przejdź do treści

7 marca | HRABAL NA ELEKTORALNEJ/49 LAT PÓŹNIEJ

Plakat spotkania Hrabal na Elektoralnej/49 lat późniejHRABAL NA ELEKTORALNEJ/49 LAT PÓŹNIEJ

7 marca 2017 r. (Wt) 18:00 | Mazowiecki Instytut Kultury

Wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 49. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory samego twórcy przypomnimy podczas rozmowy z jego uczestnikami – prof. Joanną Goszczyńską i redaktorem Andrzejem Gordziejewskim, którą poprowadzi Aleksander Kaczorowski – autor cenionych książek biograficznych o Hrabalu i, jak sam o sobie mówi, niezłomny piewca hrabalowszczyzny.

Po rozmowie zapraszamy na występ Wojciecha Pszoniaka, który przeczyta wybrane przez siebie fragmenty prozy Hrabala. Trudno chyba byłoby znaleźć innego aktora potrafiącego lepiej niż Wojciech Pszoniak oddać niepowtarzalny, słodko-gorzki styl spadkobiercy Jaroslava Haška – apologety życia, który mowę potoczną wzniósł na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie.

W programie Wieczoru znajdą się jeszcze Wernisaż fotografii Ladislava Michálka pt. Magiczny świat Bohumila Hrabala i pokaz słynnego filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem, uważanego za jedno z arcydzieł kina światowego. Wśród zdjęć zobaczymy portrety autora, zrobione w różnych praskich zakamarkach, ale też obrazy ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, w przestrzeniach Kerska, gospody, lasu czy pociągu. Wystawę otworzy jej kurator z Czech – Přemysl Řepa ze Stowarzyszenia Pro Photo.

PROGRAM

18:00
7 marca 1968 – 7 marca 2017

Uroczyste otwarcie wieczoru przez Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury Beatę Polaczyńską.
Spotkanie z prof. Joanną Goszczyńską i Andrzejem Gordziejewskim / rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski.

19:00
Pszoniak czyta Hrabala
Przybliżenie fragmentów prozy czeskiego twórcy w wyborze i interpretacji Wojciecha Pszoniaka.

20:00
Magiczny świat Bohumila Hrabala
Otwarcie wystawy fotograficznej Ladislava Michálka przez Přemyslava Řepę ze Stowarzyszenia Pro Photo. Wystawa czynna do 15 marca 2017 r.

20:30
Pociągi pod specjalnym nadzorem
Pokaz nagrodzonego Oscarem filmu w reż. Jiří Menzla z 1966 roku, 92 min.

 Aleksander Kaczorowski / prowadzący wieczór

Eseista, autor m.in. biografii Bohumila Hrabala Hrabal. Słodka apokalipsa (2016) oraz Václava Havla Havel. Zemsta bezsilnych (2014), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006) oraz zbiorów esejów Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012). Znawca i tłumacz literatury czeskiej, m.in. prozy Bohumila Hrabala, Egona Bondy’ego i Josefa Škvoreckiego. W przeszłości współzałożyciel jednego z czołowych art-zinów schyłkowego okresu PRL-u („Czyżby Agonia Uczuć?”), szef działu publicystyki „Gazety Wyborczej”, zastępca redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”, obecnie redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika „Aspen Review Central Europe”. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem nagrody Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego.

Kup bilet
Bilety: 20 zł

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Patron Honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej
Partnerzy: Czeskie Centrum; Czuły Barbarzyńca Press

Logotypy organizatorów, patronów i partnerów wydarzenia

Koordynator: Elżbieta Szymańska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 52.

Fotorelacja z wydarzenia. Fot. Mateusz Nasierowski

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl