przejdź do treści

Arcydzieła na fortepian

Klawiatura fortepianowa. Fot. Anita Kot

W programie cyklu przedstawiamy wybór arcydzieł muzyki fortepianowej (od końca XVIII w. do połowy XX w.) – dzieł kluczowych w historii muzyki i w twórczości danych kompozytorów, zestawionych z wykładami prezentującymi arcydzieła z innych obszarów kultury.

W wykładach mówimy więc o dziełach sztuk pięknych, literatury, ale także myśli filozoficznej i naukowej. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że te same mechanizmy twórczości łączą naukę, filozofię i literaturę ze sztukami pięknymi i muzyką, tworząc całość ludzkiej kultury.

Każdy utwór muzyczny jest zestawiony z odpowiednim tematem wykładu, który będzie punktem wyjścia do dyskusji kończącej wieczór.

Wykonawcami koncertów są wybitni polscy muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Naszymi gośćmi byli m.in. Karol Radziwonowicz, Zbigniew Raubo, Konrad Skolarski, Tymoteusz Bies, Marcin Świątkiewicz, Aleksandra Świgut.

Wykłady wygłaszają pracownicy naukowi wyższych uczelni, muzykolodzy i dziennikarze – uznani specjaliści w swoich dziedzinach, legitymujący się bogatym dorobkiem naukowym i publicystycznym, m.in.

dr hab. Szymon Paczkowski – Instytut Muzykologii, Uniwersytet Warszawski
dr Iwona Świdnicka – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
dr Kacper Miklaszewski – muzykolog, dziennikarz muzyczny Programu II Polskiego Radia
dr Agnieszka Chwiłek – Instytut Muzykologii, Uniwersytet Warszawski.

O koncercie w wykonaniu Marcina Świątkiewicza pisała w swoim blogu Dorota Szwarcman >>>

Autorem koncepcji artystycznej Arcydzieł na fortepian jest Lech Dzierżanowski, pianista i menadżer.

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984). Był laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, występował w filharmoniach w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Jeleniej Górze. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz dla Polskich Nagrań.

Prowadził impresariat Jerzego Maksymiuka. Organizował cykl koncertów „Arcydzieła Muzyki Kameralnej" dla fundacji Galeria na Prowincji w Lublinie. Pracował w Filharmonii Narodowej, kierując działem promocji. Był dyrektorem biura Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Współpracował z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, jako zastępca dyrektora do spraw rozwoju, pełnił obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego.

Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z fundacją Concert Spirituels, Fundacją Kultury Polskiej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Jest współautorem cyklu wydawnictw multimedialnych realizowanych przez wydawnictwo Noyamundi: Witold Lutosławski twórcze życie, 50 lat Warszawskich Jesieni, Karol Szymanowski, Andrzej Panufnik, Roman Palester, Fryderyk Chopin.

Koordynator projektu: Dorota Chotyńska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 26.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl