przejdź do treści

Do 21 września | „Łukasz Rudecki. Malarstwo” Galeria Test

Portret kobiety z ciemnymi włosami Łukasz Rudecki, Portret wymazywany III

Łukasz Rudecki. Malarstwo

24 sierpnia – 21 września | Galeria Test

Wernisaż: 23 sierpnia 2017 r. (Śr) 19:00

Świat malarstwa to dla mnie przestrzeń kompletna, by nie rzec totalna. Pojmuję ją jako istotną część siebie samego. Element niezbędny do normalnego funkcjonowania. | Buduję, dekonstruuję, pokazuję, zacieram. Każdy etap jest rodzajem notatki danej chwili, związanej z doświadczaniem i przeżywaniem. | Moje malarstwo to w zasadzie swoisty autoportret wewnętrzny.

Łukasz Rudecki urodził się w 1979 roku w Radomiu. Jest absolwentem Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (obecnie Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2004 r. w Pracowni Malarstwa prof. Aleksandra Olszewskiego i Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Krzysztofa Wyznera. W 2009 r. otrzymał stopień doktora sztuk plastycznych. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki macierzystej uczelni. Od zakończenia studiów konsekwentnie realizuje się w przestrzeni malarstwa sztalugowego. Poszukuje harmonii obrazu zawierającego w sobie zarówno elementy figuratywne jak i abstrakcyjne. Zrealizował 8 wystaw indywidualnych (Kielce, Radom, Szczecin, Łódź, Siedlce, Warszawa). Uczestniczył w około 50 wystawach zbiorowych (m.in. Berlin, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Magdeburg, Toruń, Radom, Rzeszów, Szczecin, Zakopane). Wybrane nagrody: Nagroda Miesięcznika „Teraz“ (2006) i Urzędu Miasta Sandomierz (2007) na 29. i 30. Przedwiośniu w Kielcach; Nagroda Wojewody Mazowieckiego i Kwartalnika „Format“ w radomskim 43 Salonie Zimowym (2014). Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Radomia. Jest uczestnikiem licznych plenerów oraz międzynarodowych warsztatów twórczych m.in. Künstlersymposium Internationale Werksttatwoche Wittingen/Lüben w Niemczech oraz kuratorem plenerów i wystaw międzynarodowych.

Fragmenty tekstów do katalogu towarzyszącego wystawie:

Kiedyś już pisałem o jego malarstwie i próbowałem odczytać myśl, a może tylko odczucie, które zapisuje artysta w tak konsekwentnie rozwijającej się twórczości. Tematem obrazów najczęściej są akty (znacznie rzadziej portrety). Ale jego obrazy nie przypominają nam aktów znanych z historii malarstwa. Są odmienne, inny wydaje się cel artysty. Jakby – zapewne nie w pełni uświadomionym – zamiarem było utrwalić pewien moment, czas spojrzenia i oczarowania, a może ujawnienia się istniejącej z kobietą więzi.

Większość obrazów przykuwa naszą uwagę subtelnym erotyzmem; po chwili, patrząc na kolejne, uświadamiamy sobie, że nic tu nie jest proste; być może pragnienie cielesności jest raczej tęsknotą, marzeniem.

Jak wspomniałem jest też inny nurt w tym malarstwie – portrety. Tu obrazy stają się świadectwem innych więzi – np. z kobietą starszą, może matką, babką. Z kimś, z kim istnieje poczucie bliskości”.
Mieczysław Szewczuk

„Jaka może być strategia twórcza malarza ochoczo przystępującego do pracy, świadomego własnych możliwości wyrazowych oraz ograniczeń formalnych wynikających z charakteru zastosowanego medium i zdającego sobie sprawę z wymagań percepcyjnych współczesnej publiczności? Takiego, który chce osiągnąć równowagę między aktem ekspresji artystycznej a koniecznością bycia zrozumiałym i czytelnym dla widzów? Czy istnieje jakiś fundament ideowy, który zapewniałby mu przekonanie o uczciwości artystycznego działania, a jednocześnie dawał interesujące pod względem formalnym rozwiązania? Wbrew uporczywie kolportowanemu stereotypowi, że w sztuce ponowoczesnej nie ma żadnych reguł i ograniczeń, „wszystko już było”, a „dziełem” może zostać ustanowione cokolwiek, dylematy takie często są rozważane przez artystów. Ich rezultatem jest niegasnące bogactwo propozycji twórczych i prób odpowiedzi na te fundamentalne dla każdego twórcy pytania. Przykładem takiego podejścia jest malarstwo Łukasza Rudeckiego, wynikające z przekonania, że obraz jest w szczególny sposób ukształtowaną wizualną opowieścią zdolną wywoływać intensywne odczucia percepcyjne niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy innego medium i jednocześnie wyrażać głębokie treści. Malując swój kolejny obraz, Autor stwarza nowy byt, który jednak bazuje na rygorystycznie przestrzeganych zasadach. Jest on epifanią specyficznego rodzaju rzeczywistości, w której barwy potrafią oderwać i uniezależnić się od kształtującego je światła, a przedstawiane obiekty utracić swój pierwotny, materialny wymiar po to, by stać się wieloznacznymi i symbolicznymi znakami, o zupełnie innym niż na początku statusie ontycznym. W rzeczywistości tej występują postacie, przedmioty, przestrzeń i światło powiązane w taki sposób, iż nie mamy wątpliwości, że uczestniczymy w barwnej projekcji, której celem jest zanurzenie się w innym wymiarze realności, szlachetniejszej i bardziej ekscytującej niż nasza rodzima. Jej intrygujący, przenikliwy status quo wytwarza poczucie niepewności, enigmatyczności, narzuca wizualne zagadki i kalambury, których rozwikływanie nie daje świadomości jednoznaczności i oczywistości, lecz potęguje nostalgię i niepokój. Mimo to zachowuje klasyczny, oparty na prymacie formy charakter”.
Kazimierz M. Łyszcz

Artysta sam o sobie: „Świat malarstwa to dla mnie przestrzeń kompletna, by nie rzec totalna. Pojmuję ją jako istotną część siebie samego. Element niezbędny do normalnego funkcjonowania. Rzeczywistość postrzegam jako malarski obiekt. To ważna część mojej pracy, kolekcjonować w pamięci, kształty, kolory by następnie zapisywać je w postaci szkicu malarskiego. Ewolucja towarzysząca powstawaniu kolejnych zapisów to cenne doświadczenie w kształtowaniu oryginalnej formy malarskiej.

Buduję, dekonstruuję, pokazuję, zacieram. Każdy etap jest rodzajem notatki danej chwili, związanej z doświadczaniem i przeżywaniem.

Moje malarstwo to w zasadzie swoisty autoportret wewnętrzny”.

Sponsor: Intersol Deweloper reprezentowany przez prezesa Wojciecha Janika

Kurator: Apoloniusz Węgłowski (Galeria Test/MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 622 66 83.

Wstęp wolny

Portret kobiety na ciemnym tle Łukasz Rudecki, Portret niebieski

Kompozycja barwan Łukasz Rudecki, Lśnienie 1

Kompozycja zielona Łukasz Rudecki, Lśnienie 2

kompozycja czerwona Łukasz Rudecki, Lśnienie 3

Kompozycja granatowa Łukasz Rudecki, Lśnienie 4

Kompozycja fioletowe Łukasz Rudecki, Lśnienie 5

Kompozycja czerwona Łukasz Rudecki, Lśnienie w czerwieni

Kompozycja barwna Łukasz Rudecki, Lśnienie fioletowo-czerwone

Kompozycja figuratywna Łukasz Rudecki, Punkt widzenia

Grafika reklamowa wystawy Łukasza Rudeckiego

Galeria Test

GALERIA TEST działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50 | Czynna: wt., śr., pt., 11:00-17:00; czw., 11:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriatest.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl