przejdź do treści

25-28 października, Warszawa-Izabelin | II Festiwal Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego

grafika reklamowa festiwalu

II FESTIWAL NATURA KULTURA MEDIA im. Ryszarda Kapuścińskiego

25-28 października 2017 r. | Warszawa-Izabelin

Festiwal Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego poświęcony jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2017 r. Program składa się z czterech części: pierwsza część to debata inspirowana twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Część druga poświęcona jest szeroko pojętemu reportażowi, trzecia – filmowi dokumentalnemu i podróżom, a czwarta - to wystawy i koncerty.

PROGRAM II Festiwalu Natura – Kultura – Media im. Ryszarda Kapuścińskiego >>>

Debata pt. „Spór o Innego” odbędzie się 26 października 2017 r. w auli Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wezmą w niej udział m.in. główny gość festiwalu, znany włoski dziennikarz Paolo Rumiz oraz prof. Janusz Adamowski, prof. Marek Jabłonowski, dr Paulina Orłowska, dr. Karolina Brylska, dr Ivan Dmitrijevic i red. Stanisław Zawiśliński.

Pokazy filmowe i spotkania z autorami książek odbywać się będą w dniach 25- 28 października w Izabelinie, gdzie Ryszard Kapuściński przebywał w czasie wojny i gdzie wiele lat później bywał i pisał swoje teksty, m.in. głośne „Podróże z Herodotem”.

Na program literacki festiwalu składają się spotkania autorskie z reporterami: Paolo Rumizem, Markiem Kusibą, Katarzyną Tubylewicz, Pawłem L. Reszką, Markiem Millerem oraz Aleksandrą Lipczak (laureatką stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego) oraz blok pt. „Czytanie Kapuścińskiego” w wykonaniu znanych polskich aktorów, współpracujących m.in z Teatrem Mazowieckim: Wojciecha Pszoniaka, Olgierda Łukaszewicza, Andrzeja Mastalerza, Krzysztofa Gosztyły i Waldemara Obłozy.

W bloku „Oblicza podróży” zaplanowano spotkania z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim oraz z biznesmenem i mecenasem kultury Andrzejem Bartkowskim.

W programie filmowym znajdują się m.in. fragmenty nowego filmu w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa inspirowanego książką Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia”, „Żalanasz” Marcina Sautera, „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, „Kapuściński w Meksyku” Oli Chrzanowskiej i spotkania z ich twórcami. Dopełnieniem programu festiwalu są pokazy filmów przyrodniczych w KPN – „Szczęśliwi ludzie- rok w tajdze” Wernera Herzoga, „Królestwo” Jacquesa Perrina oraz „Żywot chruścika” Zbigniewa Bączyńskiego i Moniki Zawadzkiej.

Festiwalowi towarzyszyć będą 3 wystawy: portretów Ryszarda Kapuścińskiego wykonanych przez Krzysztofa Wojciewskiego, „Ogrody japońskie” Stanisława Roszkowskiego (podczas wernisażu utwory haiku recytować będzie aktorka Kamila Kamińska na tegorocznym FPFF w Gdyni uhonorowana za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Najlepszy” ) oraz ekspozycja plenerowa „Izrael w oczach młodych reporterów” przygotowana przez studentów dziennikarstwa UW.

Spotkania z gośćmi festiwalu prowadzić będą m.in.: Stanisław Zawiśliński- dziennikarz, pisarz, dokumentalista i wydawca, Konrad Zarębski- krytyk filmowy i publicysta, redaktor Piotr Radecki oraz studenci dziennikarstwa UW związani z Fundacją Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego - Magdalena Gontarek, Magda Bojanowska, Karolina Chojnacka, Antoni Rokicki.

W koncercie finałowym festiwalu wystąpi zespół Sahel Blues senegalsko-polskie trio, w którego skład wchodzą: Mamadou Diouf (djembe, śpiew), Pako Sarr (gitara akustyczna, śpiew) i Grzegorz Rytka (saksofon).

Ukaże się też specjalne wydanie „Nowego Folderu” - magazynu Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Sponsorami festiwalu są m.in. : KGL sp. z o. o., Hotel Mazurkas, Bogusław Górka, TV4B.pl, Drukarnia Taurus, Activa studio, Quartz.

Patronat medialny: Radio Kampus, Wokółfaktu.pl, krytycznymokiem.blogspot; wydawnictwo Dowody na istnienie, Listy do Sąsiada.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, gminę Izabelin i Kampinoski Park Narodowy, przy udziale Centrum Kultury Izabelin, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

 

grzbiety kilku książek kapuścińskiego

Dziękujemy Wydawnictwu Czytelnik za przekazanie książek autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego –  wkrótce będą do wygrania!

Śledźcie nasz fanpag’e na Facebooku, niebawem pojawi się informacja o konkursach, w których te publikację będą nagrodami.   fb/mik >>

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej relacji filmowej z 2. edycji festiwalu Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie (25-27 października), w którym wystąpiliśmy jako jeden z głównych partnerów i organizator bloku CZYTANIE KAPUŚCIŃSKIEGO. Na festiwalu, dzięki nam, wystąpili wspaniali aktorzy, m.in.  współpracujący z Mazowieckim Instytutem Kultury. Czytali: Andrzej Mastalerz, Wojciech Pszoniak, Waldemar Obłoza, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Gosztyła. To była prawdziwa uczta duchowa dla miłośników twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i sztuki żywego słowa. 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl