MDM

Martyna Obarska
MDM. Między utopią a codziennością

Martyna Obarska (ur. w 1985 r. w Warszawie) – absolwentka warszawskich Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, doktoranta w Instytucie Kultury Polskiej UW, publikowała m.in. w “Kulturze Miasta” i “Wiedzy i Społeczeństwie”. Ostatni rok spędziła w czeskiej Pradze, co zaowocowała powstaniem kulturoznawczego bloga prahanalia.blogspot.com i pomysłem na doktorat o przemianach silnie ideologicznie nacechowanych przestrzeni miejskich w Warszawie i Pradze. Za swoją pracę magisterską “MDM. Między utopią a codziennością” otrzymała w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego nagrodę II stopnia im. Gajki Kuroniowej przyznawanej przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Książka bardzo interesująca, dobrze napisana, przedstawia projekt i sam etap budowy Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej jako zderzenie ideologii i praktyki dnia codziennego (…).

Autorka w sposób wnikliwy zajmuje się konfrontacją ideałów z rzeczywistością, czyli niedostosowaniem projektu budowy do potrzeb i przyzwyczajeń mieszkańca. Bardzo ciekawy jest rozdział zatytułowany “Projekt człowieka”, w którym autorka przedstawia rzeźby z Placu Konstytucji, czyli idealne typy robotnika, kolejarza, górnika, hutnika, żniwiarza – będące przykładami socjalistycznego pojmowania misji.

Autorka pisząc tę pracę chciała, jak mówi: “pokazać pewne wyobrażenia społeczne”, które towarzyszyły powstawaniu MDM-u oraz “relacje między dyskursem władzy a praktykami codziennymi. Wersje oficjalne i subiektywne spostrzeżenia”. Te założenia w pełni zrealizowała. Powstała książka ciekawa, o charakterze naukowym, którą się czyta niekiedy jak trochę przerażający, a czasami nieco śmieszny kryminał.

Został przypomniany czas, który dla wielu jest już odległą historią, o której niewiele jest wiadomości. To jeszcze jedna zaleta książki Martyny Obarskiej, że pozwala zrozumieć atmosferę czasu, a poprzez cytaty z tak różnych źródeł wprowadza do swojej relacji barwny wielogłos.

(Iwona Smolka)

Ilość stron: 107
Rok wydania: 2010
Oprawa: miękka
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-89986-65-8

Cena: 5 zł

 

Złóż zamówienie

Zamówienie, wysyłka, odbiór osobisty »

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl