przejdź do treści

28 maja, Jeruzal | „Odrodzony dźwięk – The voice of suka” Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej

Maria Pomianowska i towarzyszące jej artystki

Odrodzony dźwięk –  The voice of suka
Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej

28 maja 2017 r. (Nd) 17:00 | Jeruzal, kościół parafialny pw. Świętego Wojciecha, ul. Rynek 2

WYKONAWCY:

Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, kier. artystyczne
Aleksandra Kauf- śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska
Karolina Matuszkiewicz - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska
Iwona Rapacz - basowa suka
Patrycja Napierała – bębny
Igor Pogorzelski – słowo o muzyce

PROGRAM

Koncert w Jeruzalu będzie prezentacją starego zapomnianego instrumentu smyczkowego o nazwie suka oraz płyty „Maria Pomianowskia The voice of suka” (wyd. 2016).

Usłyszymy muzykę anonimową z XIV wieku, utwór Piotra z Grudziądza, Preludium Johanna S. Bacha, polskie melodie ludowe oraz autorską muzykę Marii Pomianowskiej. Artystce, znanej instrumentalistce i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, towarzyszyć będą cztery inne panie – śpiewające i grające na instrumentach. Koncert odbędzie się w drewnianym kościele w Jeruzalu, uwiecznionym w popularnym serialu telewizyjnym Rancho.

UTWORY

Anonim XIV – Lamento i Rotta
Mel. lud. – Hula gąski
Piotr z Grudziądza – Presulis emineniam
Mel. trad. – Suwany
Maria Pomianowska – Wind
Mel. trad. – Z tamtej strony jeziora
Maria Pomianowska – Forest
Maria Pomianowska – Rainbow
Maria Pomianowska – Step
Mel. trad. – Matulu moja
Maria Pomianowska – Sawanna
Maria Pomianowska – Island
Maria Pomianowska – Desert
Jan Sebastian Bach – Preludium

RECENZJA

plyta voice of suka awers min

Na blogu  AXUN ARTS recenzent MAK ocenił ten materiał muzyczny: Płyta, jako całość, zbudowana została na dominującej funkcji suk. Wydobywane z nich charakterystyczne dźwięki prowadzą melodię każdego utworu, wyznaczając kierunek budowy i rozwoju kolejnych kompozycji. Słychać w nich domieszkę wpływów kilku kultur – bliskich, bo rodzimych, słowiańskich, oraz dalszych, jak Persja i Indie. Wybór taki źródeł nie powinien dziwić. Zarówno tradycja polska, jak i indyjska, w kwestii muzycznej naznaczone są brzmieniem instrumentów z grupy chordofonów, jak suki, fidele. Płyta jest przykładem spoglądania na przeszłość z pozycji szacunku do niej, przywracania zapomnianej (często prawie całkowicie) tożsamości – muzycznej (smyczki stanowią przecież podstawę polskiej melodii ludowej), ale i kulturowej.

„Muzyka w zabytkach, czyli Mazowsze w Koronie” – z Marią Pomianowską i Małgorzatą Kalicińską rozmawia Justyna Piernik. Audycja w Polskim Radiu „Dwójka” >>

Wstęp wolny

Organizator cyklu Mazowsze w Koronie: Mazowiecki Instytut Kultury

Koordynator: Małgorzata Kalicińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 27.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl