przejdź do treści

Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina

grafika reklamowa festiwalu w 2017 rokuChopiniana to festiwal podczas, którego widzowie stykają się nie tylko z tradycyjnymi recitalami fortepianowymi. Chopiniana to festiwal wielu sztuk; obok koncertów kameralnych i symfonicznych odbywały się projekcje filmowe, spektakle teatralne i baletowe, koncerty muzyki inspirowanej twórczością Chopina – na przykład Chopin na jazzowo, lub w interpretacji na nietypowe instrumenty, jak choćby bajan – rosyjską odmianę akordeonu koncertowego.

Podczas wcześniejszych edycji odbył się np. pokaz mody, nawiązującej do ubiorów z epoki, ilustrowany miksowaną muzyką, między innymi Chopina. W ramach festiwalu realizowane są także edukacyjne gry miejskie.

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach związanych z życiem i twórczością kompozytora – obecnie jest to Mazowsze. Od 2011 roku zainicjowany został także nowy zwyczaj – tematy poszczególnych festiwali. Pierwszym z tematów był polonez, również dlatego, że twórczość Chopina zaczyna się właśnie od poloneza. W następnych latach wiodącymi wątkami były scherco, mazurek, ballada, nokturn i etiuda.

Koordynator projektu: Dorota Chotyńska (MIK)
tel. 22 586 42 26, 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona projektu i aktualne informacje o tegorocznej edycji: www.chopiniana.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl