przejdź do treści

21 września, Chrzęsne | Inauguracja programu na 2017 r. "Chrzęsne - literackie serce Mazowsza". Znów zachrzęści literaturą i polszczyzną

plakat przedstawiający aktorkę Ewę Dałkowską

Chrzęsne – literackie serce Mazowsza w 2017 r.

Chrzęsne znów zachrzęści literaturą i polszczyzną - „tylko szczęście jest prawdziwym życiem”

21 września 2017 r. rusza 2. edycja programu literacko-edukacyjnego „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Powiat Wołomiński.

Wieczór inauguracyjny 21 września, w związku z Rokiem Józefa Piłsudskiego, rozpocznie się występem znakomitej aktorki Ewy Dałkowskiej, która przeczyta fragmenty wspomnień o Marszałku z książki Kazimiery Iłłakowiczówny „Ścieżka obok drogi”. Podczas inauguracji zostanie przedstawiony cały, bogaty program wszystkich wydarzeń planowanych od września do grudnia 2017 roku w Pałacu w Chrzęsnem. Tak jak w zeszłym roku, składa się on z kilku bloków tematycznych przygotowanych z myślą o odbiorcach w różnym wieku, ale ze szczególną troską o najmłodszych, których organizatorzy chcą zarazić pasją czytelniczą.

Tym razem cykl spotkań dla dzieci przebiegnie pod hasłem „Pisane i rysowane” i wezmą w nim udział pisarze, ilustratorzy książek i aktorzy: Joanna Olech, Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour, Michał Rusinek, Joanna Rusinek i Jarosław Boberek. Jednym z gości będzie aktorka i właścicielka cenionego wydawnictwa audiobooków Edyta Jungowska, która wprowadzi dzieci w świat wspaniałej literatury i niezapomnianych bohaterów – Pippi Pończoszanki, Karlssona i Emila, a także zdradzi sekrety sztuki nagraniowej.

O sztuce lektorskiej i sztuce głośnego czytania będzie również mówiła znana polska lektorka Krystyna Czubówna, która już po raz drugi pojawi się w Chrzęsnem – tym razem jako prowadząca warsztaty czytania i wymowy dla młodzieży. Razem z nią uczestnicy zajęć wezmą udział w maratonie czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wykład o poemacie wygłosi jego wielbiciel i zarazem kolekcjoner wydań „Pana Tadeusza” profesor Jerzy Bralczyk.

Chrzęsne w tym roku odwiedzą także inni słynni popularyzatorzy wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek, profesor Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek, Mirosław Oczkoś i Bartosz Chaciński. Usłyszymy zatem o „języku wyczesanej polszczyzny”, „pypciach na języku” oraz o sztuce mówienia bez bełkotania i faflunienia. Spotkania te odbędą się w ramach dotacji z programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury.

Nieprzypadkowo motto tegorocznej edycji, które brzmi – „Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…”, stanowi cytat z wiersza polskiej poetki Zuzanny Ginczanki – jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. W marcu 2017 roku minęła setna rocznica urodzin tej wyjątkowo barwnej a zarazem tragicznej, niedawno odkrytej na nowo artystki. Jej sylwetka i twórczość zostaną upamiętnione w sposób szczególny – premierą multimedialnego, opartego na wierszach poetki, spektaklu „Mądrość jak rozkosz” w wykonaniu Katarzyny Herman, w którym wykorzystano m.in. fragmenty zdjęć dokumentalnych i nagrań. Wieczór poświęcony artystce, zorganizowany we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie, poprowadzą poeta i eseista Jarosław Mikołajewski oraz Angelika Kuźniak – autorka nagradzanych książek biograficznych, takich jak „Papusza”, „Czarny Anioł” i „Stryjeńska. Diabli nadali”.

Drugą ważną postacią artystyczną w programie 2017 roku w Chrzęsnem będzie jeden z najwybitniejszych twórców polskiego filmu – Andrzej Wajda, któremu został poświęcony blok literacko-filmowy „Odejścia i powroty”. W pierwszą rocznicę śmierci tego wielkiego reżysera organizatorzy pragną przypomnieć kilka jego ekranizacji literackich, które weszły już do historii polskiego i światowego kina. Zobaczymy m.in. takie dzieła, jak: „Brzezina”, „Krajobraz po bitwie”, „Tatarak” i kultowy już „Popiół i diament”. Gospodarzem cyklu jest dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela, który przybliży sylwetkę Andrzeja Wajdy poprzez rozmowy z aktorami – twórcami niezapomnianych kreacji w filmach Mistrza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Stanisława Celińska, Olgierd Łukaszewicz oraz dziennikarka i pisarka Dorota Karaś – autorka wydanej niedawno i już głośnej książki biograficznej o Zbigniewie Cybulskim „Zbigniew Cybulski. Podwójne salto”.

Cykl „Odejścia i powroty” to nie jedyny wątek filmowy w programie. Ważnym elementem tegorocznej oferty jest konkurs na scenariusz filmowy dla młodzieży, organizowany z Filmoteką Narodową, Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i fundacją językową Pro.pl. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i poznania arkanów sztuki filmowej bezpośrednio od specjalistów, podczas warsztatów pt. „Jak zmieniał się język filmu. Od kina niemego do dźwiękowego”. Laureaci otrzymają wyjątkowe nagrody filmowe i książkowe oraz wezmą udział w wycieczce do Filmoteki Narodowej.

Na zakończenie programu organizatorzy zaplanowali niespodziankę – jubileuszowy wieczór poświęcony wybitnej, związanej także z Mazowieckim Instytutem Kultury, aktorce – Mai Komorowskiej, która w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny. Podczas wieczoru odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim i pokaz zrealizowanego w 1971 roku filmu „Za ścianą”, z niezwykłą kreacją Mai Komorowskiej w roli głównej. Specjalnymi gośćmi będą przyjaciele aktorki, wśród nich jej studenci, znani aktorzy, reżyserzy i twórcy literatury.

Zatem już teraz zapraszamy do Pałacu w Chrzęsnem na spotkania z literaturą i sztuką, na rozmowy o książkach i filmach z ich twórcami, na wieczory artystyczne i oczywiście na słuchowiska Teatru Polskiego Radia, których także w tym roku nie zabraknie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty, na cykle dziecięce i młodzieżowe od września będą prowadzone zapisy w szkołach powiatu wołomińskiego.

Szczegółowy program poznamy 21 września podczas inauguracji.

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury.

Współorganizatorzy: Powiat Wołomiński, Pałac w Chrzęsnem.

Aktualne informacje: fb/Literackie Serce Mazowsza

Koordynator: Elżbieta Szymańska (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 65.

Przyczyny losowe uniemożliwiły Ewie Dałkowskiej wzięcie udziału w spotkaniu. Artystkę zastąpiła Sławomira Łozińska. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wieczoru >>>

Szczegółowy program wydarzeń od września do grudnia 2017 r. >>>

Jerzy Bralczyk

Grzegorz Kasdepke Fot Kuba Ceran

aktorka Maja Komorowska

w okularach Michał Rusinek Fot. Jakub Ociepa

aktorka katarzyna herman

aktorka ewa dałkowska

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl