przejdź do treści

Do 24 marca | Pola Wójcik WSZYSCY SZUKAMY KLUCZA W RÓŻNYCH MOMENTACH; JAROSŁAW PALUCH POST MORTEM MYDEŁKO TOALETOWE | Galeria XX1

Jarosław Paluch, z cyklu Treserka niedźwiedzi 1, bez tytułu, olej na płótnie, 1998Pola Wójcik Labirynt szary, 2012, akryl, płótno, 80x80cm

Pola Wójcik Wszyscy szukamy klucza w różnych momentach

1 - 24 marca 2017 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 28 lutego (Wt) 18:00

 

Jarosław Paluch Post mortem Mydełko toaletowe
Obrazy – obiekty – dokumentacja – video

22 lutego - 24 marca 2017 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 21 lutego (Wt) 18:00

Finisaż i spotkanie przyjaciół artysty: 22 marca (Śr) 18:00
Hommage dla Jarka
Artur Dynowski, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Marcin Krzyżanowski, Paulina Sylwestrowicz, Karolina Wasilewska 

O ARTYSTACH:

Jarosław Paluch | 1967- 1999. Studia w ASP w Warszawie w latach 1988 - 1993, w Pracowniach prof. prof.: M. Koniecznego, J. Kaliny, L. Tarasewicza, R. Winiarskiego. Dyplom w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego.

Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Działalność akcjonerska – malarstwo dymowe, obiekty spekulacyjne i realizacje video – art. Współpraca z artystami różnych dziedzin sztuki – muzykami, poetami. Autor poezji wizualnej, zapisów-dokumentacji koncertów i tekstów teoretycznych dotyczących współczesnej sztuki i jej środowiska.

Wystawa poświęcona twórczości przedwcześnie zmarłego artysty bardzo silnie związanego z ideą sztuki kultywowanej w Pracowni prof. Marka Koniecznego.

Ducha prac Palucha najpełniej oddaje tekst prof. Ryszarda Winiarskiego:

„Praca twórcza Jarosława Palucha sytuuje się na pograniczu poezji i działań wizualnych. Jest rodzajem refleksji nad ludzką zdolnością postrzegania i rozumienia. Rozgrywa się jednocześnie na kilku poziomach, poszczególne obrazy są zapisem, czy może scenariuszem nierealnych, symbolicznych sytuacji, których odczytanie i zrozumienie jest formą ich urealnienia. Będąc po części autonomiczne względem siebie, obrazy te tworzą całość, poprzez przekształcenie się i przejście do świata zdarzeń wizualnych. Uzyskane w ten sposób napięcie między faktem a wyobrażeniem, przedmiotem a pojęciem widoczne w jego pracach, przypomina stylistykę dadaizmu i surrealizmu, ale zbieżność ta jest poniekąd myląca.

Nie prowadzi gry z publicznością i nie myśli o społecznej funkcji sztuki, jest to raczej gra z własną wyobraźnią; poszukuje możliwości bardziej bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością niż jej pojęcia. Stosuje ironię, mistyfikację i demistyfikację, stara się niejako ocalić sens i wartość, odcedzając je od konwencjonalnych i formalnych naleciałości przedstawień tematu.

Będąc przekonanym o niemożliwości zrozumienia – uchwycenia prawdy o sobie i świecie, podświadomie podąża za sugestią S. Becketta, że jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest mnożenie własnych możliwości, spełnienie wszystkich swoich potencji, stąd sztuka jest pojmowana jako forma rozszerzenia granic własnej obecności w świecie, nawet za cenę popadnięcia w fikcję.

Poszczególne obrazy czy obiekty są rodzajem impulsu, inspiracji dla tych stanów naszej jaźni, które w codzienności nigdy by się nie pojawiły."

Podczas wernisażu:
Hommage à Jarek performance:  Marek  Konieczny, Cezary  Bodzianowski, Artur Dynowski.
Muzyczna interpretacja obrazu „bez tytułu” J.Palucha jako Partytury Wizualnej.

Wykonawcy:
Włodzimierz Kinior Kiniorski (saksofony), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela elektryczna) oraz Paulina Sylwestrowicz i Karolina Wasilewska (instrumenty elektroniczne).

Pomysłodawca/kurator: Monika Szwajewska

Kurator: Marcin Krzyżanowski

Relacja z wernisażu w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim z 21 lutego 2017 r. (od 13 min. 46 sek) >>

Relacja prywatna na You Tube:

 

Pola Wójcik | Ciekawość świata, chęć eksplorowania nowych obszarów są uniwersalną potrzebą człowieka. Głód wiedzy, ciągła potrzeba zaspokojenia jej, zaprowadziły człowieka do miejsca, w którym jest dzisiaj. Czasami mamy wrażenie, że wiemy bardzo dużo, a już chwilę później wątpimy w to, uważając że nic nie wiemy. Jak u Heideggera prawda odsłania się przed nami fragmentarycznie, a wkrótce później jej obraz się zaciera. Wszystko jest w ciągłym ruchu i wszystko wciąż wymyka się nam spod kontroli. Bezustannie poszukujemy nowego klucza do interpretacji istniejącego stanu. Gdy już coś wydaje się nam oczywiste i rzeczywistość wydaje się rozpoznana; gdy wszystkie elementy układanki zdają się do siebie pasować, nagle okazuje się, że klucz dzięki, któremu rozpoczęliśmy poszukiwania - nie pasuje.

Urodzona 11.07.1982 w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem Profesora Mariana Czapli i aneks do dyplomu z projektowania plakatu, pod kierunkiem Profesora Mieczysława Wasilewskiego w 2011 roku.

2008 – mural na Powstanie Sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Radom
2012 – Dialog instalacja malarska, projekt partnerskiej aranżacji przestrzeni z Michałem Szudrawskim w Galerii XX1
2012 – wystawa pokonkursowa Promocje 2012 w Galerii Sztuki BWA w Legnicy
2013 - Labirynt wystawa indywidualna w Centrum Łowicka w Warszawie
2015 – Międzynarodowe Biennale Malarstwa w Mołdawii, wystawa pokonkursowa
2015- XXS Size for X mas. Wystawa zbiorowa w Galerii Berlin Blue w Berlinie
2016 – Odmiana przez przypadki wystawa zbiorowa w Galerii XS w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach
2016 – Się dotykamy wystawa zbiorowa w Centrum Łowicka
2016 – Punkt widzenia Warszawa-Kraków wystawa zbiorowa w Galerii Kazimierz w Krakowie
2016 – Droga wystawa indywidualna w Galerii TA 3 w Warszawie

W 2012 roku Pola Wójcik uczestniczyła w Galerii XX1 w wystawie Dialog >>>

Kurator: Ryszard Ługowski (Galeria XX1/MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Jarosław Paluch, z cyklu Treserka niedźwiedzi 3, bez tytułu, olej na płótnie, 1998Jarosław Paluch, z cyklu War Trousers, collage, 1988

 Pola Wójcik, Labirynt 3L, 2015 akryl na płótnie, 100x80 cm

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., godz. 11:00-17:00; czw., godz. 13:00-19:00; sob., godz. 11:00- 15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl