przejdź do treści

Rytm, hip-hop, bounce i polski język migowy - zakończyliśmy projekt taneczny młodzieży niesłyszącej z Przystanku Łucka

Język migowy został wpleciony w choreografię i stał się elementem tańca.

projekt lucka 2018 podsumowanie

Projekt Łucka - Rytm, hip-hop, bounce i polski język migowy

Projekt Łucka był cyklem zajęć tanecznych, czerpiących z możliwości, wrażliwości, naturalnej ekspresji i spontaniczności Głuchej młodzieży, który zakończył się ulicznym pokazem tanecznym pt. RYTM.

W zajęciach brała udział młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych w Warszawie, a towarzyszyła im łódzka choreografka - Agnieszka Łuczyńska.

Podstawą pracy warsztatowej była muzyka hip-hopowa, której istotą jest rytm, i bounce, czyli sposób odwzorowania rytmu w tańcu poprzez cykliczną pracę ciała.

Performens, nad którym pracowała grupa był połączeniem hip-hopowego rytmu i polskiego języka migowego. Język migowy, sam w sobie nierozerwalnie związany z ruchem ciała, został wpleciony w choreografię i stał się elementem tańca niosącym bardzo konkretną treść. Uczestnicy wykorzystali go by w trakcie tańca opowiedzieć o sobie, o koleżankach i kolegach z grupy i pasji jaką jest taniec.

Tancerzy wspierała tłumaczka polskiego języka migowego - wizualizowała rytm, aby uczestnicy lepiej mogli poczuć to co dzieje się w muzyce.

Na zajęciach uczestników i choreografkę wspierała tłumaczka polskiego języka migowego, której rolą było nie tylko ułatwienie komunikacji, ale także wsparcie uczestników w zrozumieniu i wyczuciu rytmu. Tłumaczka wizualizowała rytm przez odpowiedni układ i ruch rąk, pracę ciała, po to aby uczestnicy lepiej mogli poczuć to co dzieje się w muzyce.

Performens zwieńczający projekt odbył się na ulicy, czyli jak mówi Agnieszka Łuczyńska: „tam gdzie taniec streetowy narodził się i gdzie jest jego miejsce w oryginale”. Finał wiązał się z mnóstwem emocji związanych z wyjściem do ludzi, ale możliwość zaprezentowania swojej twórczości przechodniom okazała się być dla uczestników bezcennym doświadczeniem. 

Performens odbył się na ulicy, tam gdzie taniec streetowy narodził się i gdzie jest jego miejsce w oryginale.
 

Żywiołowość i radość z tańca oddaje film nakręcony podczas finałowego performensu

 


...oraz zdjęcia Elizy Krasnej.

młodzież tańcząca na ulicy

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

jedna tancerka w podskoku

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

młodzież tańcząca na ulicy

 

 

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury.

Współpraca:

Creactide

„Przystanek Łucka” Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie

Koordynator projektu: Natalia Roicka (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 601 668 314, tel. 22 586 42 25.

 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl