przejdź do treści

"Mazowsze w Koronie" czternasty raz na szlaku

Zespół Camerata Cracovia Fot. Anita Kot

Mazowsze w Koronie czternasty raz na szlaku

Mazowiecki Instytut Kultury już po raz czternasty rusza na Mazowsze, by wspólnie z lokalnymi partnerami zorganizować cykl koncertów wybitnych artystów. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Zespół Trebunie Tutki, Maria Pomianowska czy Zespół Muzyki Dawnej CAMERATA CRACOVIA. Na 150. jubileuszowym koncercie w radomskiej katedrze zabrzmią wielkie działa Wojciecha Kilara.

Ideą Mazowsza w Koronie od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. Dzięki ich walorom architektonicznym obcowanie z muzyką nabiera niepowtarzalnego charakteru. Choć poszczególne programy prezentowane są w różnych miejscowościach na Mazowszu, każdy z koncertów jest unikatowy, bo w danym zabytku ma miejsce tylko raz.

Tegoroczną edycję zainauguruje koncert zespołu Trebunie Tutki oraz  Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod batutą Elżbiety Siczek. Artyści zaprezentują program Nuty Wielkiego Pasterza przywołujący postać św. Jana Pawła II. W programie znajdą się utwory zespołu Trebunie-Tutki, inspirowane twórczością wielkich kompozytorów polskich i tradycyjną muzykę góralską. Obok instrumentów takich jak: koza podhalańska, fujara, piszczałka, róg czy basy podhalańskie, zabrzmią także gitara basowa oraz saksofony.

Szczególne miejsce w tegorocznym programie zajmie 150. jubileuszowy koncert, który odbędzie się we wrześniu w radomskiej katedrze. Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza wykona monumentalne dzieła Wojciecha Kilara: Angelus, Exodus i Krzesany

Kolejne miejscowości na Mazowszu odwiedzi występujący w ubiegłych edycjach Zespół Muzyki Dawnej CAMERATA CRACOVIA, któremu towarzyszyć będzie Dmytro Hubjak z Ukrainy, grający na bandurze. Zaprezentują materiał z płyty pt. Kanty polskie i ruskie, dokumentującej odkryte w rękopisach rosyjskich nieznane dotąd pieśni staropolskie. Wśród nich znajdują się psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego oraz unikatowe pieśni historyczne.

Kolejny już raz, ale z nowym repertuarem, wystąpi na szlaku Mazowsza w Koronie Maria Pomianowska z zespołem. Program Odrodzony dźwięk – Voice of suka nawiązuje do płyty artystki pt. The voice of suka, której materiał powstał szczególnie z myślą o zrekonstruowanych polskich instrumentach – suce biłgorajskiej, suce mieleckiej oraz fideli płockiej.

Grafika cyklu "Mazowsze w Koronie"

Pierwsza edycja Mazowsza w Koronie była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji cyklu Mazowiecki Instytut Kultury wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotował 144 koncerty symfoniczne i kameralne, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Szczegółowe informacje na: www.mazowszewkoronie.pl

Koordynator: Małgorzata Kalicińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 601 663 921

Promocja: Radosław Lubiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 601 668 875.

Dmytko Hubjak Fot. Anita Kot

Maria Pomianowska z zespołem Fot. Franciszek Pomianowski

Maria Pomianowska z zespołem Fot. Franciszek Pomianowski

Zespół Trebunie-Tutki Fot. Anita Kot

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl