przejdź do treści

Młodzi Wirtuozi w Mazowieckim Instytucie Kultury

W koncertach biorą udział instrumentaliści należący do grona najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce. Dla utalentowanych nastoletnich artystów każdy koncert przed prawdziwą (pozaszkolną) publicznością to wartościowe doświadczenie. Miłośnicy muzyki z kolei mają okazję, by poznać młodych, świetnie zapowiadających się instrumentalistów, a wśród nich – przyszłe wielkie indywidualności.

Karolina Kuśmierz. Fot. Materiały promocyjne

Wśród dawnych stypendystów są m.in. Piotr Anderszewski, Beata Bilińska, Rafał Blechacz, Łukasz Długosz, Łukasz Kuropaczewski, Rafał Kwiatkowski, Aleksandra Kuls, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Piotr Pławner, Agata Szymczewska, Marcin Zdunik i wielu innych znakomitych artystów. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci powstał w 1981 roku. Pomaga w rozwoju uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dzieciom i młodzieży o wybitnych uzdolnieniach poznawczych, muzycznych, baletowych i plastycznych, stara się także o poprawę opieki zdrowotnej nad dziećmi.

Wspiera wiele osób pochodzących ze wsi i małych miejscowości. Program Pomocy Wybitnie Zdolnym to całoroczny cykl bezpłatnych zajęć z różnych dziedzin i różnorakie dodatkowe formy pomocy merytorycznej. W zależności od zainteresowań, uczestnicy biorą udział w warsztatach badawczych, obozach naukowych, seminariach humanistycznych, konsultacjach plastycznych, plenerach malarskich i wystawach, koncertach oraz warsztatach muzycznych.

Każdego roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje m.in. ponad 20 kilkudniowych warsztatów badawczych i seminariów w pracowniach akademickich i instytutach Polskiej Akademii Nauk, 4 kilkunastodniowe obozy wielodyscyplinarne, warsztaty muzyczne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, niemal 20 koncertów w Mazowieckim Instytucie Kultury, Zamku Królewskim w Warszawie oraz Łazienkach Królewskich, wystawy w Galerii Abakus Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Galerii Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku szkolnym 2015/2016 do Programu przyjęto 542 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw – młodych naukowców, muzyków, plastyków i tancerzy. Stu z nich, przyznano dodatkowo tytuł Stypendysty Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci, w tym 52 osobom – po raz pierwszy.

Stypendyści wyrastają na wspaniałych ludzi. Wielu z nich zostaje wolontariuszami Funduszu i pracuje z młodszymi kolegami, wchodzi w skład stowarzyszenia i wielu innych organizacji pozarządowych. Ci młodzi ludzie działają w rozmaitych obszarach edukacji, nauki, techniki, medycyny, literatury i sztuki. Z Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym skorzystało już ponad 5000 młodych, utalentowanych Polaków. Dziś to znakomici naukowcy, lekarze, malarze, muzycy, pisarze, poeci. Zmieniają świat na lepsze.

Mazowiecki Instytut Kultury jest współorganizatorem koncertów w swojej siedzibie (kontakt: tel. 22 586 42 35)

Głównym organizatorem jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

KontaktTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.fundusz.org 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl