przejdź do treści

25 maja, Chrzęsne | "Radiowy Teatr Jeremiego Przybory" – słuchowisko

Plakat Radiowy Teatr Jeremiego PrzyboryRadiowy Teatr Jeremiego Przybory

Teatr Twojej Wyobraźni w Chrzęsnem

25 maja 2017 r. (Cz) 17:30 | Pałac w Chrzęsnem, ul. Pałacowa 1

Wstęp wolny

Teatr Twojej Wyobraźni zaprasza na słuchowisko Radiowy Teatr Jeremiego Przybory (produkcja Teatru Polskiego Radia) wg tekstów Jeremiego Przybory i spotkanie z Teresą Drozdą – dziennikarką i redaktorką „Dzieł (niemal) wszystkich” Jeremiego Przybory, znawczynią jego twórczości. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Będzie to pierwsze w tym roku spotkanie z Teatrem Polskiego Radia w Chrzęsnem i słuchowisko według nieznanych tekstów Jeremiego Przybory – autora humorystycznych audycji radiowych, w tym trwającego 10 lat cyklu „Teatr Eterek”, który zwykł mawiać: Jako autor z radia przecież powstałem i w radio się obrócę, bo przypuszczam, że w radiu najdłużej jeszcze słychać nas będzie obu z Jerzym w naszych piosenkach.

Przypomnijmy więc, że w radiu rozpoczęła się znajomość, współpraca i przyjaźń Jeremiego Przybory z Jerzym Wasowskim, która za sprawą „Kabaretu Starszych Panów” przeniesiona została do telewizji. Odtąd Wasowski z Przyborą, Przybora z Wasowskim, wymieniani są jednym tchem jako najlepsza spółka autorsko-kompozytorska, ale też jako wcielenie (jedno) elegancji, dobrego wychowania, dystansu, przyjaźni. Przybora w swojej twórczości stworzył świat kompletny. Świat mający swoją dynamikę, zasady, język. Zaludniony przez postaci z piosenek, słuchowisk, opowiadań, Kabaretu i powieści. Przyborę można czytać na wiele sposobów. Bawić się jego twórczością. Szukać w niej powracających wątków i motywów. Zabawę taką podczas spotkania w ramach cyklu Teatr Twojej Wyobraźni proponuje znawczyni twórczości Jeremiego Przybory, redaktorka dwóch tomów z jego twórczością zatytułowanych "Dzieła (niemal) wszystkie" – Teresa Drozda.

Teresa Drozda nieprzerwanie od 1992 roku zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia, a od 1998 roku także prowadząc serwis strefapiosenki.pl. W radiu prowadzi autorskie audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiej rozrywki, piosenki literackiej i literatury. Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji „Gitarą i piórem”, nadawanej od 1986 roku na antenie radiowej Trójki. Od 2013 roku Teresa Drozda spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy o powojennej piosence i kabarecie. Oprócz polskiej piosenki literackiej interesuje się również czeską piosenką. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka).

Spotkanie odbywa się w ramach projektu Chrzęsne – literackie serce Mazowsza.

Główny Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Powiat Wołomiński
Partner: Teatr Polskiego Radia

Koordynator: Elżbieta Szymańska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 52.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem realizacji projektu "Chrzęsne - literackie serce Mazowsza" w 2016 roku.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl