Powiat lipski

Czesław Barański, Krzysztof Furmanek, Marek Łata
Powiat lipski. Przewodnik subiektywny

Czesław Barański (ur. 1932 r. w powiecie sandomierskim) – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel, pedagog, pracownik administracji oświatowej. Z powiatem lipskim związany od 1959 r. Twórca innowacyjnych rozwiązań w placówkach oświatowych i opiekuńczych, lider w doskonaleniu kadr oświatowych na terenie południowo-wschodniej Polski. Autor licznych artykułów w periodykach pedagogicznych oraz redaktor naukowy czterotomowej monografii Ziemia Lipska. Współtwórca i założyciel kwartalnika „Życie Powiśla”.

Krzysztof Furmanek (ur. 1965 r. w Lipsku) – pracownik Starostwa Powiatowego w Lipsku, absolwent Wydziału Turystyki i Rekreacji oraz Ochrony Środowiska PWSOŚ w Radomiu, nauczyciel, regionalista, Członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”, instruktor ZHP i członek Komendy Chorągwi Mazowieckiej ZHP, a także: turysta, znakarz szlaków nizinnych rowerowych. Prezes Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Lipsku. Autor i organizator wielu projektów dot. turystyki oraz promocji powiatu lipskiego.

Marek Łata (ur. 1965 r. w Lipsku) – historyk, nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku i doradca metodyczny w Międzypowiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu z siedzibą w Iłży. Autor publikacji i długoletni redaktor pisma regionalnego „Życie Powiśla”. Twórca projektów popularyzujących historię regionalną, m.in. Bitwa lipska, Przerwane sąsiedztwo, Pułkownik Czachowski i jego ludzie. Organizator wydania i współautor książek: Z przeszłości Ożarowa, Edward Szylko – szkic do biografii oraz komiksu historycznego – Obrazy z dziejów Lipska. Przewodniczący Rady Miejskiej w Lipsku w latach 2010-2014. Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”.

 

Powiat lipski to Mazowsze z widokiem na Góry Świętokrzyskie. Warto tu poznać, zobaczyć, zwiedzić:
– Iłżankę, Krępiankę i Kamienną – rzeki przecinające ziemię lipską i uchodzące do Wisły,
– powiatowe Lipsko położone nad malowniczym zalewem,
– Solec nad Wisłą – królewski gród z bogatą historią i licznymi zabytkami,
– Grabowiec – niegdyś prywatne miasto Krzyżanowskich,
– Sienno – przez wieki związane z potężnymi rodem Oleśnickich,
– miejsca walk z okresu powstań narodowych oraz obu wojen światowych

Ilość stron:
Rok wydania:
Oprawa: twarda
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN:

Cena: 20 zł

 

Złóż zamówienie

Zamówienie, wysyłka, odbiór osobisty »

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl