuował na deskach Teatru Powszechnego, gdzie zagrał m.in. Robespierre’a w Sprawie Dantona. W Teatrze Narodowym u Adama Hanuszkiewicza wystąpił jako Chlestakow w Rewizorze. Pod koniec lat 70. zaczął grać w teatrach francuskich. Znany jest także z wielu wybitnych sugestywnych ról filmowych, takich jak: Dziennikarz i Stańczyk w Weselu, Moryc w Ziemi obiecanej, tytułowa rola w Korczaku, Robespierre w Dantonie Andrzeja Wajdy czy Josełe w Austerii Jerzego Kawalerowicza. Odniesień do większości tych ról nie zabrakło podczas wczorajszego wieczoru.
Wojciech Pszoniak od kilku lat związany jest z Teatrem Mazowieckim – sceną Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tu z ogromnym powodzeniem gra swój monodram Belfer Jean-Pierre’a Dopagne’a w reż. Michała Kwiecińskiego. O wyborze miejsca świętowania swojego jubileuszu zdecydował sam, podkreślając, że scena MIK-u jest mu szczególnie bliska i dobrze się na niej czuje.

Wieczór z okazji 50-lecia pracy artystycznej wybitnego aktora Wojciecha Pszoniaka z udziałem
prof. Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka i Małgorzaty Terleckiej-Reksnis. Rozmowę z aktorem
i zaproszonymi gośćmi poprowadzą Artur Wolski i Miłka Skalska.

 

Teatr MazowieckiTEATR MAZOWIECKI jest częścią Mazowieckiego Instytutu Kultury. Mieści się w Warszawie, przy ul. Elektoralnej 12, tel. 22 586 42 31, www.teatrmazowiecki.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl