Rozwój przestrzenny Warszawy
POZYCJA WYPRZEDANA
Lech Królikowski, Marek Ostrowski
Rozwój przestrzenny Warszawy
Dr hab. Lech Królikowski – emerytowany pracownik Najwyższej Izby Kontroli, prezes (od 1993 roku) Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, absolwent Politechniki Warszawskiej. Jest autorem (lub współautorem) jedenastu książek, w tym dziesięciu tematycznie związanych z Warszawą, m.in.: I Warszawę nie od razu zbudowano, Szkolnictwo dawnej Warszawy, Globalizacja a rozwój Warszawy. Opublikował także ponad 200 artykułów zamieszczonych w pismach naukowych, wydawnictwach popularnych i prasie lokalnej. W 1990 roku wybrany został pierwszym burmistrzem ówczesnej dzielnicy-gminy Warszawa-Mokotów. W odrodzonym samorządzie terytorialnym po raz trzeci sprawuje funkcję radnego.
Marek Ostrowski zajmuje się informacją obrazową i systemami informacji przestrzennej. Jest wykładowcą na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Niezależnie od pracy naukowej na uczelni szeroko prowadzi prace naukowe i badawcze w autorskiej Samodzielnej Pracowni Fotografii i Informacji Obrazowej SCI-ART (science&art), co znacznie poszerza interdyscyplinarne możliwości pracy twórczej. Znaczna część działalności związana jest bezpośrednio z wielowymiarową przestrzenią Warszawy. Twórca m.in. w swoim czasie największej na świecie Panoramy Warszawy przełomu Tysiącleci (2000), syklu sesji naukowych Tematycznych Panoram Warszawy. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Jego prace w ostatnich latach to m.in. uznany za najlepszą publikację popularnonaukową 2007/08 trzytomowy Tryptyk warszawski (Spojrzenie Warsa, Oblicze Sawy oraz Pokolenie Varsovia.pl). Autor plenerowych wystaw wielkoformatowych zdjęć lotniczych m.in. Warszawa z lotu orła. Twórca varsavianistyki na warszawskich uczelniach oraz prekursor wprowadzenia varsavianistyki do programu nauczania w szkołach od poziomu podstawowego po akademicki. (Warszawski Tryptyk Edukacyjny). Ambasador Warszawy w staraniach i przyznanie miastu miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Rozwój przestrzenny Warszawy to kolejne już dzieło dwóch zasłużonych varsavianistów, tym razem poświęcone zagadnieniu rozwoju przestrzennego Warszawy na przestrzeni jej dziejów. Zagadnienie nie jest błahe, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby tylko tempo wzrostu od początku XIX do początku XXI wieku – Warszawa wszak w czasie ostatnich dwustu lat rozrosła się dwudziestopięciokrotnie: od 20 aż do 500 (!) kilometrów kwadratowych.
Autorzy zajmują się swoim tematem rzecz jasna w perspektywie znacznie rozleglejszej – od powstania Warszawy w końcu XIII wieku – zastanawiając się nad czynnikami, które sprawiły, iż “peryferyjne miasto lokalnego księstwa” stało się, w tak szybkim czasie, największym miastem i stolicą jednego z największych państw Europy. (…)
Początkowo nie bardzo wierzyłem w możliwość ciekawego przedstawienia czytelnikom problematyki czynników miastotwórczych i meandrów rozwoju przestrzennego – autorzy udowodnili jednak, iż jest to możliwe. Zwłaszcza, gdy w oparciu o bogatą bazę dokumentacyjną i samodzielność w myśleniu prezentuje się w efekcie czytelnikom dowody i argumenty budzące dotychczasowe sądy czy zwraca uwagę na tematy wcześniej pomijane.
(Andrzej Krzysztof Kunert)
Ilość stron: 214
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-60623-59-6
Cena: 15 zł