przejdź do treści

VIII Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach | 1 lipca - 12 sierpnia 2017 r.

Grafika reklamowa Festiwalu w Urlach: paw z rozłożonymi piórami

VIII Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

1 lipca - 12 sierpnia 2017 roku, w soboty o 18:00 | Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piękna 8

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to cykl koncertów, który organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku projekt realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie.

VIII, tegoroczna, odsłona Festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco. Zabrzmi tu m.in. wokalna muzyka renesansu - Europejski renesans – blaski i cienie, pojawi się też muzyka sakralna - Pie Jesu. Wirtuoz akordeonu – Marcin Wyrostek wraz ze swoim zespołem – zaprezentuje improwizacje w oparciu o kompozycje Bacha, Vivaldiego, Piazzolli, Morricone czy Lutosławskiego. Usłyszeć będzie można też muzykę polską - Chopina, Bacewicz, Lutosławskiego, czy Kurylewicza w ciekawych aranżacjach - zagra m.in. trio fletowo-wiolonczelowo-akordeonowe, kwartet i kwintet smyczkowy oraz kwintet dęty drewniany. W świat muzyki hiszpańskiej, argentyńskiej i brazylijskiej zabierze słuchaczy duet skrzypcowo-gitarowy. W prezentowanych programach nie zabraknie też klasyków.

Muzyka klasyczna, w pięknym wykonaniu i równie pięknym otoczeniu, a także w towarzystwie przechadzających się wokół kościoła pawi, królować będzie w Urlach przez 7 kolejnych sobotnich wieczorów – od 1 lipca aż do 12 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8 o godz. 18.00.

Na wszystkie wieczory  VIII Festiwalu Muzyki Kameralnej serdecznie zapraszamy - wstęp wolny.

PROGRAM

1 lipca | Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS   >>> 

8 lipca | Marcin Wyrostek z Zespołem    >>> 

15 lipca | Reed Connection Wind Quintet   >>> 

22 lipca | Milena Lange i Kwintet Smyczkowy IMPRESSIONE   >>> 

29 lipca | Bydgostia Accordion Trio   >>> 

5 sierpnia | Fair Play Quartet  >>> 

12 sierpnia | Wiktoria Szubelak i Marcin Król    >>> 

Wstęp wolny

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ks. Leszek Bieńkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator z MIK: Piotr Mazur, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 22 586 42 35.

O ARTYSTACH I PROGRAMIE

1 lipca | Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS

Zespół Muzyki Dawnej Miraculis - czworo muzyków na schodach spiralnych

Marta Czarkowska /sopran/
Martyna Grabowska /fidel, skrzypce historyczne/
Mateusz Maleszka /flety podłużne/
Filip Zieliński /lutnia renesansowa/

W programie: A. Holborne, J. Dowland, T. Campion, R. Johnson, J. Playford, D. Pisador, J.A. Dalza, Wacław z Szamotuł.

Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS powstał w październiku 2013 roku. Początkowo był to duet, ale w 2015 roku do pierwotnego składu dołączyła sopranistka. Latem tego samego roku kształt grupy przybrał ostateczną formę, by z instrumentalnego duetu przeistoczyć się w wokalno-instrumentalny kwartet. Zespół MIRACULIS specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej. Skupia się głównie na odtwarzaniu muzyki wokalnej, opracowując intawolacje na swoje instrumenty. Muzycy poszerzają swój repertuar także o utwory instrumentalne, a w szczególności o tańce. Oprócz polskich kompozycji Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Gomółki czy Jana z Lublina, prezentują dziedzictwo innych krajów europejskich, kulturową spuściznę Anglii, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Koncerty zespołu stanowią swoistą podróż po renesansowej Europie. Muzycy samodzielnie tłumaczą każdy tekst, by jak najlepiej zrozumieć przekaz kompozycji, by zgłębić ich historię i tajniki po to, aby należycie oddać charakter i emocjonalność utworów. Podczas występów członkowie zespołu przeplatają muzykę ze słowem, często zabierając głos, by stworzyć więź z publicznością. Opowiadają o swoich instrumentach oraz przedstawiają historie i treść prezentowanych utworów.

Zespół brał udział w Kursach Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Marca Lewona, Agnieszkę Budzińską-Bennett, Henryka Kasperczaka, Cezarego Szyfmana, Antona Birulę, Marka Nahajowskiego, Marcina Bornusa-Szczycińskiego, Agatę Sapiechę, Jana Čižmařa, Tomasza Dobrzańskiego i Annę Kowalską. Miraculis koncertuje w całej Polsce, miał okazję grać m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Ostrzeszowie, Kaliszu, Gdyni, Ostromecku, Gorzowie Wielkopolskim, Gostyniu, Nakle nad Notecią, Warce, Warszawie, Radomiu, Gnieźnie, Lesznie oraz w Poznaniu.

Osiągnięcia: Srebrny Dyplom na II Ogólnopolskim Konkursie Mikołajów – Radom, listopad 2014 r., Nagroda Specjalna w postaci cyklu koncertów podczas festiwalu Przedsionek Raju w Paradyżu – na akademickim konkursie Forum Kameralne Muzyki Dawnej – Poznań, kwiecień 2015 r., Bursztynowa Harfa Eola, dwa koncerty promocyjne (koncert w ramach festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu, koncert na XXIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie), nagroda pieniężna PKO Banku Polskiego – na XXXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum – Kalisz, styczeń 2016r. Koncerty w ramach festiwali muzyki dawnej: Koncert inaugurujący XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia /Radom, październik 2015 r./, II Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza /Grudziądz, czerwiec 2016 r./, XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej /Wilanów, lipiec 2016 r./, Festiwal Przedsionek Raju – cykl ośmiu koncertów /Grodowiec, Klępsk k. Sulechowa, Żagań, Świebodzin, Brody, Brzeźnica, Leśniów Wielki, Skąpe, lipiec 2016 r. /, Festiwal Muzyki Dawnej Forum Musicum /Wrocław, sierpień 2016 r./.

www.facebook.com/zespolmiraculis

Marta Czarkowska (sopran) – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Szczecinie w klasie fortepianu, studiowała Kulturoznawstwo i Germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Dyrygenturę Chóralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W 2009r. rozpoczęła studia wokalne w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Ukończyła je w 2014r., uzyskując Dyplomem z Wyróżnieniem. Podczas studiów realizowała partie sceniczne z dzieł Monteverdiego, Hassego, Haydna, Mozarta, Schuberta i Brittena. Szczególnie oddana muzyce dawnej, wielokrotnie występowała z repertuarem barokowym we współpracy z zespołami Il Tempo, Bornus Consort, Tempesta, Sabionetta, Gradus ad Parnassum, Il Giardino d’Amore oraz hamburskim Musica Viva. Koncertowała jako solistka w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Filharmonii Podkarpackiej, Gorzowskiej i Kaszubskiej, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim, festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu oraz festiwalach muzyki kameralnej w Brzegu, Leżajsku, Słupsku, Koszalinie i Włodawie. Wykonawstwo muzyki dawnej doskonaliła pod okiem Anny Mikołajczyk-Niewiedział, Cezarego Szyfmana, Anny Radziejewskiej i Arianny Savall. Na polu kameralistyki szczególnie oddana muzyce rosyjskiej i niemieckiej, uczestniczyła w Kursach Mistrzowskich m.in. Roberta Holzera, Rudolfa Piernaya, Urszuli Kryger i Olgi Pasiecznik. Absolwentka Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni prowadzonego w macierzystej uczelni. W marcu 2014 r. zdobyła Wyróżnienie na XIV Konkursie W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej w Katowicach. Nagrała sopranowe partie solowe na płycie Castrum doloris (Dux) i Parvule pupule (Dux). Od 2005 r. śpiewa w prowadzonym przez siebie zespole wokalnym Imprevisti. Od 2014 r. jest członkiem kwartetu wokalnego Tempus.

Martyna Grabowska (fidel, skrzypce historyczne) – studentka Pedagogiki Instrumentalnej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec ad. dr Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej. Studentka czwartego roku Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od września 2015 roku jest uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec barokowych mgr Ewy Chmielewskiej-Zorzano. Przez 10 lat była członkinią Zespołu Muzyki Średniowiecznej „Euterpe” z Gdyni, z którym zdobyła wiele nagród na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki dawnej w Polsce i za granicą, w tym: Grand Prix, pięć Złotych Harf Eola na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, Pierwsze Miejsce „1st prize Summa cum laude” na 63. Międzynarodowym Festiwalu dla Młodych Muzyków w Neerpelt w Belgii w 2015 r. Uczestniczyła w licznych Kursach Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Agatę Sapiechę, Marka Nahajowskiego, Henryka Kasperczaka, Tomasza Dobrzańskiego, Jakuba Kościukiewicza, Antona Birulę, Annę Kowalską. Wraz z Zespołem Muzyki Średniowiecznej „Euterpe” reprezentowała Polskę na zagranicznych festiwalach kultury dawnej w Niemczech, na Litwie oraz w Estonii. Z zespołem MIRACULIS jest związana od samego początku.

Mateusz Maleszka (flety podłużne) – swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2004 roku w Dobroszycach, gdzie zaczął uczęszczać na zajęcia zespołu muzyki dawnej „Carmen Alacre” kierowanego przez p. Małgorzatę Szymańską. Profesjonalne podejście pani instruktor, spotkanie niezwykle muzykalnych instrumentalistów zaowocowało wieloletnią współpracą, zdobyciem wielu nagród oraz koncertowaniem na prestiżowych festiwalach. Mateusz, wspólnie z zespołem, jest laureatem dwóch nagród indywidualnych, Brązowej, Srebrnej, trzykrotnie Złotej Hary Eola, Nagrody Głównej, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych specjalistów, takich jak Daniel Bruggen, Tomasz Dobrzański, Marek Nahajowski. Wraz z zespołem koncertował na festiwalu Forum Musicum, Maj z Muzyką Dawną oraz na Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. Latem 2015 roku rozpoczął współpracę z zespołem MIRACULIS. Obecnie jest studentem pierwszego roku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczniem pierwszej klasy Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie fletu podłużnego u Tomasza Dobrzańskiego.

Filip Zieliński (lutnia renesansowa) – student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie lutni dr Henryka Kasperczaka, uczeń Zespółu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie teorby mgr Antona Biruli. Od najmłodszych lat udzielał się muzycznie w amatorskich zespołach muzyki dawnej. Doświadczenie muzyczne zdobywał z zespołami z całej Polski, mi.in. dawną ,,Ars Nova" z Warszawy, ,,Floripari" z Krakowa, ,,Simultaneo", „Bianco Fiore”, „Il Flauto Dolce” z Gdańska, „Sine Nomine” z Lublina, „Concentus” z Bydgoszczy, „Euterpe” z Gdyni, czy „Preambulum” z Gorzowa Wielkopolskiego. Swój warsztat doskonalił na licznych kursach muzyki dawnej organizowanych m.in. w Kaliszu, Bydgoszczy, Poznaniu, Lidzbarku Warmińskim, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie. Odbywał Lekcje Mistrzowskie z lutnistami: Jacobem Lindbergiem, Janem Cizmarem, Anną Kowalską, czy Tadeuszem Czechakiem oraz innym specjalistami w tej dziedzinie: Markiem Nahajowskim, Cezarym Szyfmanem, Markiem Niewiedziałem, Jarosławem Thielem, Robertem Lawatym, czy Jackiem Urbaniakiem.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

8 lipca | Marcin Wyrostek z Zespołem

Marcin Wyrostek z akordeonem

Wykonawcy:

Marcin Wyrostek /akordeon/
Marcin Jajkiewicz /wokal/
Mateusz Adamczyk /skrzypce/
Piotr Zaufal /bas/
Bogusz Wekka /instrumenty perkusyjne/

W programie:  J.S. Bach, A. Vivaldi, A. Piazzolla, W. Lutosławski, E. Morricone, W. Siemionow, P. Zaufal, G. Gorban.

Marcin Wyrostek (akordeonista) – urodzony 16 września 1981 roku, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Pierwszym akordeonistą w rodzinie, jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu, ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym: Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon, czego efekt stanowi nagranie czterech autorskich płyt, za które otrzymał wiele nagród, m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę Magia del Tango, podwójną Platynową Płytę za krążek Coloriage – 2012 i Platynową Płytę za album For Alice – 2015. Obecnie zespół kończy prace nad najnowszym albumem Polacc, który ukaże się na przełomie 2017 i 2018 roku i w odróżnieniu od poprzednich będzie mocno inspirowany muzyką polską. Marcin Wyrostek koncertował na największych polskich scenach muzycznych, m.in. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – z okazji 50-lecia, na Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję występować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

Marcin Wyrostek wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Zasadniczym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

Występ w Urlach Fot. Piotr Mazur

 

15 lipca | Reed Connection Wind Quintet

Piątka muzyków na jednym zdjęciu

Michał Mogiła /obój/
Jarosław Podsiadlik /klarnet/
Rafał Dołęga /fagot/
Karolina Maszk /flet/
Maciej Baranowski /róg/

W programie: A. Klughardt, G. Holst

Trio d'anches REED CONNECTION to wspólna inicjatywa solistów Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Główną ideą powstania zespołu jest chęć wspólnego muzykowania oraz promocji muzyki polskiej i światowej. Jako muzycy grający w orkiestrach oraz biorący udział w innych projektach kameralnych członkowie zespołu posiadają różnorodne doświadczenia artystyczne.

REED CONNCETION WIND QUINTET to formacja powstała w wyniku zaproszenia do współpracy dwóch wybitnych muzyków młodego pokolenia: flecistki Karoliny Maszk oraz waltornisty Macieja Baranowskiego.

Michał Mogiła (obój) – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki oraz Hochschule fur Kunste Bremen (prof. Christian Hommel). Uczestnik Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), Kursów Kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz Warsztatów Operowych Junge Oper Schloss Weikersheim odbywających się pod patronatem JEUNESSES MUSICALES Deutschland. Pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin. Współpraca z Helios Kammerorchester Hannover, RIAS Jugendorchester Berlin, Pan-European Philharmonia, Klasissche Philharmonie Nord West oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Jeden z twórców orkiestry kameralnej Sinfonietta Hevelius Bremen, z którą wielokrotnie występował jako solista. Brał udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Milano Musica, Sommer in Lesmona, Groningen Music Festival, International Festival of the Aegean. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja. Dyrektor artystyczny International Oboe Masterclasses in Zielona Góra. Od 2008 roku oboista solista Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.

Jarosław Podsiadlik (klarnet) – urodzony w Częstochowie, gdzie zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (Dyplom z Wyróżnieniem) oraz Konserwatorium Muzycznego w Wiedniu. W roku 2006 został zatrudniony w charakterze wykładowcy w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie 29 czerwca 2010 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej. Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. w Olsztynie, Włoszakowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Jaworze, Wrocławiu, Pörtschach (Austria). Występował na wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Sankt Petersburgu, Clarimania we Wrocławiu, Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze, Świdnickim Festiwalu Gitarowym, Festiwalu Muzyki Amerykańskiej we Wrocławiu oraz Idyllwild Arts Festival w Los Angeles, USA, Gaude Mater w Częstochowie. Solista Orkiestry Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze, Morphing Vienna Chamber Orchestra w Wiedniu, z którymi koncertował również jako solista, m.in. w Austrii, Chorwacji i Polsce. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji, jak również muzyki do produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych.

Jarosław Podsiadlik prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując jako solista i kameralista w Europie, Japonii i USA, a entuzjazm, z jakim podchodzi do muzyki, powoduje, że z każdym występem zwiększa się doza pozytywnej energii, która udziela się publiczności, jak również samemu wykonawcy.

Rafał Dołęga (fagot) – urodzony w Zielonej Górze. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fagotu prof. Krzysztofa Kamińskiego. W latach 1997-2002 odbył Studia Podyplomowe w Hoschschule fur Musik Essen (prof. J.H. Thomsen) oraz w Hochschule fur Musik Koln (prof. M. Reina). Współpracował z wieloma uznanymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi, takimi jak Teatr Wielki w Łodzi, Filharmonia Łódzka, Capella Cracoviensis, Filharmonia Krakowska, Bach Collegium Munchen, New Rhein Chamber Orchester Koln, Opera Haus Krefeld, Folkwang Kammerorchester Essen, Internationale Junge Orchesterakademie, Internationale Jugen-Festspieltreffens Bayreuth. Rafał Dołęga jest również uczestnikiem wielu Kursów Mistrzowskich i Kameralnych, na których miał przyjemność współpracować z prof. prof.: Z. Tlatlikiem, W. Osadzinem, J. Blankiem, D. Kolbingerem, M. Spangenbergiem, M. Romhild, F. Essmanem, D. Jensenem, prof. M. Wilkie. Był stypendystą Jeunesses Musicales Deutschland. Od 1992 roku jest solistą Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda oraz współpracuje z Klassische Philharmonie Bonn. Koncertował w wielu krajach: Danii, Austrii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Maroko, Korei Południowej.

Karolina Maszk (flet) – urodziła się w 1989 roku. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat, uczęszczając na prywatne lekcje fortepianu. Od 2001 roku zaczęła naukę gry na flecie poprzecznym w Zespole Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Hanny Łąckiej. W 2007 roku ukończyła szkołę muzyczną i rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jadwigi Kotnowskiej. W 2010 roku ukończyła studia licencjackie, a w 2012, z Wyróżnieniem – studia magisterskie w tej samej uczelni. Od 2012 roku kontynuuje edukację na Studiach Podyplomowych w macierzystej uczelni. Brała udział w licznych konkursach i Kursach Mistrzowskich u takich flecistów, jak Peter Lukas Graf, Philippe Bernold, Janos Balint, Łukasz Długosz. Uczestniczyła w wielu projektach koncertowych organizowanych przez filharmonie, orkiestry kameralne i agencje artystyczne.

Maciej Baranowski (róg) - urodził się w Zielonej Górze. Naukę gry na waltorni rozpoczął u mgr. Iwana Moroza, a następnie u Profesora Christiana Dallmanna w Berlinie. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. w Markneukirchen, Bari, Łodzi, Gdańsku. Był stypendystą Ministra Kultury, prezydenta Zielonej Góry i Marszałka Województwa Lubuskiego. Był także członkiem słynnej Akademii Orkiestrowej przy Filharmonii Berlińskiej. Wielokrotnie zapraszany jako muzyk doangażowany do Filharmonii Berlińskiej, Verbier Festival Orchestra, Konzterhaus Orchester Berlin, Mahler Chamber Orchestra, Kammerphilharmonie Bremmen, RS Berlin, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia. Obecnie jest trzecim waltornistą Frankfurt Radio Orchestra we Frankfurcie nad Menem.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

 

22 lipca | Milena Lange i Kwintet Smyczkowy IMPRESSIONE

Czwórka muzyków z pięcioosobowego zespołu

Milena Lange: uśmiechnięta kobieta w czerwonym żakiecieAnna Lemiszka: uśmiechnięta kobieta ze skrzypcami

Milena Lange /sopran/

Kwintet Smyczkowy IMPRESSIONE
Anna Lemiszka /I skrzypce/
Aleksander Zwierz /II skrzypce/
Mateusz Doniec /altówka/
Marek Karwowski /wiolonczela/
Anna Bator /kontrabas/

W programie: W.A. Mozart, G.B. Pergolesi, G. Caccini, A. Jarzębski, M. Lorenc, A.L. Webber, A. Corelli, Z. Preisner, P. Mascagni, J. Rutter, H. Czyż, G.F. Händel.

Milena Lange (sopran) – jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała Dyplom z Wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego oraz Dyplom w klasie fortepianu. Artystka o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych dla młodych wykonawców. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce, między innymi Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną oraz Warszawską Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną „Impressione”. W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z wieloma mistrzami batuty, między innymi Maciejem Niesiołowskim, Piotrem Wijatkowskim, Bartoszem Żurakowskim, Sławomirem Chrzanowskim, Adamem Klockiem czy Andrzejem Knapem. Występowała również obok znamienitych osobistości polskiej sceny: Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Jana Nowickiego, Krzysztofa Jasińskiego, Jacka Borkowskiego, Beaty Rybotyckiej, Laury Łącz, Konrada Mastyło. W swoim repertuarze posiada liczne arie operowe, operetkowe, musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. Artystka z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych w Polsce oraz za granicą. O jej wszechstronności świadczy fakt, iż chętnie wykonuje utwory z kręgu muzyki filmowej, rozrywkowej, jazzowej i negro spirituals. Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Anny Radziejewskiej.

Kwintet Smyczkowy IMPRESSIONE – w skład Kwintetu Smyczkowego Impressione wchodzą muzycy Warszawskiej Orkiestry Kameralnej i Symfonicznej Impressione. Kwintet ma na swoim koncie wiele koncertów, z których na szczególną uwagę zasługuje koncert z 12 lutego 2017 roku w Katedrze św. Floriana na Warszawskiej Pradze z okazji rocznicy nadania Pradze praw miejskich.

Anna Lemiszka (skrzypce) – ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, zarówno instrumentalnych, jak i wokalnych. Przez wiele lat była koncertmistrzem Salonowej Orkiestry Johanna Straussa i Małej Filharmonii. Od wielu lat jest członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej, gdzie grywa również partie koncertmistrzowskie. Współpracuje stale z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną i Warsaw Camerata. Z tymi zespołami koncertuje zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach świata pod batutą takich sław, jak m.in. Valery Giergiev, Lorin Maazel, Charles Dutois, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki czy Jerzy Maksymiuk. Skrzypaczka prowadzi też aktywną działalność jako kameralistka. Uwielbia swój ogród i jazdę na nartach.

Aleksander Zwierz (skrzypce) – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Jacek Kasprzyk, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Nowak, Jerzy Maksymiuk, John Axelrod, Massimiliano Caldi, Marcin Nałęcz-Niesiołowski oraz takimi solistami, jak Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Ivan Monighetti, Tomasz Strahl, Gábor Boldoczki, Szymon Nehring i in. Oprócz muzyki klasycznej chętnie wykonuje muzykę rozrywkową, współpracował z Chopin University Big Band, Radzimirem Dębskim, jak również muzykę ludową, współpracując z zespołem Mazowsze. Jest liderem sekcji II skrzypiec w orkiestrze Santander, z którą w 2015 roku odbył trasę koncertową pod batutą MO Krzysztofa Pendereckiego, a w 2016 roku nagrał płytę pod batutą Jose Maria Florencio.

Mateusz Doniec (altówka) – jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki dr Katarzyny Budnik-Gałązki. Laureat konkursów ogólnopolskich i zagranicznych. Współpracuje z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Santander Orchestra.

Marek Karwowski (wiolonczela) – studiował grę na wiolonczeli w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w Niemczech. Pracował w orkiestrze radiowej Südwestfunk w Baden-Baden, Filharmonia de Jalisco w Meksyku, w Teatro dell'Opera di Roma, w Filharmonii Opolskiej i ostatnio w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. Działał również w wielu zespołach kameralnych i uczestniczył w wielu projektach symfonicznych. Współpracował z takimi sławami, jak Mstislav Rostropovich, Misha Maisky, Daniel Oren, Zubin Mehta, Igor Oistrach, Giuseppe Patanè, Nello Santi i wielu innych. Brał udział w słynnym koncercie trzech tenorów (Placido Domingo, Luciano Pavarotti, José Carreras) w Caracallach w Rzymie.

Anna Bator (kontrabas) – studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonuje muzykę różnych epok – od baroku po rozrywkę. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą. Na stale gra w zespołach Gradus ad Parnassum, Chopin University Chamber Orchestra, Chopin University Big Band.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

 

29 lipca | Bydgostia Accordion Trio

Trójka artystów wśród publiczności

Agnieszka Karwowska /flet/
Michał Litwa /wiolonczela/
Maciej Drapiński /akordeon/

W programie: J.P. Rameau, J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart, C.M. Weber,
G. Fauré, J. Ibert, A. Chaczaturian, A. Dvořák, A. Piazzolla, J. Strauss

BYDGOSTIA ACCORDION TRIO – to troje artystów, których połączyła chęć stworzenia ensemble'u o wyjątkowym, energetycznym brzmieniu. Koncerty wypełniają autorskie aranżacje na flet, wiolonczelę i akordeon.

Agnieszka Karwowska (flet) – muzyk, solista Opery Nova w Bydgoszczy, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2009). Laureatka licznych konkursów instrumentalnych, m.in. Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (I Nagroda), Wiosennego Festiwalu Fletowego w Sochaczewie (I Nagroda, Nagroda Specjalna), Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (trzykrotnie II Nagroda). Współpracowała m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Członkini Gustav Mahler Jugendorchester (2009-2011), pierwsza flecistka Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (2008-2010).

Michał Litwa (wiolonczela) – muzyk, solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2002). Kameralista w zespołach: Multicamerata, Barock Quartet, Illo tempore, Prestige Quartet. Współpracuje m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Od 2002 roku pedagog w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015), Nagrody Indywidualnej II Stopnia Dyrektora CEA (2010), Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego (2006).

Maciej Drapiński (akordeon) – solista i kameralista, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2012). Laureat ponad dwudziestu konkursów i festiwali – zwycięzca m.in. Międzynarodowych Konkursów Akordeonowych w: Beltinci, Giżycku, Wiedniu, Mławie, Moravskich Toplicach (2009-2010), III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2010). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska, 2011). Kursy Mistrzowskie pod kierunkiem Alexandra Dmitrieva, Vladimira Cuchrana, Vitaly'a Dmitrieva.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

5 sierpnia | Fair Play Quartet

Czworo muzyków na sofie, boso

Paulina Mastyło-Fałkiewicz /I skrzypce/
Justyna Milkiewicz /II skrzypce/
Agnieszka Zagroba–Klahs /altówka/
Jan Stokłosa /wiolonczela/

W programie: W.A. Mozart/J.S. Bach, F. Chopin, G. Bacewicz, J. Stokłosa, Derwid/W. Lutosławski, A. Kurylewicz, A. Piazzolla.

FAIR PLAY QUARTET to zespół działający na pograniczu muzyki rozrywkowej i klasycznej specjalizujący się w wykonywaniu muzyki pop na instrumentach smyczkowych. W repertuarze posiada także wyjątkowe utwory muzyki klasycznej, np. Fugi Bacha 
czy Preludia Chopina. Artyści koncertują na całym świecie, m.in. w Niemczech, Chinach, Słowenii, Katarze czy Litwie. Zespół występował na osobiste zaproszenia znamienitych osób i instytucji, takich jak Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, Emir Kataru oraz Ambasady i Instytuty Polskie na świecie. Fair Play Quartet jest cenionym zespołem sesyjnym, który ma ogromne doświadczenie w pracy studyjnej. Kwartet współpracował z Andrzejem Smolikiem, Haliną Mlynkovą, Januszem Radkiem, Mariką, Gabą Kulką, Kari Amirian, Grażyną Łobaszewską, Ewą Błaszczyk, Robertem Janowskim, Izą Kowalewską, światowej sławy duetem DJ-skim ‘Catz ’n Dogz’, Jarkiem Wistem, Anną Hawkins (Nowa Zelandia). Nagrywa także muzykę do filmów i reklam. Na stałe współpracuje z TVP (Jaka to melodia, Przebojowa noc, Złota sobota), a także Julią Marcell, Jerzem Igorem, warszawskimi teatrami – Studio Buffo, Rampa. W kwietniu 2014 roku kwartet odbył dwutygodniową trasę po Chinach, podczas której zagrał 6 koncertów dla ponad 7000 osób, w ultranowoczesnych salach koncertowych. Trasa okazała się ogromnym sukcesem i odbiła szerokim echem w chińskich i polskich mediach. W grudniu 2013 roku Fair Play Quartet wydał autorską płytę Kolędy | Carols z unikalnymi aranżacjami polskich kolęd. Zespół od dwóch lat koncertuje w całej Polsce z projektem musicalowym Broadway Exclusive. Obecnie Fair Play Quartet pracuje nad płytą z aranżacjami piosenek Michaela Jacksona.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

 

12 sierpnia | Wiktoria Szubelak i Marcin Król

Artystka z gitarą

Mężczyzna grający na skrzypcach

Wiktoria Szubelak /gitara klasyczna/
Marcin Król /skrzypce/

W programie: M.D. Pujol, I. Albéniz, C. Debussy, F. Tárrega, C. Machado,
J. Cardoso, A. Piazzolla

Wiktoria Szubelak (gitara klasyczna) – jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko. W czasie swej edukacji artystycznej brała udział w licznych kursach i Lekcjach Mistrzowskich prowadzonych przez słynnych wirtuozów gitary, takich jak Carlo Marchione (Włochy), Marco Socias (Hiszpania), Pavel Steidl (Czechy), Thomas Müller-Pering (Niemcy), Marcin Dylla (Polska), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Tomasz Zawierucha (Polska). Jest laureatką licznych konkursów gitarowych, m.in. I Nagrody w Kategorii Solowej oraz Duetu na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej Gryfice-Trzebiatów, I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Gdańskie Spotkania Gitarzystów oraz nagród na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarzystów w Sanoku i na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im Czesława Droździewicza Krynica 2010. W listopadzie 2011 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Llerenie w Hiszpanii. Była finalistką polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych. Występowała między innymi na Zamku Królewskim w Warszawie, w Centro Cultural de España w Limie, w Jazz Zone w Limie, w Teatro Gran Mariscal w Sucre, w Casa Polaca w Buenos Aires, Centro Cultural Peruano-Japones w Limie, Casa de Las Primeras Letras w Caracas. Artystka wystąpiła m.in. na XVI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi, IV Festival Internacional de Guitarra GuitarFestPeru w Limie, II Festival Internacional de Guitarra en La Ciudad Blanca, V Festival Internacional de Guitarra Cuerdas Al Aire w Limie. Grała koncerty w Polsce, Hiszpanii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Peru, Boliwii, Argentynie, Chile i Wenezueli.

Marcin Król (skrzypce) – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i w Kolonii. Laureat konkursów w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Koncertował w całej niemal Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Korei Południowej. Zafascynowany Judaizmem, a także różnorodnością kultur i tradycji tworzy projekty muzyczne, do których włącza utwory kompozytorów wywodzących się z różnych krajów oraz różnych kręgów kulturowych. Pod szyldem Marcin Król International Violin ukazały się już trzy projekty: Melodie Hebrajskie, Muzyka Polska oraz Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku. Naukę gry na skrzypcach Marcin Król rozpoczął w wieku 7 lat pod opieką profesora Macieja Chowańca.

Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii w klasie profesora Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił także na licznych Kursach Mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych między innymi przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Magdalenę Szczepanowską i Vladimira Spivakova. Artysta jest laureatem konkursów imienia Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii i USA. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Wildwood Opera Festival Orchestra w Little Rock (USA), Forum Sinfonia (USA) oraz na festiwalu operowym Schloss Zwingenberg w Heidelbergu (Niemcy). Wystąpił rónież w Filharmonii Berlińskiej, wykonując Kwintet Fortepianowy Juliusza Zarębskiego. W ostatnim czasie w Polsce wystąpił między innymi na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej oraz na festiwalu Europa – Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich, w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Radio Lublin, na festiwalu Summer Music Festival w Wieliczce a także na cieszącym się dużym zainteresowaniem festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków, nagrał Kwartet na czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz.

Występ w Urlach. Fot. Piotr Mazur

 

 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl