przejdź do treści

POWIAT SZYDŁOWIECKI. PRZEWODNIK SUBIEKTYWNY do nabycia w MazowieckaKsiążka.pl

Okładka książki Powiat SzydłowieckiUkazała się kolejna monografia mazowieckiego powiatu – przewodnik subiektywny po Ziemi Szydłowieckiej. Autorki – pracownice Muzeum Wsi Radomskiej – na stu pięćdziesięciu bogato ilustrowanych stronach przedstawiają powiat szydłowiecki jako „ziemię słynącą z piaskowca oraz instrumentów ludowych”.

Warto tu odwiedzić, poznać, zobaczyć:
• „miasto na kamieniu” – Szydłowiec – gdzie wydobywano piaskowiec, z którego wykonano m.in. okładziny Muzeum Narodowego i Wojska Polskiego w Warszawie,
• Muzeum Ludowych Instrumentów  Muzycznych w Szydłowcu, jedyną placówkę w Polsce prezentującą instrumentarium kapel
wiejskich,
• unikatowy w skali europejskiej i jedyny zachowany w Polsce piec hutniczy opalany drewnem w zabytkowej Hucie w Chlewiskach,
• cmentarz żydowski w Szydłowcu, który stanowi największe na Mazowszu skupisko zabytkowych macew,
• dwór Józefa Brandta w Orońsku, w którym obecnie mieści się Centrum Rzeźby Polskiej, będące miejscem spotkań artystów z całego świata.

 

 

Książka, wydana przez Mazowiecki Instytutu Kultury, jest do nabycia w sklepie internetowym www.mazowieckaksiazka.pl oraz w punkcie informacyjnym Mazowieckiego Instytutu Kultury.

O Autorkach:
Justyna Górska-Streicher – etnograf, kustosz dyplomowany. W 2011 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Łódzkim. Pracownik Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie realizuje liczne wystawy, prezentowane również poza granicami kraju. Autorka wielu publikacji o tematyce regionalnej. Na szczególną uwagę zasługuje jej najnowsza książka: Od obrzędu do widowiska ludowego. Zwyczaje regionu radomskiego, nagrodzona pierwszym miejscem w X edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba, w kategorii najlepsze wydawnictwo muzealne. Członkini Stowarzyszenia Muzealników na Wolnym Powietrzu, wyróżniona Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Barbara Polakowska – fotograf, wieloletni pracownik Muzeum Wsi Radomskiej, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie i Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przygodę z fotografią rozpoczęła w 1979 r. Autorka albumu Radomskie szlakiem zabytków, wydanego w 1996 r. Ze szczególną pasją i zamiłowaniem fotografuje krajobrazy, przyrodę i dawne wiejskie budownictwo. Za swoją twórczość wyróżniona Nagrodą Wojewody Radomskiego w dziedzinie kultury i sztuki za 1996 r., a w 2011 r. otrzymała srebrny medal Stowarzyszenia Twórców FRP „za fotograficzną twórczość”. Jest także członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl