przejdź do treści

Do 3 listopada, Warszawa | Maciej Aleksandrowicz „Gra w życie w pałacu pamięci” Galeria XX1

Palindrom - rzeźba abstrakcyjna w kształcie obelisku

Maciej Aleksandrowicz Gra w życie w pałacu pamięci

11 października – 3 listopada 2017 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 10 października (Wt) 18:00

„Pałac pamięci to zaawansowany system mnemoniczny, polegający na kojarzeniu obrazów z miejscami w znanym, rzeczywistym lub wyimaginowanym otoczeniu. Korzystając z wyobraźni, można umieścić jakiś mocny wizualnie symbol informacji, którą chcemy zapamiętać, w znanym nam miejscu. Powstanie pałacu pamięci jest powszechnie kojarzone z greckim lirykiem Symonidesem.

Gra w życie to jeden z pierwszych i najbardziej znanych przykładów automatu komórkowego, wymyślony w roku 1970 przez brytyjskiego matematyka Johna Conwaya. Od momentu publikacji zawsze wzbudzała duże zainteresowanie z powodu zaskakującego sposobu, w jaki struktury, przy zastosowaniu tylko kilku prostych reguł, potrafią samorzutnie ewoluować w skomplikowane struktury. Automat do dziś interesuje i inspiruje matematyków, ekonomistów i naukowców z innych dziedzin.

Zasłona tajemnicy, za jaką skrywa się natura wolnej woli, jest możliwa do odsłonięcia tylko w pośredni sposób. Ten sposób to «Gra w życie w pałacu pamięci». Jest to próba ukazania tego, co tkwi w pamięci i czy «właściciel» pamięci może zapanować nad tym, co się w nim dzieje. Czy wola konkuruje z odgórnym algorytmem, czy może wola jest wynikiem koniecznym tego algorytmu? Czy proces zaprogramowany w automacie komórkowym zawsze zmierza do końca?”

Maciej Aleksandrowicz

Maciej Aleksandrowicz (ur. w 1973 r.) studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1992-1998 w Pracowni prof. Stanisława Słoniny oraz w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999-2002. Stypendysta w University of Humberside, Hull (Wielka Brytania). Wykłada na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Przestrzennego od 2007 roku. Prodziekan Wydziału Rzeźby od 2008 do 2012 roku. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej, gdzie prowadzi zajęcia z Psychofizjologii Widzenia i Rzeźby. Doktorat obronił w roku 2007. Odebrał Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. Zyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w 2012 roku, a habilitację obronił w roku 2013. Uczestnik wielu wystaw. Organizuje i prowadzi warsztaty poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej i site-specific. Realizuje rzeźby monumentalne, m.in. w Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką, pomnik Żołnierzy Poległych Na Misjach w Warszawie. Członek Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wstęp wolny

grafika abstrakcyjna kropki i linie Maciej Aleksandrowicz System

trzy obiekty abstrakcyjne Maciej Aleksandrowicz PO i ZA

 

 

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl