przejdź do treści

Mazurki na Mazowszu

grupa dzieci słucha dwójki dorosłych instruktorów

Mazurki na Mazowszu to projekt budujący publiczność w dziedzinie muzyki i tańca tradycyjnego. W ramach projektu organizujemy warsztaty artystyczne i kulturowe, potańcówki, koncerty, podczas których prezentowane są dawne polki i oberki, rdzenna muzyka i taniec z Mazowsza.

Zapraszały nas instytucje kultury w Sannikach, Garwolinie i Ostrowi Mazowieckiej, Nadarzynie. Z chęcią podejmiemy współpracę z zespołami regionalnymi, grupami muzyków, aktywistami. Formę współdziałania uzależniamy od potrzeb partnerów – partnerstwo jest bowiem dla nas kluczowe. W ramach projektu realizujemy też warsztaty na temat dawnych gier i zabaw dla osób dorosłych pracujących z dziećmi.

Jedynym warunkiem niezbędnym przy Mazurkach na Mazowszu jest zaangażowanie lokalnej społeczności i chęć zrobienia czegoś ciekawego. Chcemy, aby muzyka tradycyjna znowu służyła zabawie i świętowaniu. Niech zatem, to co polskie i piękne będzie znane, szanowane i lubiane.

Mazurki na Mazowszu przybierają różną formę w zależności od tego gdzie są realizowane. Projekt zakłada ścisłą współpracę partnerską z mazowieckimi ośrodkami kultury.

W ramach projektu realizujemy warsztaty doskonalące dla kadry nauczycielskiej nt. dawnych gier i zabaw zaczerpniętych z tradycji ludowej Małe Mazurki na Mazowszu.   Więcej >>>

Koordynator: Katarzyna Lindner (Dział Edukacji MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 45.

logotyp ministerstwa kultury

Projekt Mazurki na Mazowszu 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

duża grupa osób tańczy trzymając się za ręce

Reportaż filmowy z finału Mazurków na Mazowszu w 2017 r.

Reportaż z Mazurków na Mazowszu

W reportażu wypowiadają się różne osoby związane z projektem Mazurki na Mazowszu: koordynatorka, uczestniczka warsztatów muzycznych, lokalny partner projektu w regionie, jedna z artystek prowadzących warsztaty. Osoby te opowiadają o tym, co robiły w projekcie, jakie to u nich wywołało wrażenia. Wypowiedzi są ilustrowane przebitkami z różnych wydarzeń projektu; w kadrach widać osoby grające na tradycyjnych instrumentach (np. skrzypcach, bębnach, harmoniach, kontrabasie), tańczące pary.

młodzi ludzie tańczą w parach na ulicy

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl