Twierdza Modlin
POZYCJA WYPRZEDANA
Piotr Oleńczak
Twierdza Modlin 1830-1864. Wielkie nadzieje i lata niedoli
Piotr Oleńczak – doktor nauk humanistycznych, urodziny w 1977 roku w Warszawie. Studia magisterskie i doktoranckie odbył na Uniwersytecie Łódzkim. Interesuje się relacjami polsko-rosyjskimi w XIX wieku oraz dziejami polskiej myśli politycznej. Laureat czwartej edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki (w 2007 roku). Publikował m.in. na łamach “Przeglądu Historyczno-Wojskowego” i “Studiów z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX wieku”. Autor książek poświęconych modlińskiej twierdzy: Napoleońskie dziedzictwo na Mazowszu, Twierdza Modlin 1830-1864. Wielkie nadzieje i lata niedoli, opublikowanej w 2008 roku w serii Mazowiecka Akademia Książki oraz Twierdza Modlin. Przewodnik turystyczny z mapą (dwukrotnie wydana w Warszawie w 2011 i 2012 roku). Obecnie pracuje w administracji rządowej.
Tematem książki są losy twierdzy Modlin powstałej z francuskiej inspiracji (także najlepszych wówczas koncepcji fortyfikacyjnych i obronnych) głównie w czasie (od 1831 roku), gdy służyła Rosjanom do “pilnowania” niepokornego miasta i wraz z Cytadelą stała się symbolem zniewolenia Polski. Autor uznał, że właśnie ten czas, lata 1831-1864, jest najmniej znany w historii twierdzy, która ma bogatą literaturę przedmiotu. Autor bardzo solidnie podszedł do tematu swych dociekań badawczych.
Główną część pracy stanowi historia twierdzy św. Jerzego służącej Rosjanom – tam znajdowały się jednostki wojska carskiego i żandarmerii; twierdza była praktycznie od 1831 do 1915 nie do zdobycia – tym bardziej przez powstańców z roku 1831, jak i w czasie powstania styczniowego. Ciekawym podtematem pracy jest wątek osobistych wizyt (do 1850 roku) pary carskiej, Mikołaja I i jego małżonki, w Modlinie. Autor porównuje twierdzę i koncepcje fortyfikacyjne rosyjskie z innymi założeniami obronno-zaczepnymi, tworzącymi w sumie “trójkąt manewrowy” (Modlin, Dęblin, Brześć). Modlin to także więzienie; autor omawia losy skazanych m.in. na tzw. roty aresztanckie, a także np. księży katolickich aresztowanych w czasie i po powstaniu styczniowym, wywożonych następnie na katorgę. Autor omawia także dzieje cerkwi prawosławnej na terenie Królestwa Polskiego, w tym soboru modlińskiego zbudowanego w centralnym punkcie twierdzy.
Zainteresowanie dziejami Modlina powinno w ciągu najbliższych lat wzrastać m.in. z racji powstającego tam lotniska. Dojazd do Modlina, za kilka lat, miejmy nadzieję coraz lepszy, posłuży także turystom do zwiedzania twierdzy – dziś będącej zabytkiem klasy I.
(Jan Żaryn)
Ilość stron: 165
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-63957-00-1
Cena: 15 zł