przejdź do treści

20 maja | “DIPISI – wyzwoleni, ale nie wolni” Muzeum Sue Ryder zaprasza na Noc Muzeów

Grafika projektu DIPISI

DIPISI – wyzwoleni, ale nie wolni

20 maja 2017 r. (So) 19:00 – 01:00 | Muzeum Sue Ryder, Pl. Unii Lubelskiej 2

Wstęp wolny

Muzeum Sue Ryder, poświęcone brytyjskiej działaczce charytatywnej, przygotowało wystawę specjalną, która będzie prezentowana tylko podczas Nocy Muzeów. Wystawa znajdzie się w niezwykłej przyczepie kempingowej, która stanie przed budynkiem muzeum na Pl. Unii Lubelskiej 2.

Tematem tego wyjątkowego wydarzenia będą losy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zostali wywiezieni do Niemiec – do obozów koncentracyjnych i jenieckich lub na roboty przymusowe. Większość z nich po zakończeniu wojny z różnych względów nie mogła od razu wrócić do kraju. Pozostali na terenie Niemiec przez kolejne lata, czekając na repatriację lub emigrację do innego kraju. Zostali oni umieszczeni w specjalnych obozach.

Takie osoby nazywane są dipisami. Określenie to pochodzi od angielskiego displaced persons, w skrócie DPs. Sue Ryder pomagała wielu dipisom, których losy były często bardzo tragiczne, a powojenna rzeczywistość była dla nich równie trudna.

Podczas Nocy Muzeów dla zwiedzających dostępna będzie także ekspozycja stała opowiadająca o życiu Sue Ryder, która swe losy bardzo mocno związała z Polską. Już w czasie wojny pracowała dla polskich Cichociemnych. A później przez kilkadziesiąt lat prowadziła działalność charytatywną w naszym kraju, pomagając tysiącom potrzebujących: chorym, niepełnosprawnym, osobom starszym, a także byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Towarzystwem Krajobraz, dzięki hojnemu wsparciu firmy PKP Intercity.

Informacja nadesłana

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl