przejdź do treści

3-6 grudnia | 27. Festiwal Teatralny w Czackim

Festiwal Teatralny w Czackim27. Festiwal Teatralny w Czackim
3-6 grudnia 2014r.
XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

Już od dwudziestu siedmiu lat, na jeden grudniowy tydzień, w sali gimnastycznej warszawskiego LO im. Tadeusza Czackiego staje scena, a budynek szkoły zamienia się w teatr.
Wszystko zaczęło się od dwóch przedstawień wystawionych dla szkolnej publiczności. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza.

Festiwal Teatralny w Czackim

Dziś nad organizacją trwającego cztery dni Festiwalu czuwają- z ogromnym wsparciem ze strony nauczycieli- uczniowie, którzy przygotowują go od początku do końca.
Do życia powoływane są wyspecjalizowane sekcje, których zadania rozpięte są od budowania sceny, nagłaśniania i oświetlania sztuk, poprzez przygotowanie nagród i strony internetowej, aż po wykarmienie głodnych Festiwalowiczów. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem całego wydarzenia czuwa szefostwo - dwoje uczniów z najstarszych klas.

Festiwal Teatralny w Czackim

W czasie pierwszych trzech dni trwania Festiwalu na deskach specjalnie zbudowanej sceny zostają wystawione sztuki konkursowe. Każda z piętnastu klas przygotowuje spektakl.
Na deser ostatniego dnia Festiwalu można obejrzeć kilka sztuk pozakonkursowych, najczęściej przygotowywanych przez naszych absolwentów lub uczniów z różnych klas i roczników. W ubiegłych latach swoimi występami widownię zaszczycili nawet nauczyciele i rodzice.

logo Festiwal Teatralny w Czackim

Wisienką na torcie każdego Festiwalu jest Gala. Podczas niej wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in. : najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Najważniejsze są jednak : Małe Grand Prix dla pierwszaków-debiutantów oraz niezwykle cenne Grand Prix dla drugo i trzecioklasistów. Obie nagrody, oprócz niezwykłej urody statuetek- są również nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Oprócz tego zdobywcy Grand Prix mają możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach warszawskich teatrów.

Tym, co napędza Festiwal i powołuje go do życia każdego roku na nowo, są ludzie- obecni uczniowie Czackiego, a także absolwenci, którzy, mimo że dawno skończyli już studia i założyli rodziny, zawsze z łezką w oku powracają, by jeszcze raz doświadczyć tej magii, którą rozsiewa wokół siebie Festiwal. Te osiem liter kryje w sobie długoletnie przyjaźnie, wspomnienia, nieprzespane noce…Podczas zaledwie czterech dni wszyscy stajemy się jedną wielką rodziną, w której zanikają granice między rocznikami i profilami, a nawet między uczniami a nauczycielami, wszyscy dążą bowiem do jednego celu – aby przede wszystkim znakomicie się bawić.

Jak piszą organizatorzy Festiwalu: Aby zrealizować przedsięwzięcie na tak wysokim poziomie potrzebujemy TWOJEGO WSPARCIA!

Jak pomóc:

http://polakpotrafi.pl/projekt/festiwal-teatralny-w-czackim

Kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl