Mińsk Mazowiecki

Lilla Małgorzata Kłos
Mińsk Mazowiecki. Miasto i powiat w Drugiej Rzeczypospolitej
Nagroda Mazowiecki Mak 2009

Fragment recenzji:

Autorka niniejszej obszernej monografii miasta i powiatu Mińsk Mazowiecki w czasach Drugiej Rzeczypospolitej, ukończonej w 2006 roku, nie miała łatwego zadania, skoro poprzedniczka jej opracowania – książka Dzieje Mińska Mazowieckiego 1421-1971 (pod redakcją naukową Józefa Kazimierskiego), obejmująca w dodatku przecież tylko historię miasta – ukazała się dokładnie trzydzieści lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości. (…)
Autorka wprowadziła – jedynie słuszny w tego typu opracowaniu – porządek problemowo-chronologiczny, w kolejnych rozdziałach omawiając terytorium i społeczeństwo; sytuację polityczną; wojsko i bezpieczeństwo; sprawy gospodarcze; oświatę, kulturę i opiekę zdrowotną; życie społeczne i religijne. W dwóch jedynie rozdziałach – omawiających początkowe lata II RP (1918-1921) i miesiące poprzedzające wybuch II wojny światowej – obowiązuje tylko układ chronologiczny. Krótki i zwarty Wstęp oraz podobnie potraktowane Zakończenie są moim zdaniem nieco zbyt lakoniczne, bowiem Autorka sprawia wrażenie zbyt skromnej, gdy mówi o swojej pracy i jej wynikach. Opisuje wszak wszystkie tematy rzeczowo i rzetelnie, w oparciu o rozległe poszukiwania źródłowe, których efektem stała się bogata dokumentacja, wyzyskiwana przez Autorkę w sposób krytyczny. (…)
Monografię Lilli Małgorzaty Kłos oceniam wysoko zarówno z racji przestrzegania rygorów naukowych, jak i wyważonych sądów, a wreszcie języka służącego potoczystej narracji, nie odstraszającej czytelników nadmierną „naukowością”.

dr Andrzej Krzysztof Kunert

Ilość stron: 272
Rok wydania: 2010
Oprawa: miękka
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-89986-61-0

Cena: 15 zł

Złóż zamówienie

Zamówienie, wysyłka, odbiór osobisty »

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl