przejdź do treści

30 kwietnia, Siedlce | "Byle nie o miłości" - Swing Club na Mazowszu

Swing Club na Mazowszu: Nula Stankiewicz Fot. Patrycja TrzepizurByle nie o miłości
Swing Club na Mazowszu

30 kwietnia 2017 r. (Nd) 18:00 | Siedlce, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Pułaskiego 6. Bilety do nabycia w kasach MOK w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6 i ul. Sienkiewicza 63.

WYKONAWCY: Nula Stankiewicz /wokal/ | Janusz Strobel /gitara klasyczna/ | Mariusz „Fazi” Mielczarek /saksofon/ | Adam Ferch /prowadzenie koncertu/

Na program koncertu-recitalu Byle nie o miłościskładają się piosenki Agnieszki Osieckiej. Twórcami recitalu są dwie wielkie osobowości artystyczne: Nula Stankiewicz i Janusz Strobel.

Współpracując stałe od kilkunastu lat, tworzą niesamowity duet. Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów. On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku. Razem, aby upamiętnić 20-lecie śmierci wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej, stworzyli ten recital o dość przewrotnym tytule. To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje poetki oraz dla tych, którzy są ciekawi nowych interpretacji. To recital, w którym nie brakuje znanych przebojów, ale piosenki mało popularne też mają w nim swoje miejsce. Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności. A pomiędzy piosenkami nie zabraknie Agnieszki Osieckiej – na fotografiach i materiałach archiwalnych. W koncercie artystom towarzyszy równie wielka osobowość artystyczna – poeta saksofonu – Mariusz „Fazi” Mielczarek.

Koncert pod patronatem Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”.

Radio Dla CiebiePatronat medialny: Radio dla Ciebie.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Koordynator: Piotr Mazur (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 586 42 35.

Swing Club na Mazowszu: Trio Stankiewicz-Strobel-Jagodziński Fot. Mariusz Maciejewski

 Nula Stankiewicz – wokalistka o niezwykłej, ciepłej barwie głosu. Każdy, kto choć raz zetknął się z tą Artystką wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Liryzm i poetyckość, która w przypadku Nuli nie ma nic wspólnego z patetycznością, wspaniale współgra z muzyką tego rodzaju. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Daje jej to możliwość prezentacji swojego repertuaru na najwyższym światowym poziomie. Dotychczas współpracowała z Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i wieloma innymi. Obecnie, od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. Jej interpretacje piosenek Jonasza Kofty, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej tworzą wartość świadomego połączenia słowa z niezwykłą muzykalnością, która uzasadnienie ma także w gruntownym wykształceniu muzycznym. Świadomy wybór piosenek przyniósł jej wiele nagród na konkursach i festiwalach. Jest laureatką wielu konkursów: Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, 1997: Konkursu Poezji Pranie 97; III Ogólnopolskiego Festiwalu SING Jazz BLUES w Białymstoku, 1998; VII Przeglądu Piosenki Francuskiej G. Brassensa w Warszawie.

Janusz Strobel - jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej. Urodził się w Gdańsku w 1947 roku w znanej muzycznej rodzinie. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką, a dwaj bracia są także muzykami. Karierę muzyczną rozpoczął od brawurowych występów w klubach muzycznych Wybrzeża, gdzie występował wraz z Włodzimierzem Nahornym. Grywał w Piwnicy Wandy Warskiej, w Klubie ZAKR. Wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych "Alber-Strobel". Pierwszy własny zespół założył w roku 1970. Wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Od tego czasu rozpoczął szeroką działalność koncertową w Polsce i niemalże wszystkich krajach Europy. Wkrótce też okazało się, że jest również doskonałym kompozytorem i aranżerem. Skomponował wiele przebojów, które wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki, m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi. Równocześnie jednak nie rezygnował z koncertów solowych, które dają mu możliwość wykonywania klasycznego repertuaru gitarowego. W 1991 roku Janusz Strobel założył Trio. Jego autorska płyta nagrana z Trio w 1993 roku została bardzo wysoko oceniona, uzyskując w swojej kategorii tytuł Albumu Roku. W 1999 roku Janusz Strobel skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla Ciebie. Całość ukazała się na płycie kompaktowej. W tym samym roku wydany został kolejny album z muzyką Janusza Strobla - tym razem były to młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły Wielka Pani. W 2005 roku ukazał się kolejny album Janusz Strobla Wierny sobie, który nagrał z Andrzejem Jagodzińskim. Kolejne albumy to: Janusz Strobel Trio oraz Lekki rys szaleństwa. Obecnie, poza bogatą działalnością koncertową, Janusz Strobel poświęcił się komponowaniu muzyki dla teatru i filmu. Równocześnie tworzy większe formy muzyczne na gitarę z orkiestrą.

Mariusz "Fazi" Mielczarek - jeden z najwszechstronniejszych polskich saksofonistów. Poeta saksofonu, mistrz nastrojowych ballad, artysta obdarzony demoniczną siłą, geniusz improwizacji, wizjoner, wirtuoz. Bez cienia przesady można uznać go za czołową postać średniego pokolenia polskiej sceny jazzowej, dla jednych spełnioną nadzieję, dla innych idola, niedościgniony wzór. Gdy na swingującej scenie pojawiają się i gasną jak komety kolejni „młodzi-gniewni", uzurpujący sobie prawo do określania ich gwiazdami, popularny „Fazi" trwa, konsekwentnie, grając to, co mu śpiewa w duszy. Nie uświadczycie u niego nawet odrobiny pozy czy typowych dla kopistów - odwołań do cudzych klimatów, fraz czy koncepcji. Atutem tego sympatycznego, niezwykle lubianego - a to nieczęsto idzie w parze z artystycznym sukcesem - jazzmana, jest szczerość wypowiedzi i nieprawdopodobna energia płynąca wprost z wygrywanych przezeń nut. Nic więc dziwnego, że „Faziego" nazywają też tytanem pracy, bowiem jego umiejętności, zgłębiona saksofonowa „wiedza tajemna" sprawiają, że o udział muzyka w nagraniach płytowych czy w artystycznych projektach, zabiegają gwiazdy popu, jazzu, rocka i muzyki powszechnie określanej mianem poważnej. Co tu ukrywać, Mariusz „Fazi" Mielczarek to bezkompromisowy, dobry duch naszego jazzu i całej muzyki w ogóle.

Andrzej Jagodziński - pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975-1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979, kiedy to - jako pianista - otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting. Od tego momentu jego działalność muzyczna pozostaje w całkowitym związku z jazzem i fortepianem, a w ostatnich latach również akordeonem. Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi - m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, "Czwartet" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie, biorąc udział między innymi w Jazz Yatra-Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz In Europe-Paris, Skane Festivalen In Malmo, Edinburgh Art. Festiwal, Ankara Music Festiwal i wielu innych. W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem: Andrzej Jagodziński Trio. W 1994 roku ukazała się płyta Trio Chopin, która uznana została przez czytelników „Jazz Forum” za Płytę Roku 1994. Album ten wyróżniony został również nagrodą Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk '94" oraz laurem "Melomani '94" - Nagrodą łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również Nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz '94 za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce". W ostatnich latach koncertuje i nagrywa z wieloma muzykami, m.in. z Giovannim Mirabassim, z którym nagrał dwie płyty. Jako akordeonista Jagodziński współpracuje również z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie Wierny sobie. W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

Swing Club na Mazowszu: Nula Stankiewicz Fot. Patrycja Trzepizur

Swing Club na Mazowszu: Janusz Strobel Fot. Katarzyna Milkiewicz

Swing Club na Mazowszu: Mariusz "Fazi" Mielczarek

Swing Club: Andrzej Jagodziński Fot. Adam Cegielski

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl