Usługa języka migowego

Wolontariat w MIK

Jeżeli interesujesz się kulturą współczesną i tradycyjną, chcesz nabyć doświadczenie w organizowaniu koncertów, przeglądów i festiwali, chcesz poznać najnowsze standardy zarządzania kulturą, lubisz poszukiwać i redagować informacje, chcesz  sprawdzić się jako prowadzący warsztaty artystyczne, jesteś osobą otwartą, zaangażowaną i pomysłową to zapraszamy do odbycia wolontariatu w MIK!

W zamian oferujemy:

  • pracę w przyjaznym i kreatywnym zespole,
  • możliwość korzystania z doświadczeń zespołu MIK,
  • możliwość realizacji własnych pomysłów i sprawdzenia się w nowej sytuacji,
  • uczestniczenie w realizacji wydarzeń kulturalnych,
  • zaświadczenie o wolontariacie,
  • referencje,
  • książki i gadżety firmowe dla wyróżniających się wolontariuszy.

Wszelkich informacji o wolontariacie w MIK udzieli Joanna Janusewicz, tel. 22 586 42 33.
Zapraszamy!

Wolontariusze podczas Festiwalu Fabryka Światła. Przasnysz 2017

W 4. edycji Festiwalu Fabryka Światła udział wzięło niemal 40 wolontariuszy. To nowy rekord, który udało się pobić w Przasnyszu. Pomysłowości również nie brakowało. Dzięki wielkiej inicjatywie i zaangażowaniu udało się zrealizować wiele niełatwych elementów programowych takich jak występ Orkiestry Wielkich Bębnów, gry i animacje w przestrzeni miejskiej oraz w punkcie dla dzieci, a także wspólny pokaz Zumby na miejskim rynku.

Wolontariusze Światła podjęli działania na długo przed rozpoczęciem Festiwalu. Dzięki pomysłowym akcjom promocyjnym (w tym całodzienny happening z balonami i czekoladkami) udało się w dniach 9 i 10 września przyciągnąć na rynek ogromny tłum widzów, którzy niezależnie od wieku świetnie się bawili.

Wolontariusze podczas Festiwalu Fabryka Światła. Przasnysz 2016

Wolontariusze z Przasnysza kolejny raz wsparli organizatorów Festiwalu Fabryka Światła. W dniach 2-3 września 2016 roku, na rynku w Przasnyszu, odbyła się trzecia już edycja Festiwalu. W tej edycji organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń artystycznych, a wśród nich: koncert Matteo Mazzucca, spektakl Teatru AKT, koncert Tomasza Ostrowskiego z użyciem laserów i efektów pirotechnicznych, wystawa grafik fraktalnych Józefa Stanisława Ostoja-Kotkowskiego oraz gra miejska, piknik naukowy i animacje dla młodszych uczestników Festiwalu.

Wolontariusze swoja pracą i zaangażowaniem wsparli organizatorów w działaniach promocyjnych, technice oraz przy obsłudze widowni. Jak sieć światłowodów łączyli wszystkie elementy, na które złożył się Festiwal, będąc często łącznikami między koordynatorami i artystami podczas koncertów i spektakli, dokumentalistami uwieczniającymi wydarzenia na rynku, wsparciem dla zespołu technicznego mogącym poznać kuluary realizacji Festiwalu, źródłem informacji dla mieszkańców Przasnysza, a jednocześnie aktywnymi uczestnikami zdarzeń.

Wolontariusze podczas Festiwalu Fabryka Światła. Przasnysz 2015

Druga Edycja Festiwalu Fabryka Światła za nami. W dniach 10-12 września 2015 r. Wolontariusze z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu wspierali pracowników Instytutu podczas drugiej edycji Festiwalu Fabryka Światła. Pracowali na etapie przygotowań do Festiwalu oraz w czasie jego trwania. Wszyscy zostali przeszkoleni przez pracowników Instytutu do wykonywania swoich zadań podczas Festiwalu. Bardzo dziękujemy Wolontariuszom Światła za ich wsparcie i zaangażowanie.

Wolontariusze podczas pierwszej edycji Festiwalu Fabryka Światła. Przasnysz 2014

Relacja wolontariuszki z Festiwalu Fabryka Światła w 2014 roku:

„Ale cuda dzieją się na tym festiwalu!”

W dniach 10 – 13 września 2014 roku w Przasnyszu miał miejsce Festiwal Fabryka Światła, którego organizatorami byli: Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Przasnysz oraz Powiat Przasnyski. Odbył się on w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza 2014. Główną inspiracją była postać Stanisława Ostoja – Kotkowskiego.

Miałam okazję wziąć udział w tym wydarzeniu nie tylko, jako widz, ale również wolontariusz.
Muszę przyznać, że na początku miałam mieszane uczucia, ponieważ nie wiedziałam, na czym będzie polegała moja praca. Ponadto towarzyszyły mi obawy, iż w tak małym mieście zainteresowanie tego typu wydarzeniem będzie znikome.

W przeddzień rozpoczęcia festiwalu odbyło się spotkanie wszystkich wolontariuszy oraz organizatorów, dzięki któremu mogliśmy się poznać, wyrazić własne zdanie na temat zbliżającej się imprezy, a także czegoś nauczyć.

Pierwszego dnia przygotowania trwały od rana. Na rynku oraz w parku trzeba było rozstawić niezbędny do różnych pokazów sprzęt. Oprócz tego wolontariusze rozdawali przechodniom ulotki, które zawierały program festiwalu, a także krótki opis poszczególnych atrakcji.

Wydarzeniem otwierającym festiwal była wystawa w Muzeum Historycznym, która została poświęcona Stanisławowi Ostoja – Kotkowskiemu. W ciągu festiwalu mogliśmy między innymi oglądać występy artystów z Warszawskiego Teatru Tańca, wysłuchać koncertu chorału dominikańskiego zespołu Bornus Consort, wziąć udział w projekcjach różnych filmów oraz ciekawych dyskusjach. Warto zaznaczyć, iż program dostosowany był również dla najmłodszych uczestników, którzy mogli wziąć udział w grze miejskiej, pikniku naukowym, a także w warsztatach, dzięki którym przybliżono w jaki sposób postrzegają świat osoby niewidome. Ponadto w rynku przez cały dzień dzieciaki mogły wykazać się, jako młodzi artyści, rysując na specjalnej tablicy. Ważnym dla mnie faktem jest to, iż w programie uwzględniono osoby z niepełnosprawnościami, które były mile widziane między innymi na projekcji filmów z audiodeskrypcją czy pętlą indukcyjną. Ostatniego dnia odbył się koncert Marka Bilińskiego, który był podsumowaniem owego festiwalu.

Muszę przyznać, iż zostałam mile zaskoczona. Przedsięwzięcie okazało się ciekawe nie tylko dla osób dorosłych, ale również i dla najmłodszych uczestników. W przekonaniu tym utwierdził mnie komentarz małej dziewczynki, która oglądając z zaciekawieniem prace artystów ukazane w parku, z uśmiechem na twarzy podsumowała: „ale cuda dzieją się na tym festiwalu”. Podzielam jej zdanie. Cieszę się, że przez te kilka dni mogłam pomagać organizatorom – niezależnie od tego, czy moja praca polegała na rozdawaniu ulotek, oprowadzaniu po wystawach, czy nawet na ścieraniu podłogi w rytm muzyki. Nie miało to większego znaczenia, skoro atmosfera panująca wśród artystów i wolontariuszy była tak przyjazna. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy.  Gdybym mogła cofnąć czas, na pewno zapisałabym się raz jeszcze, dlatego wszystkim organizatorom nie mówię „do widzenia” – z mojej strony jest jedno wielkie „dziękuję” oraz „do zobaczenia za rok!”.
Lidia Węglicka

Zapraszamy wolontariuszy do współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury!

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl