przejdź do treści

Do 11 sierpnia | „Znaki – wystawa zbiorowa” Galeria XX1

Justyna Kabala, Znaki: kompozycja abstrakcyjna

Znaki – wystawa zbiorowa

7 lipca - 11 sierpnia | Galeria XX1
Wernisaż: 6 lipca 2017 (Cz) 18:00

Uczestnicy projektu interdyscyplinarnego Znaki:

Sylwia Caban, Agnieszka Chojnacka, Justyna Kabala, Anna Klimczak, Katarzyna Markiewicz, Joanna Mlącka, Dariusz Mlącki, Eliza Nadulska, Ewa Pełka, Igor Przybylski, Agnieszka Rogóz, Dariusz Skwarcan, Paulina Sylwestrowicz, Pola Wójcik.

Koncepcja i tytuł wystawy ZNAKI zrodziła się w kontakcie ze sztuką Jana Tarasina, z refleksji nad jego poszukiwaniem autorskich znaków, opisujących świat, przedmioty, sytuacje. W grafikach artysty i czasami w jego obrazach olejnych dochodziło do usytuowania znaków w pewnych przestrzeniach, znaki i sytuacje nabierały charakteru przestrzeni symbolicznych. Ta dwoistość i moment, kiedy znak staje się symbolem interesuje mnie od dawna. Wydawało mi się interesujące rozpoznanie, czy w sztuce aktualnej jest miejsce dla symbolu i znaku. Zadałem sobie pytanie o aktualność symboli, kiedy znak staje się symbolem u innych artystów.

Stąd pomysł wystawy ZNAKI, na którą zaprosiłem artystów współpracujących z galerią, artystów reprezentujących odmienne postawy i strategie artystyczne, których łączy poszukiwanie własnego znaku czy refleksja nad jego znaczeniem symbolicznym. Na wystawie odnajdziemy prace twórców, którzy przywołują symbole i znaki przynależące prawie od zawsze do kultury wizualnej − mandale, labirynty, zwierzęta, sylwety kobiet, tęcza oraz światło, jako element symboliczny i mistyczny w obrazie. Odnajdziemy prace artystów, którzy nadają własny sens wybranym przedmiotom codziennego użytku, podnosząc je do rangi znaku czy własnego symbolu. Są to koperty, świece, wizerunki i fragmenty kolei, wielokrotnie przetwarzane. Mapy zatarte, nierozpoznawalnych miast, idole i figury zbudowane z zabawek − marzeń dziecięcych. Pojawią się też ZNAKI bliżej nieokreślone, nadrealne, o wieloznacznym oddziaływaniu i przesłaniu, bytujące w tajemniczych przestrzeniach.

Ryszard Ługowski

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu w TVP 3 (początek informacjo od 13 minuty 04 sekundy programu) >>>

Pola Wójcik: abstrakcja wielokolorowa

Dariusz Skwarcan: czarna abstrakcja na białym tle

Sylwia Caban: Chłopiec. Czarna sylwetka na białym tle

Joanna Mlącka, Materia ożywiona: abstrakcja, szaro-brązowe elementy na brunatnym tle

Agnieszka Rogóz, Autoportret: kompozycja z drewna i zasuszonych liści

Igor Przybylski: abstrakcja w kolorze czerwieni, czerni i szarości

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl