Przemijanie pejzaży

Daniel Ratz
Przemijanie pejzaży

Daniel Ratz urodził się w 1948 roku we wsi Trzcianno koło Płocka. Jest rolnikiem, artystą plastykiem, poetą i prozaikiem. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich. Mieszka trochę w Płocku, trochę u siebie na wsi, a trochę w ulubionych Druskiennikach na Litwie. Za działalność w “Solidarności” przez wiele lat przebywał na przymusowej emigracji w Monachium. Większość jego utworów poetyckich i prozatorskich znajduje się w pokonkursowych almanachach i tomikach zbiorowych. Zbiór opowiadań “Przemijanie pejzaży” jest jego debiutem książkowym.

Świetnie napisane opowiadania, które zaświadczają o znakomitym opanowaniu rzemiosła literackiego. W sposobie prowadzenia narracji, przytaczanych dialogach, a przede wszystkim precyzyjnej konstrukcji widać prawdziwy kunszt artystyczny. (…)

W kilku odsłonach pojawia się miasteczko Gostynin i parę okolicznych wsi. Mieszkają tu przed wojną, w czasie okupacji i nawet w czasach PRL-u: Polacy, Żydzi i Niemcy. Owi mieszkańcy, których łączy niekiedy pokrewieństwo, niekiedy tylko sąsiedztwo, portretowani są niezwykle wyraziście, a zarazem oszczędnie, częściej przez sytuacje, w jakich się znaleźli, niż przez bezpośredni opis. (…)

Opowiadania o zawiedzionej miłości, o tęsknocie, o przewrotnym spełnieniu się życzeń, o zawiści, zdradzie i zabójstwie mają owo drugie, metaforyczne dno, które nadają tym opowieściom dyskretne przesłanie etyczne. Autor potrafi zbudować napięcie nie tylko wewnątrz opowiadania, lecz tworzy często zaskakujące pointy, które odwracają wymowę sytuacji.

(Iwona Smolka)

To również książka o dobrej pamięci, ale także ludziach, i złych, i dobrych. Jak wszędzie. Również w tej małej ojczyźnie. Dlatego jest bardzo prawdziwa. I wydaje się, że jej bohaterowie rzeczywiście istnieli, a w każdym razie byli bliscy swoim prototypom. Opowiada, nie stawia żadnych tez i daleka jest także od dydaktyki. Pisana z sentymentem, ale nie sentymentalna.

(Tomasz Łubieński)

Ilość stron: 89
Rok wydania: 2006
Oprawa: miękka
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-60623-02-2

Cena: 5 zł

Złóż zamówienie

Zamówienie, wysyłka, odbiór osobisty »

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl