przejdź do treści

Program Aktywności Twórczej Osób Niepełnosprawnych

 Program Aktywności Twórczej Osób Niepełnosprawnych, w skrócie PATON, jest programem powstałym przy MIK. W założeniu ma stać się bazą i ośrodkiem przygotowującym/inicjującym nowatorskie projekty podejmowane na Mazowszu z myślą o twórcach niepełnosprawnych, wykluczonych, zagrożonych marginalizacją.

MIK w ramach swojej działalności dokłada wszelkich starań by stać się Instytucją coraz bardziej przyjazną dla wszystkich osób. Projektujemy nasze działania z myślą o ograniczaniu barier w dostępności; badamy, aby wiedzieć więcej o potrzebach kulturalnych tych, dla których uczestnictwo w wielu sferach kultury jest niemożliwe; dokształcamy się żeby lepiej rozumieć naturę wyzwań, z którymi muszą się mierzyć osoby z niepełnosprawnościami.

  • Od 2013 r. realizujemy projekt „Kultura włączania". Chcąc znosić bariery mentalne, psychologiczne i edukacyjne w odbiorze niepełnosprawności oraz wspierać rozwiązania techniczne, infrastrukturalne i architektoniczne, które ułatwiają funkcjonowanie osobom o specjalnych potrzebach, co roku z projektem odwiedzamy inne miejsce na Mazowszu. W ramach projektu powstaje raport z dostępności kultury w danym mieście oraz realizowany jest szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych obejmujących bez wyjątku całą społeczność ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Więcej o "Kulturze włączania"

  • Od 2015 r. tłumaczymy spektakle na Polski Język Migowy, aby osoby Głuche i słabo słyszące miały możliwość skorzystania z oferty Teatru Mazowieckiego.
  • Prowadzimy Badanie preferencji i potrzeb kulturalnych osób Głuchych i słabo słyszących, aby wspólnie z osobami Głuchymi i słabo słyszącymi stworzyć ofertę kulturalną odpowiadającą ich zainteresowaniom, a także by móc dostosować dla nich prowadzone w MIK działania w sposób jak najbardziej przyjazny i komfortowy.
  • W maju 2016 r. pracownicy MIK uczestniczyli w warsztacie „Savoir vivre w kontakcie z osobami Głuchymi oraz podstawy Polskiego Języka Migowego" prowadzonym przez trenerów Polskiego Związku Głuchych, aby przełamać bariery komunikacyjne, wyzbyć się stereotypów i zrozumieć perspektywę osoby Głuchej.
  • W siedzibie MIK korzystamy również z rozwiązań technicznych, takich jak: tłumacz języka migowego on-line, tablice tyflograficzne, pętla indukcyjna, aby ułatwić dostęp do naszej oferty kulturalnej.

MIK otwiera także swoje drzwi dla inicjatyw, które udostępniają kulturę i sztukę osobom mającym do niej trudniejszy dostęp, które przełamują bariery i są okazją do spotkania i współdziałania różnych grup społecznych.

W ostatnim czasie gościliśmy:

  • Fundację Kulturo z warsztatami „Warszawa tańczy tango", na których spotykali się pasjonaci tanga bez ograniczeń wiekowych i sprawnościowych, w tym również osoby niewidome.
  • Wraz z Fundacją Kultury Bez Barier prowadzimy stały cykl filmowy „Kinosfera Bez Barier", dzięki któremu co miesiąc można obejrzeć filmy dostępne dla osób niewidomych, głuchych, słabosłyszących.
  • Z Fundacją Artystyczną PERFORM, realizowaliśmy projekt inVISIBLE z zakresu edukacji kulturalnej w obszarze tańca, skoncentrowany na improwizacji łączący środowisko osób niewidomych i słabo widzących i tancerzy/ choreografów.
  • Festiwal Form Artystycznych Głuchych i słabosłyszących „Tak słyszę cały ten świat", promujący różne formy twórczości artystycznej wśród głuchej i słabosłyszącej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Więcej o PATON

Zespól projektowy:
Magdalena Ptak (koordynator projektu) tel. 22 586 42 64, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Norbert Późniewski, tel. 22 586 42 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Natalia Roicka, tel. 586 42 25, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl