przejdź do treści

Małe Mazurki na Mazowszu

kobieta ze skrzypcami, mężczyzna i dzieci podczas nauki zabawy tanecznej

Małe Mazurki na Mazowszu – warsztaty dawnych gier i zabaw ludowych,  adresowane do osób dorosłych pracujących z dziećmi.

Program Małe Mazurki na Mazowszu jest propozycją szkoleniową dla dorosłych, którzy na co dzień pracują z dziećmi i chcą poszerzyć swój warsztat o kompetencje oparte na folklorze, rozwijaniu u dzieci świadomości lokalnej tradycji muzycznej, zwyczajów, obyczajów, legend, melodii, zabaw, a przy okazji samemu dobrze się bawić.

Dla kogo?

Działania kierujemy do osób pracujących z małymi dziećmi w bibliotekach, domach kultury, szkołach, przedszkolach, świetlicach i innych miejscach. Celem jest przygotowanie animatorów i animatorek pracujących z dziećmi w wieku do 10 lat do tworzenia lokalnych projektów, które pozwolą dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia, zachwycać się nimi i znaleźć w nich inspirację dla własnych pomysłów i działań.

Na czym się opieramy, jakie są nasze wartości?

Nasz program powstał po to, by już u najmłodszych dzieci kształtować postawę szacunku do korzeni i tradycji, zwracać uwagę na przekazy dziadków i babć. W podstawach programowych i wymaganiach dotyczących kształcenia ogólnego wskazuje się, że uczeń określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w swoim środowisku lokalnym i regionalnym, oraz poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym tego środowiska. Ze względu na brak kwalifikacji i kompetencji pedagogów, którzy nie mają możliwości kształcenia się w tym zakresie, założenia edukacji regionalnej pozostają często jedynie na poziomie deklaracji. Nie pojawiają się w praktyce edukacyjnej i wychowawczej lub realizowane są w minimalnym stopniu, najczęściej poprzez zapraszanie do placówek oświatowych firm zajmujących się tzw. audycjami, które nierzadko w sposób pozostawiający wiele do życzenia prezentują najmłodszym wybrane elementy folkloru. Nauczyciele deklarują chęć dokształcania się w tym zakresie. Podkreślają przy tym, że brakuje możliwości zdobycia kompetencji dotyczących dziedzictwa kulturowego. Stąd silna potrzeba wypełnienia tej luki w szeroko rozumianej oświacie.

Jakie są etapy projektu? Do czego zapraszamy?

Etap 1: SZKOLENIE WPROWADZAJĄCE
1 dzień (8 godzin)

Warsztaty wprowadzające do projektu dla animatorów i animatorek w społecznościach lokalnych przygotowujących do prowadzenia zajęć z dziećmi z wykorzystaniem tradycyjnych zabaw, muzyki, śpiewu i tańca oraz inspirujących do poszukiwań własnych źródeł i sposobów pracy oraz do zabawy z dziećmi na materiale tradycyjnym.

Dostarczamy animatorkom/om niezbędnych materiałów dotyczących metodyki pracy z małymi dziećmi, jak również wiedzy o folklorze dziecięcym regionu i nagrań muzycznych. Podczas spotkania nagrywamy też filmy instruktażowe, z których uczestnicy/czki mogą korzystać po spotkaniach.

Podczas warsztatów wprowadzających zespół muzyczny prowadzi zajęcia modelowe z grupą dzieci z okolicznych placówek, świetlic, które następnie omawiane są na szkoleniu- uczestnicy/czki są obserwatorami zajęć.

Etap 2: SZKOLENIE DOSKONALĄCE

1 dzień (8 godzin )

Po kilku miesiącach zapraszamy tę samą grupę na warsztaty doskonalące, podczas których wzmacniamy umiejętności z warsztatów wprowadzających i prowadzimy ocenę dotychczasowych działań.

Prowadzący:

- Cześć muzyczna: muzycy - animatorzy dysponujący wiedzą i doświadczeniem w zakresie lokalnych tradycji muzycznych, regularnie muzykujący i/lub tańczący,

- Część metodyczna: Katarzyna Paterek - specjalistka w szkoleniu z zakresu potrzeb małych dzieci i prowadzeniu projektów w środowiskach lokalnych.

Koordynator: Katarzyna Lindner (Dział Edukacji MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 45.

mkidn logo min

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reportaż Piastunki tradycji z realizacji projektu Małe Mazurki na Mazowszu w 2017 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów instruktażowych nagranych podczas warsztatów, które odbyły się w ramach projektu Małe Mazurki na Mazowszu 2017 w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury.

 

 

dzieci siedzą na podłodze i słuchają instruktora

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl