przejdź do treści

Do 30 września | Andrzej Jakub Olejniczak „#przestrzeń #światło #czas #2D #3D #video” Galeria XX1

Kompozycja abstrakcyjna Andrzej Jakub Olejniczak, Cztery zależności pomiędzy cienkim a grubym kołem

Andrzej Jakub Olejniczak #przestrzeń #światło #czas #2D #3D #video

25 sierpnia – 30 września | Galeria XX1

Wernisaż: 24 sierpnia 2017 r. 18:00

Zbiór prac artysty wizualnego – Andrzeja Jakuba Olejniczaka – zgromadzonych na wystawie jest przekrojem jego wieloletnich poszukiwań. W zakres kolekcji wchodzą kompozycje dwu- i trójwymiarowe, fotografie i druki unikatowe.

W pracach Olejniczaka dominuje generatywne postrzeganie świata wizualnego. Zarówno w dwu-, jak i trójwymiarowych kompozycjach posługuje się zasadami, tworzącymi systemy o niekończących się możliwościach przedstawiania podjętych wcześniej zagadnień wizualnych. Niejednokrotnie, ten sam temat jest kontynuowany w różnych mediach, wykorzystujących czas-przestrzeń jako element kompozycji.  W swojej pracy twórczej artysta poszukuje relacji pomiędzy przestrzenią a kolorem i w ten sposób dociera do nowych rozwiązań wizualnych. Często jego sztuka skupia się na zjawiskach przypadkowości i nieprzewidywalnej naturze tych zjawisk w procesie twórczym. Większość z wystawionych prac wiąże się tematyczne z cyklem zatytułowanym  „Struktury Otwarte”, zapoczątkowanym w latach 1984-5. Do tej tematyki, czy też procesu przedstawiania zagadnień wizualnych, autor powraca jeszcze wielokrotnie na przestrzeni lat.

W małej sali:
Abstrakcyjny świat geometrii w ruchu… projekcja wideo „Bez tytułu” z dźwiękiem skomponowanym przez Miro Kępińskiego.

Podczas wystawy będzie można zapoznać się również z trzema publikacjami wydanymi przez artystę w ostatnich dwóch latach.

Abstrakcyjny świat geometrii
Świat geometrii, w którym przestrzeń, światło, czas i ruch pozwalają na tworzenie nowych struktur, zawsze znajdował się w centrum mojej twórczości. Poszukiwania relacji, wynikających z podziału płaszczyzny, prowadzą do specyficznych rozwiązań w moich pracach. Powracające tematy, wariacje, adaptacje, alternatywy, zmiany wartości koloru, wielkości elementów i ich funkcji, kątowe przesunięcia i transpozycje są podstawą moich nieograniczonych poszukiwań.

Niejednoznaczna przestrzeń. Przedmioty iluzji
Iluzje wizualne zawsze porywały moją wyobraźnię… Dlatego w moich pracach niejednokrotnie jest miejsce na niejednoznaczną reprezentację przedmiotów… Podaję zamysł, symbol, natomiast odnalezienie indywidualnych wartości estetycznych należy do odbiorcy. Moje prace nie mają na celu tworzyć złudzeń i iluzji dla oka, ale tworzą możliwości nowego postrzegania. Najbardziej interesuje mnie to, co reprezentują wartości wizualne i ich nieograniczone interpretacje rzeczywistości. Poszukiwania gramatyki wizualnej są podstawą mojego procesu twórczego.

Andrzej Jakub Olejniczak

Biografia artysty:

Andrzej Jakub Olejniczak (ur. 1948 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję między innymi w pracowniach profesorów:

S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki. Dyplom w dziedzinie historii sztuki i projektowania graficznego otrzymał w roku 1974.

Od przeszło 35. lat mieszka w Nowym Jorku, gdzie jest uznanym projektantem i jednocześnie kontynuuje swoją pracę twórczą.

Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. Zaprojektowane przez Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.

Koordynator: Ryszard Ługowski (Galeria XX1/MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 6207872.

Wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Kompozycja abstrakcyjna Andrzej Jakub Olejniczak, Wygięcie obramowane dwunastoma kołami

Kompozycja abstrakcyjna Andrzej Jakub Olejniczak, Zagięcie linii

Grafika reklamowa wystawy Andrzeja Olejniczaka

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl