przejdź do treści

AMBITNA SZTUKA ZA GROSZE – o sieci scen mazowieckich pod egidą Teatru Mazowieckiego

Artykuł w Kronice MazowieckiejW „Kronice Mazowieckiej" nr 7/2016 ukazał się artykuł o sieci scen w mazowieckich ośrodkach kultury, które pod egidą Teatru Mazowieckiego i Mazowieckiego Instytutu Kultury, oferują widzom wartościowe spektakle w wykonaniu najlepszych polskich aktorów.

Zapraszamy do lektury rozszerzonej wersji tego tekstu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 złotych za bilet, a nie 100; wartościowy spektakl w miejsce kabaretu; nakład budżet 5'000 złotych zamiast 15'000 – na czym polega różnica? To być, albo nie być złowionym do sieci.

Sieć to związek 14 ośrodków i domów kultury na Mazowszu, w miejscowościach, które mają sceny, ale nie mają... teatrów. Ta swoista konfederacja, powstała w odpowiedzi na nową sytuację w życiu teatralnym regionu.

Wiele ośrodków i domów kultury przeszło gruntowną modernizację i teraz dysponuje salami widowiskowymi z nowoczesnym zapleczem technicznym. Na tych scenach zaczęły pojawiać spektakle kabareto-podobne, w wykonaniu artystów i osób znanych z popularnych programów telewizyjnych oraz prasy kolorowej. Repertuar może nie jest ambitny, ale ceny jak najbardziej – 100 zł za bilet jest normą, a dla wielu osób barierą nie do przebycia.

Sieć oferuje „produkt" lepszy i dużo tańszy. W repertuarze wartościowym – i atrakcyjnym dla publiczności – występują najlepsi aktorzy: m.in. Katarzyna Herman, Emilia Komarnicka, Stanisława Celińska, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Wojciech Pszoniak, Redbad Klijnstra, Przemysław Bluszcz. A bilet kosztuje trzy razy mniej niż na „sławnych z tego, że są znani".

Projekt sieci scen na Mazowszu powstał w ramach nowej strategii Mazowieckiego Instytutu Kultury, którego częścią jest Teatr Mazowiecki. W lutym 2014 roku zainicjowano porozumienie, w którym dzisiaj uczestniczy 14 instytucji kultury. Operatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury, ale strony wspólnie decydują o repertuarze, promocji i ponoszą odpowiedzialność finansową. Z nadwyżek wspomagane są ośrodki i domy kultury, które jeszcze nie mogą sobie pozwolić na samodzielną organizację spektaklu.

Na przedstawienia przychodzi zróżnicowana publiczność, także osoby, które nigdy nie były w teatrze w Warszawie, a na miejscu widziały tylko repertuar żartobliwy. Bywa, że nie wiedzą czego spodziewać się po innych spektaklach. Pewnie dlatego w Żurominie za pierwszym razem sprzedano 14 biletów, ale już za drugim – na Małych zbrodniach małżeńskich – była 100-procentowa frekwencja.

W Łochowie na inauguracyjnym monodramie Belfer publiczność była tak przejęta, że napięcie udzieliło się grającemu tam Wojciechowi Pszoniakowi. Aktor przyznał, że spektakl był bardzo trudny dla niego, ale późniejsza rozmowa z publicznością, głównie młodzieżą, dała mu wiele satysfakcji. Podkreślił, że w takich miejscowościach spotyka zupełnie inną publiczność, bardziej otwartą.

Zdarza się, że sukces przychodzi od razu. Miejskie Centrum Kultury w Płońsku dołączyło do sieci w tym roku i już na pierwszym spektaklu zapełniła się cała 350-osobowa sala. Środki tam uzyskane przeznaczono m.in. na rozruch sieci w Ostrowi Mazowieckiej. Dużym zainteresowaniem na Mazowszu cieszy się spektakl dla dzieci Soup City. Sprawa Charliego Brokuła, więc pojawią się nowe spektakle dla młodej widowni.

Sieć jest otwarta i gotowa na przyjęcie kolejnych ośrodków. Wiadomości o projekcie znajdują się na stronie internetowej Teatru Mazowieckiego (teatrmazowiecki.pl) a bliższych informacji udziela zawiadująca projektem Elżbieta Szymańska (tel. 22 586 42 52, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Wiedzą chętnie podzielą się regionalni partnerzy.

Po półtora roku działalności i zagraniu ponad 60 spektakli sieć scen mazowieckich stała się rozpoznawalną marką. Jest kojarzona z jakością, a spektakle prezentowane w ramach repertuaru sieci są lepiej postrzegane, niż grane bez jej „brandu". Sieć po prostu, nobilituje.

Jacek Zieliński na podstawie relacji Elżbiety Szymańskiej

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl