Powrót cyklu Open Sound w 2026 roku! Zapraszamy na koncert, podczas którego Błażej Król zaprezentuje materiał z albumu Popiół!

Open Sound: Błażej Król
27 kwietnia (pon.), 19:00 | Open Sound
dostępność: pętla indukcyjna
Bilety 40 zł dostępne w kasie MIK i online
Ósma solowa płyta artysty to autorefleksyjna historia, pełna obserwacji na temat ulotności życia i upływającego czasu, w której na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W warstwie muzycznej usłyszymy brzmienia gitarowe, od których artysta w ostatnim czasie starał się uciekać w stronę syntezatorów.
Od lat umacniałem się, ale też świat klepał mnie po plecach z aprobatą, że moje enigmatyczne teksty, które dają słuchaczowi możliwość dowolnej interpretacji, są czymś wyśmienitym. Doszedłem jednak do momentu, w którym sam przestałem znajdować w nich coś dla siebie, a tym bardziej „o sobie”. Teraz natomiast postanowiłem, za namową kilku osób, napisać coś o Błażeju. Sam o sobie. 41 letni ja to pełen sprzeczności i niepokoju facet. Pozornie pogodzony, ale czujący strach przed mijającym czasem i ulotnością. Gubiący się i odnajdujący w codzienności. Uciekający przed sobą, żeby już przy mecie odkryć, że tak naprawdę goniłem sam siebie. – mówi Błażej Król o najnowszej płycie.
O artyście:
Błażej Król jest wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem. W przeszłości współtworzył grupy Kawałek Kulki oraz UL/KR. Posługuje się bardzo różnorodnymi formami wyrazu, swobodnie operując klasycznymi środkami, jak i wplatając w nie niekonwencjonalne elementy. Jego piosenki są przejawem jawnej artystycznej fuzji, łączącej w sobie muzyczną brawurę i poetycką wrażliwość. Słowa podaje na psychodelicznym gruncie – symbolizm przełamywany jest paraliżującym realizmem, zaskakują eksperymenty ze strukturą i igranie z konceptem utworu.
W 2019 roku artysta otrzymał Paszport Polityki „za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy”. Rok później Król został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Autor Roku. Od 2023 roku współpracuje z Orkiestrą Męskiego Grania.
O cyklu Open Sound:
Mazowiecki Instytut Kultury w cyklu koncertów Open Sound prezentuje młodych wokalistów muzyki alternatywnej. Chcielibyśmy, aby cykl stał się ważną sceną, na której pojawiają się interesujący wokaliści mający na koncie pierwsze sukcesy artystyczne. Staramy się wspierać ich w rozwoju solowej kariery. Do tej pory na koncertach gościli u nas m.in.: Ifi Ude, Bovska, Chłopcy kontra Basia, T/Aboret, Meek, Oh Why?, Barbara Wrońska, Arek Kłusowski, Heleine Vis, Kasai, zespół MØW, Ars Latrans Orchestra, Rubens, Matylda/Łukasiewicz, Wiktor Dyduła. Pola Chobot & Adam Baran, Patrick The Pan, Kasia Lins. Usytuowanie siedziby MIK w ścisłym, dobrze skomunikowanym centrum Warszawy umożliwia uczestnictwo w koncertach coraz szerszym gremiom słuchaczy, również osobom z niepełnosprawnościami.
Koordynacja: Dorota Chotyńska d.chotynska@mik.waw.pl

![]()
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej

